No 2020. gada septembra tiek uzsākta projekta “Pārrobežu vēstures un kultūras mantojuma veicināšana ar muzeja inovāciju palīdzību” pirmā publiskā aktivitāte! Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs kopā ar Grodņas reliģijas vēstures muzeju Baltkrievijā un Panevēžas novadpētniecības muzeju Lietuvā turpmāk katru mēnesi piedāvās kopīgu virtuālo izstādi, kas katrreiz būs veltīta savai tēmai, tādējādi atspoguļojot kopīgo un arī atšķirīgo kultūras mantojumu.
Septembrī lasītāji tiek iepazīstināti ar muižām un to mantojumu.
Preiļu muiža
Līdz ar vācu krustnešiem 13. gs. Livonijā ieradās arī viens no senās feodālo īpašnieku Borhu dzimtas atzariem, kura pārstāvji vienmēr bijuši iesaistīti valsts svarīgākajās politiskajās norisēs un militārajā dienestā. Preiļi piederēja Borhu dzimtai no 1382. līdz 1866. gadam. Senāko Preiļu muižas kungu vārdi nav zināmi. 1475. gadā Livonijas ordeņa mestrs Bernds fon der Borhs Preiļus izlēņoja savam brāļa dēlam Simonam Borham. 1563. gadā Polijas karalis Sigismunds II Augusts atkārtoti apstiprināja Preiļus par Borhu īpašumu. 1866. gadā – dažus gadus pēc dzimtbūšanas atcelšanas – Mihaels Borhs pārdeva Preiļu muižu. Pēc tam Preiļu muiža piederēja dažādiem īpašniekiem.



Hreptoviču pils Grodņā
Grodņa tiek uzskatīta par piļu un rezidenču pilsētu. No 1673. gada katrs trešais Polijas-Lietuvas ūnijas Seims norisinājās Grodņā, kas ietekmēja tās attīstību. Magnāti šajā periodā uzbūvēja daudzas pilis. 18. gs. tādu bija ap 60. Starp tām – arī Grodņas senās magnātu Hreptoviču-Litavoru dzimtas (ģerbonis “Odrovonž”) pārstāvja, vietējā rakstveža Karola Hreptoviča pils. Tomēr tās izveidi veicināja nevis politiskā, bet gan matrimoniālā vēsture.



Naudvaris muiža Panevēžas rajonā
Lietuvā muižas sāka veidoties 14. gs., un tām bija ievērojama loma līdz 1922. gada zemes reformai. Gadsimtiem ilgi muižas bija valsts ekonomiskās, politiskās un kultūras dzīves centri. To iznīkšana sākās pēc dzimtbūšanas atcelšanas 1861. gadā. Īpaši liels posts muižām tika nodarīts 1940. gados, pirmajā padomju okupācijas gadā: nacionalizācija, izlaupītas vai iznīcinātas mākslas vērtības, bibliotēkas un arhīvi, muižu īpašnieku izsūtīšana uz Sibīriju. Padomju perioda laikā tukšajās muižu ēkās tika izvietotas skolas, bibliotēkas, komunālie dzīvokļi, kolhozu kantori un padomju fermas vai to palīgbūves. 20. gs. beigās un 21. gs. sākumā muižas piedzīvoja dažādus likteņus. Mūsdienās Panevēžas rajonā Burbišķu, Bistrampoles un Puzinišķu atjaunotās muižas ar savu unikalitāti un dažādiem pasākumiem piesaista aizvien vairāk cilvēku. Naudvaris, Raguveles un Pelevenes muižas tiek uzturētas un apsaimniekotas. Taču citām muižām ir mazāk palaimējies, īpaši skumji skati paveras, apmeklējot kādreizējās Nevežininku, Stanūnu, Alantes, Mitrūnu, Memenču, Aukštadvara, Ūdru, Danlisķu un citas muižas.



Šī publikācija ir tapusi ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā ir atbildīgs Preiļu novada dome, Grodņas reliģijas vēstures muzejs un Panevēžas novadpētniecības muzejs un tas nekādā veidā nevar tikt izmantots, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.
Par projektu ENI-LLB-1-244 “Pārrobežu vēstures un kultūras mantojuma veicināšana ar muzeja inovāciju palīdzību”.
Projekta mērķis ir izveidot pārrobežu sadarbības platformu un radīt nosacījumus, lai nodrošinātu arvien lielāku tūristu un apmeklētāju interesi par kultūrvēsturisko mantojumu Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pierobežas teritorijā. Vadošais projekta partneris – Preiļu novada dome (LV), Grodņas reliģijas un vēstures valsts muzejs (BY), Panevēžas novadpētniecības muzejs (LT).
Šo projektu finansē Eiropas Savienība. Projekta budžets: 367 864,64 EUR, no tiem ES finansējums: 331 078,17 EUR.
Projekta īstenošanas periods: 2020. gada 1. jūnijs – 2022. gada 31. maijs.
Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programma Eiropas kaimiņattiecību instrumenta ietvaros 2014.-2020. gadam.
http://europa.eu/;
http://www.eni-cbc.eu/llb
https://eeas.europa.eu/delegations/belarus_be
Informāciju sagatavoja:
Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs
Grodņas reliģijas vēstures muzejs
Panevēžas novadpētniecības muzejs