Vai visas idejas ir biznesa idejas? Kas ir laba biznesa ideja? Kā to realizēt? Idejas visbiežāk rodas pateicoties mūsu zināšanām, talantiem, pieredzei un pēdējā laikā – pateicoties nepieciešamībai.
Mūsu novada uzņēmēji ar savām idejām var doties pie novada komercdarbības speciālista, piedalīties mazo un vidējo uzņēmumu (MVK) un saimnieciskās darbības veicēju (SDV) projektu līdzfinansēšanas konkursā.
Visos LIAA inkubatoros ir pieejamas PINK (pirmsinkubācijas programmas), kurās ideju autori var:
- Saņemt sākotnējās biznesa idejas novērtējumu;
- Saņemt individuālas konsultācijas;
- Piedalīties PINK skolā, kas ir nodarbību cikls biznesa idejas modeļa pilnveidei kopā ar biznesa inkubatora komandu;
- Izmantot koprades telpas un biroja aprīkojumu un vēl daudzas svarīgas lietas, kas var palīdzēt sākt realizēt ideju.
Informācija par PINK pieejama ŠEIT.
Lai uzsāktu realizēt biznesa ideju, svarīgi zināt, kāda būs labākā juridiskā forma un kā tiek veikta uzņēmuma/kapitālsabiedrības reģistrēšanās.
- Lai sāktu savu uzņēmējdarbību, ir nepieciešams saņemt e-parakstu. eParaksts eID karte - izsniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP). Lai to saņemtu, ir personīgi jāiesniedz iesniegums par eID kartes saņemšanu. Mobilā lietotne eParaksts mobile - nepieciešams pieteikties pakalpojumam un parakstīt pieteikumu-līgumu. eParaksts mobile ir iespējams saņemt no 14 gadu vecuma ar derīgu Latvijas Republikas izsniegtu personas apliecinošu dokumentu - pasi, personas apliecību (izņemot ārzemnieku eID karti) vai uzturēšanās atļauju.
- Ja e-paraksts ir sakārtots, nepieciešams reģistrēt savu e-adresi. E-adrese ir drošas saziņas pakalpojums - digitālā pastkastīte portālā Latvija.lv. Tas ir ērts, drošs un efektīvs veids, kā sazināties ar vairāk nekā 3100 valsts un pašvaldību iestādēm jebkurā laikā un no jebkuras atrašanās vietas. Izveidot e-adresi var ŠEIT.
- Ņemot vērā, ka saziņa e-adresē ir iespējama ar visām Latvijā reģistrētām publiskām personām, uzņēmumu var reģistrēt neizejot no mājas. Kas ir jāzina par uzņēmuma dibināšanu:
- Nosaukums. Nosaukuma esamību vai neesamību var pārbaudīt ŠEIT, kā arī jāpārbauda Patentu valdē vai nav jau reģistrētā preču zīme ar šādu nosaukumu.
- Dalībnieku/dibinātāju skaits. SIA dalībnieks ir persona, kura ierakstīta dalībnieku reģistrā un kurai sabiedrībā pieder viena vai vairākas daļas. Daļa dod dalībniekam tiesības piedalīties sabiedrības pārvaldē, peļņas sadalē un SIA mantas sadalē sabiedrības likvidācijas gadījumā. (avots: Uzņēmumu reģistrs (turpmāk UR))
- Pamatkapitāla lielums/sadalījums starp dibinātājiem.
- Valdes loceklis vai vairāki. Sabiedrības izpildinstitūcija ir valde, kura vada un pārstāv SIA, tās sastāvā var būt viens vai vairāki locekļi. Mazkapitāla SIA visi valdes locekļi ir sabiedrības dalībnieki. No valdes locekļu vidus var ievēlēt valdes priekšsēdētāju, kurš organizē sabiedrības izpildinstitūcijas darbu. Valdes locekļi tiek iecelti amatā uz nenoteiktu laiku, ja vien statūtos nav noteikts konkrēts pilnvaru termiņš, kā arī visiem ir pārstāvības tiesības, kas noteiktas statūtos. (avots: UR)
- Atvērt bankā pagaidu kontu. Liela daļa banku piedāvā atvērt pagaidu kontu - arī elektroniski.
- Un cita informācija, kas prasīta aizpildot pieteikuma veidlapas un dokumentu paraugi.
- Ja komersants vai uzņēmums vēlas pieteikties pievienotās vērtības nodokļa maksātāja statusam, Uzņēmumu reģistrā vienlaicīgi ar veidlapu iesniedz iesniegumu reģistrācijai ar pievienotās vērtības nodokli apliekamo personu reģistrā. Nākošais solis ir izvēlēties atbilstošo nodokļu nomaksas režīmu, ar informāciju var iepazīties ŠEIT.
- Jebkuram uzņēmējam, neatkarīgi no izvēlētās uzņēmējdarbības formas, sadarbība ar VID ir jāveic, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS).
Uzzināt, vai biznesa idejai nepieciešama licence vai speciālās atļaujas. Viens no licencēšanas mērķiem ir kontrolēt, vai uzņēmējam ir atbilstošā kvalifikācija un nodrošinājums, kā arī vai tiek izpildītas likuma prasības. Informācija par licencēm pieejama ŠEIT. Katrā sadaļā, uzspiežot uz saites pie informācijas atrašanās vietas, atvērsies atļaujas (licences) izsniedzējiestādes tīmekļvietne, kurā iespējams uzzināt, kā atļauju vai licenci attiecīgajā iestādē var saņemt.
Finansējums. Projekti. Atbalsts.
- Ja biznesa idejai nepieciešams papildu finansējums vai zināšanas, pastāv iespēja piedalīties LIAA biznesa inkubatora programmās, informācija par programmām atrodama ŠEIT.
- Finanšu institūcija "Altum" arī ir viens no risinājumiem, kas atbalsta gan jau esošus uzņēmumus, gan jaunas biznesa idejas. Informācija par "Altum" aktualitātēm pieejama ŠEIT.
- Caur biedrību "Preiļu - Līvānu novadu partnerība "KŪPĀ"" iespējams piedalīties LEADER projektos. Aktuālajai informācijai sekot ŠEIT.
Uzsākot uzņēmējdarbību, svarīgi ir izmantot bezmaksas platformas un lietotnes, lai padarītu sevi atpazīstamu un produkciju pieejamu.
- Viena no iespējām ir sociālie tīkli: populārākie ir Facebook, Instagram, TikTok, YouTube, LinkedIn utt.
- Mājaslapu izstrādes platformas, populārākās: WordPress, WIX, Mozello u.c.
- Izvēlēs savu domēnu un piereģistrē ŠEIT, ja tas ir lv domēns. Ja domēns ir starptautisks, tad var meklēt SigmaNet (LU Matemātikas un informātikas institūta Akadēmiskā tīkla laboratorija). Uzzināt par citiem domēniem var ŠEIT.
- E-komercijas platformas, savs interneta veikals: populārākās platformas atrodamas ŠEIT, citi interneta veikali - Etsy, 220.lv, Amazon. Katrs var brīvi izvēlēties, kādā platformā uzsākt savu tirdzniecību.
- Šobrīd ir pieejamas platformas, kurās bez maksas var izveidot savu korporatīvo stilu, logo, publikāciju sociālajos tīklos, e-pastu izsūtīšanai, video noformēšanai, plānošanai: Canva, Trello, Hitfilm, Google Workspace, DaVinci Resolve, Mailchimp u.c.
- Tekstu veidošana, informācijas atlase un apstrāde, izmantojot mākslīgā intelekta risinājumus ChatGPT.
- Kas ir ChatGPT? ChatGPT ir lielais valodas modelis (large language model), ko izstrādājis uzņēmums "OpenAI", pamatojoties uz GPT (Generative Pre-trained Trasformer - Ģeneratīvo iepriekš apmācītu transformatoru) arhitektūru. Valodas modelis spēj saprast un apstrādāt jautājumus un radīt atbildes, kas līdzinās cilvēka sniegtajām, padarot to par spēcīgu saziņas un problēmu risināšanas rīku. ChatGPT var izmantot plašam lietojumu klāstam, piemēram, klientu apkalpošanai, valodu tulkošanai, satura veidošanai un pat lai izglītotos. To var izmantot arī jaunu ideju un ieskatu ģenerēšanai, analizējot lielas teksta datu kopas un identificējot modeļus un tendences.
Par starptautiskās sadarbības iespējām un partneriem informāciju var atrast Eiropas Biznesa atbalsta tīkla mājaslapā (Enterprise Europe Network), aktuālā informācija tiek publicēta ŠEIT.
Zemāk atradīsiet saites uz iestādēm, kuras palīdzēs Jūsu ideju ieviest dzīvē:
Uzņēmumu reģistrs
Valsts ieņēmumu dienests
Atbalsta institūcijas:
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra
Finanšu institūcija ALTUM
Latgales uzņēmējdarbības centrs
Daugavpils biznesa inkubators
Latvijas Darba devēju konfederācija
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera
Nodarbinātības valsts aģentūra
Lauku atbalsta dienests
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs