13. augusta pēcpusdienā Preiļu novada nevalstiskā sektora un novada iedzīvotāju konsultatīvo padomju pārstāvji kuplā skaitā pulcējās informatīvā seminārā “Viedie ciemi atver durvis”.
Kas tad ir šie Viedie ciemi? Arvien biežāk medijos dzirdam pieminam šos vārdus. Eiropas Komisija tos definē šādi: Viedie ciemi ir lauku apvidu kopienas, kas izmanto radošus risinājumus, lai uzlabotu savu noturību, balstoties uz vietējām stiprajām pusēm un iespējām.
Viedo ciemu kustības koordinatori Latvijā ir biedrība “Latvijas lauku forums”. Kopš 2021. gada tiek piešķirtas atpazīstamības zīmes “Viedais ciems”, “Ceļā uz Viedo ciemu”, kā arī pateicības par piedalīšanos konkursā. 2024. gadā atpazīstamības zīmi ieguva Alsunga, Ance, Dekšāres, Jaunlutriņi, Launkalne, Līksna, Meņģele un Pelēči. Smelteru ciems Viedā ciema statusu ieguva pērn, bet Preiļu pagasts ir ceļā uz viedo ciemu. Kopumā šobrīd Latvijā ir 32 vietas, kas ir ieguvušas atpazīstamības zīmi “Viedais ciems”.
Kas vienkāršu ciemu padara par Viedo ciemu? Lūk, vispārīgās pazīmes:
- Savu resursu pazīšana. Cilvēku, dabas, kultūras, vēstures, ekonomikas.
- Savas vietas apzināšanās Latvijas un pasaules kartē. Piederības sajūta šai vietai.
- Piemērotu risinājumu meklējumi un atradumi. Ja nepieciešams, šie risinājumi ietver arī viedās tehnoloģijas.
- Vieduma pamatā ir labas dzīves izjūta šai ciematā. Laba dzīve nevar pastāvēt bez turpinājuma, laba turpinājuma perspektīvas.
Semināra dalībniekiem bija iespēja uzklausīt Smelteru, Pelēču un Preiļu pagasta pieredzi, virzoties uz Viedā ciema statusu. Paldies par dalīšanos Anitai Vjaksei, Natālijai Rubīnei un Marutai Plivdai! Klātesošajiem bija iespēja darboties grupās un paust savu skatījumu par to, kas tad ir viedums. Kā uzsvēra semināra vadītāja Ieva Jātniece, tika sadzirdētas tādas vērtības vieduma definēšanai, kas nebija līdz šim izskanējušas, piemēram, ziedošanās, nesavtība, pazemība un pateicība. Noslēgumā Ieva Jātniece iedvesmoja ar spēcīgu Sēlijas stāstu - cik pašpietiekami, aktīvi un gudri kopienās darbojas sēļi, uzsvērdama, ka Viedo ciemu kustības jēga ir uzstājīgs atgādinājums domāt.