“Nerakstu tikai sev”, tā par savu literāro darbu rašanos saka rakstniece Luīze Pastore, kura 19. janvārī viesojās Preiļu novadā. Tikšanās notika Preiļu Galvenās bibliotēkas projekta “Rakstnieks, grāmata un es” ietvaros, uzsākot pasākumu ciklu, kurā novada bērniem un jauniešiem tiek piedāvāta iespēja iepazīt piecu latviešu grāmatu autoru personības un to daiļradi. Projektu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.
Vairāk kā desmit grāmatu autore Luīze Pastore tikās ar PII “Pasaciņa”, Preiļu 1. pamatskolas un Riebiņu vidusskolas audzēkņiem. Ar interesi ikviens dalībnieks ieklausījās stāstos par grāmatu tapšanu, autores tēlu pasauli un apbrīnojamo Luīzes Pastores prasmi ikdienišķās dzīves situācijās vai lietās saredzēt stāstu, kas rosināja klausītājos ļaut vaļu izdomai un fantāzijai.
PII “Pasaciņa” sešgadniekus Luīze Pastore pārsteidza ar savu atraktivitāti, humora izjūtu, pat žongliera prasmi, uzreiz iekarojot pret sevi simpātijas un iededzot zinātkāras uguntiņas bērnu acīs un ieinteresējot par autores grāmatām. Preiļu 1. pamatskolas astoto un devīto klašu skolēni tikšanās laikā varēja sevi iztēloties džungļos un novērtēt, cik maz mums patiesībā vajag un cik daudz jau pieder, lai cilvēks justos laimīgs un dzīvotu harmonijā gan ar sevi, gan ar dabu. Sarunā ar skolēniem rakstniece atgādināja, ka dzīvē ir ļoti daudz situāciju, kad nepieciešama drosme, uzdrīkstēšanās un ticība sapnim. Riebiņu vidusskolas 3.-5. klašu skolēniem bija iespēja Riebiņu bibliotēkā iejusties mākslas detektīva lomā, atšķetinot mīklas un veicot dažādus uzdevumus, kas atgādināja par L. Pastores sarakstīto un Elīnas Brasliņas ilustrēto grāmatu sēriju “Mākslas detektīvi”, kuras grāmatu sižeti veidoti pēc Latvijas mākslas vēsturē pazīstamu mākslas darbu motīviem. Detektīvus ar aizrautību lasa ikviens, kam šīs grāmatas nonāk rokās.
Luīze Pastore dzimusi Siguldas novada Allažos, studējusi Latvijas Kultūras akadēmijā, radošo rakstīšanu apguvusi “Literārās akadēmijas” Prozas meistardarbnīcā. Rakstniece divreiz ir saņēmusi Literatūras gada balvu par grāmatām “Maskačkas stāsts” un “Svešinieka atnākšana”, divreiz saņēmusi arī Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā par sērijas “Mākslas detektīvi” grāmatu “Pazudušais pērtiķis” un “Neredzamais cilvēks”, kā arī par grāmatu “Laimes bērni”, kas iekļauta 2022. gada Bērnu un jauniešu žūrijā. Grāmata “Neredzamais cilvēks” iekļauta bērnu un jaunatnes literatūras katalogā “The White Raven”, kurā ik gadu Minhenes Starptautiskā Jaunatnes bibliotēka iekļauj 200 labākos bērnu literatūras darbus, kas pelnījuši pasaules uzmanību, pateicoties to universālajai tematikai, inovatīvajam literārajam un mākslinieciskajam stilam. 2018. gadā britu žurnāls “The Guardian” iekļāvis “Dog Town” (“Maskačkas stāsts” tulkojums angļu valodā) gada labāko jauno bērnu grāmatu izlasē, ko veidojusi Lielbritānijas Grāmatizdevēju asociācija sadarbībā ar Grāmattirgotāju asociāciju. 2022. gadā par grāmatu “Laimes bērni” saņemta Starptautiskā Boloņas bērnu grāmatu tirgus balva “Jaunie apvāršņi 2022” (“New Horizons”), ko žūrija katru gadu piešķir īpaši novatoriskai bērnu grāmatai. 2022. gadā starptautiskajā bērnu un jaunatnes literatūras katalogā “The White Raven” iekļauta grāmata “Laimes bērni”. 2019. gadā studijā “Atom Art” iznākusi pilnmetrāžas animācijas filma “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”, kas tapusi pēc L. Pastores grāmatas “Maskačkas stāsts” motīviem.
Projekta “Rakstnieks, grāmata un es” norises turpināsies līdz maijam. Pie Preiļu novada bērniem un jauniešiem ciemos tiks aicinātas autores: februārī – Daila Ozola, martā – Žanete Lazdovska, aprīlī – Linda Nemiera, maijā – Agnese Vanaga. Tikšanās ar grāmatu autoriem sniedz lielāku iespēju radīt bērnos un jauniešos interesi par lasīšanu un oriģinālliteratūru kā aizraujošu piedzīvojumu un iedvesmas avotu.
Informāciju sagatavojusi
Preiļu GB Bērnu literatūras nodaļas vadītāja
Solvita Erta