30. novembra Preiļu novada domes sēdē deputāti lēma izveidot SAC “Preiļi” reorganizācijas komisiju un uzdot tai līdz 2024. gada 30. janvārim izstrādāt iestādes reorganizācijas plānu: veikt SAC “Preiļi” materiālo un finanšu līdzekļu inventarizāciju, noteikt mantas vērtību un saistību apjomu, nodrošināt finanšu līdzekļu, mantas, saistību, arhīva un lietvedības dokumentu nodošanu kārtību.
Saskaņā ar valsts iestāžu pārbaudes aktos konstatētajām nepilnībām SAC “Preiļi”, ko nepieciešams novērst tuvākajā laikā (ventilācijas izbūve, ūdensvada pārbūve) un kas prasa papildu ieguldījumu aptuveni 100 000 EUR apmērā nekustamajā īpašumā, kas tiek nomāts no SIA “Preiļu slimnīca”, konstatēts, ka šādu ieguldījumu veikšana citai juridiskai personai piederošā īpašumā nav lietderīga un neatbilst Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma prasībām. Ņemot vērā 2024. gada pašvaldības budžeta izaicinājumus finanšu jomā, ko rada minimālās algas celšana, energoresursu sadārdzinājums, inflācija un pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu zemākās likmes atalgojuma celšana, straujš kredītaizņēmumu procentu likmju palielinājums, pašvaldības pienākums ir izskatīt iespējas efektīvāk izmantot budžeta līdzekļus, rast iespējas finanšu līdzekļu ietaupījumam, lai spētu nodrošināt pašvaldības funkcijas nepieciešamajā apmērā, tai skaitā – ilgstošas sociālās aprūpes pakalpojuma nodrošināšanu pašvaldībā.
Saskaņā ar Preiļu novada pašvaldības 2023. gada 29. jūnija saistošajiem noteikumiem Nr. 2023/11 (7.6. punkts) Preiļu novada Labklājības pārvaldes pakļautībā darbojas četri sociālās aprūpes centri: sociālās aprūpes centrs “Preiļi”; sociālās aprūpes centrs “Rušona”; sociālās aprūpes centrs “Aglona” un sociālās aprūpes centrs “Vārkava”.
Izvērtējot četros sociālās aprūpes centros sniedzamo pakalpojumu apjomu, konstatēts, ka tas būtiski neatšķiras. SAC “Preiļi” ir iespēja saņemt pilnvērtīgāku medicīnisko pakalpojumu klientiem, ņemot vērā SAC atrašanās vietu SIA “Preiļu slimnīca” telpās. Jāņem vērā apstākli, ka SIA “Preiļu slimnīca” plāno nākošajā gadā atvērt ilgstošas sociālās aprūpes nodaļu un daļa no SAC “Preiļi” klientiem varētu saņemt pakalpojumu šajā nodaļā. Tos, kuriem nav nepieciešama pastāvīga medicīniskā aprūpe, būtu iespēja pārvietot uz citiem aprūpes centriem novadā. Reorganizācijas rezultātā ilgstoša sociālās aprūpes pakalpojuma sniegšanas vieta Preiļos tiktu slēgta, ļaujot ietaupīt ēkas uzturēšanas izmaksas, finansējumu telpu remontam un pārbūvei, telpu nomas maksu, komunālo pakalpojumu maksu.
Reorganizācija daļēji ļautu apvienot personāla resursus un sekmēt profesionālu speciālistu piesaisti pakalpojumu sniegšanā, radītu iespēju efektīvāk nodrošināt ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus. Reorganizācijas mērķis ir ietaupīt arī administratīvos izdevumus. Tā neparedz samazināt sniegto pakalpojumu apjomu un kvalitāti.
Informāciju sagatavoja