2024. gada 17. janvārī stājušies spēkā grozījumi pašvaldības saistošajos noteikumos par sociālajiem pakalpojumiem.

Ņemot vērā to, ka, sākot ar 2024. gada 1. janvāri, vairāk netiek sniegts atbalsts ar sociālo pakalpojumu dzīvesvietā sniegšanu saistīto izmaksu segšanai, kas līdz šim tika nodrošināts saskaņā ar normatīvajiem aktiem par darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.2.2. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt kvalitatīvu institucionālai aprūpei alternatīvu sociālo pakalpojumu dzīvesvietā un ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu pieejamību personām ar invaliditāti un bērniem" 9.2.2.1. pasākuma "Deinstitucionalizācija" īstenošanas noteikumiem Latgales plānošanas reģiona īstenotajā projektā "Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā", kā arī pārskatot pašvaldības finansēto sociālo pakalpojumu loku, lai pilnveidotu sociālo pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem Preiļu novadā, tika  precizēti saistošie noteikumi ar papildu sociālo pakalpojumu veidiem, kuri tiek finansēti no pašvaldības budžeta.

Papildus jau noteiktajiem sociālo pakalpojumu veidiem, kuri tiek finansēti vai līdzfinansēti no pašvaldības budžeta, tiek noteikti četri jauni sociālo pakalpojumu veidi, kuri līdz 2023. gada 31. decembrim tika finansēti no Latgales plānošanas reģiona īstenotā projekta "Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā". Pašvaldība turpina sniegt dienas aprūpes centra un grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojumu pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem. No šī gada dienas aprūpes centra pakalpojuma saņēmēji veic līdzmaksājumu klientu ēdināšanai 50 % apmērā no faktiskajām ēdināšanas izmaksām, bet grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojuma saņēmēji veic līdzmaksājumu par dzīvojamās telpas, virtuves un koplietošanas telpu ekspluatāciju (atbilstoši izmantojamajai daļai).  

Savukārt bērniem ar invaliditāti un viņu likumiskajiem pārstāvjiem ir pieejams sociālās rehabilitācijas pakalpojums (fizioterapeita individuālās nodarbības). Bērniem tas ir bez maksas, bet likumiskie pārstāvji veic līdzmaksājumu 50 % apmērā no apstiprinātās pakalpojumu cenas, t. i., 7,50 euro par vienu nodarbību. Tāpat bērniem ar invaliditāti pieejams sociālās rehabilitācijas pakalpojums, kas ietver ergoterapijas pakalpojumu, audiologopēda pakalpojumu un ABA terapijas pakalpojumu, un kas paredzēts komunikācijas prasmju attīstīšanai, emocionālās labsajūtas uzlabošanai, dažādu traucējumu novērtēšanai, diagnostikai, korekcijai un rehabilitācijai. Vēlamo pakalpojuma sniedzēju izvēlas nepilngadīgas personas ar invaliditāti likumiskais pārstāvis. Pakalpojumu nepilngadīgai personai ar invaliditāti piešķir, neizvērtējot ģimenes (personas) ienākumus, nodarbību apmaksai līdz 800 euro apmērā kalendāra gadā. Ja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas lēmumā par bērna invaliditāti ir norāde par autismu, autiskā spektra traucējumiem, pakalpojumu nepilngadīgai personai ar invaliditāti piešķir nodarbību apmaksai līdz 1500 euro apmērā kalendāra gadā.

Lai saņemtu kādu no augstāk minētajiem pakalpojumiem, interesentus aicinām griezties pie sociālajiem darbiniekiem Sociālajā dienestā Preiļos, Aglonas ielā 1a, kuri sniegs informāciju, kādus dokumentus nepieciešams iesniegt.

Informāciju sagatavoja

Anita Gāga

Pārvaldes vadītāja vietniece
anita.gaga [at] preili.lv