Iedzīvotājiem

Iestājoties vasarai, Preiļu pilsētas iedzīvotājiem aktuāls ir kļuvis jautājums par karstā ūdens cirkulācijas maksu daudzdzīvokļu mājās, jo pastāv priekšstats, ka maksa par cirkulāciju ir pieaugusi. SIA “PREIĻU SAIMNIEKS” Siltumapgādes daļa sniedz skaidrojumu:

Siltumenerģijas daudzumu, ko saņem daudzdzīvokļu māja, siltummezglā fiksē siltuma skaitītājs. Attiecīgi, apkures sezonas laikā patērētā siltumenerģija dalās sekojoši  - siltumenerģija, kas patērēta apkurei, karstā ūdens sagatavošanai un karstā ūdens cirkulācijas nodrošināšanai. Karstā ūdens cirkulācija bez pārtraukuma mājai tiek nodrošināta kā apkures sezonā, tā arī vasaras sezonā, jo tā nodrošina karstā ūdens padevi, kā arī atbilstošu temperatūru sanitārajos mezglos. Karstā ūdens padeves sistēmā ūdenim jācirkulē nepārtraukti. Skaidrs, ka šajā gadījumā sekas ir siltuma zudumi caur cauruļu virsmām, tādēļ SIA “PREIĻU SAIMNIEKS” vērš iedzīvotāju uzmanību arī uz cauruļu siltināšanas nepieciešamību, veicot remontdarbus. Vasaras sezonā kopējais siltuma patēriņš dalās uz divām komponentēm – karstā ūdens sagatavošana un cirkulācija.

Karstā ūdens apgādes sistēma ir daudzdzīvokļu mājas kopīpašuma daļa, un karstā ūdens cirkulācija uzskatāma par daļu no mājas ekspluatācijas (kopīpašuma uzturēšanas) nodrošināšanas, tādēļ izdevumi par tās uzturēšanu tiek sadalīti vienādās daļās starp visiem dzīvokļu īpašniekiem. Par cirkulāciju ir jānorēķinās visiem neatkarīgi no tā, vai norēķinu periodā dzīvoklī ir vai nav izmantots karstais ūdens. Par siltuma zudumiem maksā visi dzīvokļu īpašnieki, neatkarīgi no tā, vai mēnesī tērēts tiek viens vai desmit ūdens kubikmetri. Par karstā ūdens patēriņu katra ģimene maksā atsevišķi atkarībā no reālā mēneša patēriņa, ko uzskaitījis individuālais ūdens patēriņa skaitītājs. Pat ja dzīvoklī karstā ūdens patēriņš ir vienāds ar nulli, tas nenozīmē, ka ūdens cirkulācija attiecīgajā mēnesī konkrētajam īpašniekam nebūtu jāmaksā. Karstā ūdens cirkulācija mājas iekšējā sistēmā neapstājas – ūdens cirkulē un apsilda mājas iekšējās kopīpašumā esošās konstrukcijas. Tieši tādēļ, saskaņā arī Dzīvokļa īpašuma likumu, visiem dzīvokļu īpašniekiem ir jāsedz karstā ūdens cirkulācijas izmaksas, un viņu pienākums ir apmaksāt visu siltumenerģiju, ko uzskaitījis siltuma skaitītājs.

Kā nosaka dzīvokļa cirkulācijas maksas lielumu (izdevumus par mājas cirkulācijas sistēmas uzturēšanai patērēto siltumu)?

Vasarā (periodā, kad nav apkures):

  • No kopējā mājā patērētā siltuma atņem ūdens uzsildīšanai patērēto siltumu*,
  • Atlikumu cirkulācijai sadala uz dzīvokļu skaitu.

Ziemā (periodā, kad ir apkure):

  • No kopējā mājā patērētā siltuma atņem ūdens uzsildīšanai patērēto siltumu*,
  • No kopējā mājā patērētā siltuma atņem cirkulācijai patērēto siltumu**,
  • Atlikumu apkurei sadala uz dzīvokļu platībām.

Cirkulācijas maksa veidojas precīzi nolasot mājas kopumā patērēto siltumenerģiju un no tās atņemot patērētā ūdens apjoma uzsildīšanai nepieciešamo siltumenerģiju. Šī starpība, piemērojot siltumenerģijas tarifu, ir cirkulācijas maksa, kas tiek vienlīdzīgi izdalīta uz kopējo dzīvokļu skaitu. Cirkulācijas maksa var atšķirties katrai mājai, pat, ja tā ir vienas konstrukcijas, viena tipa māja, jo būtiskākais ietekmes faktors ir kopējais ūdens patēriņš mājā.


* 1 m³ ūdens uzsildīšanai patērē 0,05815 MWh siltuma (konstanti visu gadu).

** ziemā viena dzīvokļa cirkulācijas maksa = iepriekšējās vasaras (periods no brīža, kad tiek atslēgta apkure līdz brīdim, kad tiek pieslēgta apkure) vidējais aritmētiskais.