Riebiņu novada biedrība “Atspulgs L” mazo grantu projektu konkursa "Iedzīvotāji veıdo savu vidi - 2024” ietvaros īsteno projektu nr. MG 24/15 “Veidosim nākotni kopā!”, ar mērķi veicināt seno amata prasmju apgūšanu un popularizēšanu, stiprinot paaudžu saiknes, godināt vietējās kopienas identitāti un goda saimnieces, kā arī sekmēt lauku iedzīvotāju plašāku iesaisti plānotajās aktivitātēs.

Projekta ietvaros plānots īstenot sekojošas aktivitātes:

  • Pasākuma ’’Ķimenes ceļš no lauka līdz galdam" organizēšana Preiļos,
  • Goda saimnieču dienas organizēšana Stabulniekos,
  • Tautisko rakstu atdzimšanas darbnīca (Preiļos, Stabulniekos),
  • Sveču liešanas meistarklase (Preiļos, Stabulniekos),
  • Botāniskā bareljefa meistarklase (Preiļos, Stabulniekos),
  • Stilizētā latgaliešu tautastērpa iegāde.

Projekta aktivitātes balstītas uz lauku iedzīvotāju, jauniešu aktivitātes sekmēšanu, apgūstot senās amata prasmes, to popularizēšanu un nodošanu no paaudzes paaudzē. Projekta ietvaros tiks sagatavots īss video par pagasta goda saimniecēm, darbīgiem ļaudīm, seno amata prasmju veicējiem, sniedzot arī citiem iedzīvotājiem iespēju uzzinātu par Stabulnieku pagasta aktīvajiem un radošajiem ļaudīm, sekmējot lauku teritoriju atpazīstamību un iespēju gūt pieredzi no šiem ļaudīm.

Organizējot sveču liešanas, botāniskā bareljefa meistarklases un tautisko rakstu atdzimšanas darbnīcu,  projekta īstenotāji paredz aktivizēt gan vietējos ļaudis, gan Preiļu jauniešus, sniedzot tiem iespēju apgūt šīs amata prasmes, un vecāka gadagājuma ļaudīm dalīties arī pieredzē un pārmantot šo latgalisko dzīves ziņu.

Goda saimnieču dienā tiks godinātas gan vietējās saimnieces, gan uzaicinātās personības, tiks prezentēts sagatavotais video, notiks dalīšanās ar amata prasmēm, gardu ēdienu receptēm un pagatavotajiem darbiem meistarklasēs, tiks sekmēta vietējās kopienas aktivitāte, atpazīstamība un radošo cilvēku godināšana, kā arī prasmju nodošanas iespēja jaunatnei. Tāpat arī tiks popularizēta latgaliskā dzīvesziņa un tautisko rakstu atdzimšana cimdos, zeķēs, austajos darbos, tiks popularizētas maizes cepšanas un siera siešanas tradīcijās.

Rīkojot pasākumu "Ķimenes ceļš no lauka līdz galdam", projekta īstenotāji cildinās maizi, cepšanas tradīcijas, dažādu recepšu apkopošanu un ķimeņu izmantošanu ēdienos. Jauniešu vidū tiks izsludināts ēdienu recepšu vākšanas posms un šo recepšu īstenošana gatavos ēdienos, to prezentēšana.

Līdz ar to visas projekta aktivitātes vērstas uz to, lai vietējās kopienas gūtu jaunu pieredzi, veicinātu latgaliskās identitātes popularizēšanu un seno amata prasmju apgūšanu un prasmju nodošanu jaunajai paaudzei, īpaši lauku teritorijās, kur ir izteikta ģimeniskās un kultūras tradīcijas nodošana no paaudzes paaudzē.

Šobrīd ir notikušas sveču liešanas nodarbības VSIA ''Rīgas tūrisma un radošās industrijas tehnikums'' Preiļu struktūrvienības jauniešiem. Latgales amatniecības centrā Ludzā ir ticis pasūtīts izgatavošanai latgaliešu stilizētais tautastērps.

Paldies Preiļu novada pašvaldībai un Viduslatgales pārnovadu fondam par piešķirto finansējumu un iespēju realizēt šo projektu!

Informāciju sagatavoja

Projekta vadītāja
Skaidrīte Grigale