2. oktobrī Maljano Alpi pašvaldībā Itālijā norisinājās projekta “Renewable Energy Communities for ALL/ RECALL” (latv. val. “Atjaunojamo energoresursu kopienas VISIEM”) konference, kurā piedalījās projekta partneri no Latvijas – Preiļu novada pašvaldības delegācija un Ādažu novada pašvaldības pārstāvji.
Projekts “RECALL” paredz veicināt starpkultūru dialogu, starpvalstu sadarbību un labas vietējās pārvaldes praksi, tiekoties trim pašvaldībām no Itālijas un Latvijas, sniedzot iespēju piedalīties kopīgās aktivitātēs, apmainoties ar labās prakses piemēriem atjaunojamās enerģijas jomā, atjaunojamās enerģijas kopienu izveides veicināšanā.
Uzsākot konferenci, Maljano Alpu pašvaldības vadītājs un pārstāvji dalījās savā pieredzē par pirmo energo kopienas izveidi Itālijā – izaicinājumiem, kas pārvarēti, ieguvumiem un arī nākotnes plāniem. Kopš 2020. gada, kad Maljano Alpi pašvaldībā uz administratīvās ēkas tika uzstādīta saules paneļu sistēma un nodrošināta viedo tehnoloģiju saražotās elektrības plūsma vadībai un uzskaitei, viņi veiksmīgi saražoto elektroenerģiju izmanto vietējām pašvaldības iestādēm (bibliotēka, skola, sporta zāle un laukums). Galvenais ieguvums visiem, kuri iesaistījušies atjaunojamās enerģijas kopienā, ir mazākas izmaksas par elektroenerģiju.
Neskatoties uz Itālijas un Latvijas atšķirīgo ģeogrāfisko novietojumu, energo kopienu izveides modeļiem un principiem ir daudz kopīga. Būtiskākās atšķirības ir tieši juridiskajā bāzē.
Šobrīd Latvijā nepastāv īpašs regulējums energokopienām vai aktīviem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi un paredz kopīgošanas nosacījumus, sasvstarpējo attiecību nosacījumus starp kopienas biedriem un daļu turētājiem, tās pārstāvi un citiem elektroenerģijas lietotājiem, un energoapgādes komersantiem, tai skaitā sistēmas operatoru, reģistrācijas nosacījumus energokopienām, kā arī citus nosacījumus, kuri deleģēti Elektroenerģijas tirgus likumā.
Energo kopienu attīstībai Latvijas teritorijā Klimata un enerģētikas ministrija ir sagatavojusi Ministru kabineta noteikumu projektu “Energokopienu reģistrēšanas un darbības noteikumi” (turpmāk – noteikumu projekts), pamatojoties uz Elektroenerģijas tirgus likumā noteikto. Šī noteikumu projekta mērķis ir noteikt atjaunojamās enerģijas energokopienas, elektroenerģijas energokopienas un no atjaunojamiem energoresursiem iegūtas enerģijas aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, elektroenerģijas kopīgošanas nosacījumus un kārtību, kādā īstenojama informācijas apmaiņa starp tirgus dalībniekiem un sistēmas operatoru, līgumā ietveramo informāciju, darbības mērķa noteikšanai un statūtos obligāti nosakāmās prasības, reģistrācijas kārtību un gada pārskatos sniedzamās ziņas. Izstrādātais tiesību akta projekts paredz risināt iepriekš minētās problēmas.
Konferencē prezentācijas sniedza Itālijas eksperti no Turīnas Politehniskā institūta Enerģētikas centra Zinātniskās nodaļas, energopakalpojumu sniedzēji (GSE), Jauno tehnoloģiju, enerģētikas un ilgtspējīgas ekonomikas attīstības valsts aģentūras (ENEA) vadošā inženiere, Latvijas Klimata un enerģētikas ministrijas Enerģijas tirgus departamenta direktors, kā arī Preiļu un Ādažu novadu pašvaldību pārstāvji.
Dalībnieki tika iepazīstināti ar Maljano Alpi pašvaldības objektiem un tajos uzstādītajām saules paneļu sistēmām.
Konferences laikā dalībnieki veica praktisku uzdevumu, simulējot Maljano Alpu labās prakses pielietojamību Latvijas teritorijā, izmantojot RECON rīku un eksperimentālo digitālo platformu “Energeea”.
Dalība projektā paredz arī sekmēt energokopienu veidošanos Latvijas teritorijā, kā arī veicina kopīgu projektu īstenošanu nākotnē.
Konferenci no Preiļu novada pašvaldības apmeklēja domes priekšsēdētājs, priekšsēdētāja vietnieks infrastruktūras jautājumos, Attīstības komitejas priekšsēdētājs, Attīstības, investīciju un inženiertehniskās daļas, Finanšu un grāmatvedības daļas, IT daļas, Juridiskās un iepirkumu daļas pārstāvji, Saunas, Riebiņu un Silajāņu pagastu pārvalžu vadītājas, kā arī pārstāvji no pašvaldības kapitālsabiedrības SIA “PREIĻU SAIMNIEKS”.
Projekta partneru kopējais budžets ir 8455 EUR. Visas pasākuma izmaksas (konferences organizēšana, abu delegāciju nokļūšana Itālijā, naktsmītnes un ēdināšana) tiek segtas no “RECALL” projekta līdzekļiem.