Pašvaldībā Valstī

24. novembrī tiešsaistes platformā ZOOM notika domnīcas “Providus” rīkots mācību seminārs “Mācāmies darot - iedzīvotāju padomju veidošana pašvaldībās”.

Semināra mērķis bija divejāds - pirmkārt, saprast, kā pašvaldībām veicas ar iedzīvotāju padomju veidošanu, kas ir tie iemesli, kādēļ izvēlas tās veidot, ņemot vērā to, ka likums jauns un gana sarežģīts. Otrkārt - kopīgi izprast svarīgākos jautājumus, kuriem jāpievērš uzmanība, kā ieplānot laiku, lai tos atrisinātu, veidojot padomes, kā arī definēt, kas uz doto brīdi ievieš lielākās neskaidrības un kopīgi meklēt risinājumus.

Par savu pieredzi ceļā uz iedzīvotāju padomēm stāstīja Smiltenes, Jelgavas un Siguldas novadu pašvaldības, bet jau par praktisku iedzīvotāju padomju darbību informēja Saldus un Preiļu novada pašvaldību pārstāvji. Situācija katrā pašvaldībā ir atšķirīga. Vairākas Latvijas pašvaldības ir ceļā uz iedzīvotāju konsultatīvajām padomēm, informē sabiedrību, gatavo nolikumus, gatavojas iedzīvotāju sapulcēm, bet ir arī pašvaldības, kurās padomes jau darbojas. Preiļu novada pašvaldībā kopš jūlija ir izveidojušās 15 iedzīvotāju konsultatīvās padomes. Ja dažās Latvijas pašvaldībās iedzīvotāji paši ar neuzticību skatās uz šo līdzdalības rīku, tad Preiļu novada iedzīvotāji bija gatavi iesaistīties un sākt darīt. Efektīvākais darbs ir tajos pagastos, kur darbs norit roku rokā ar pagasta pārvaldes vadību. Padomes ir sapratušas, ka ne visas lietas ir risināmas ar lielu finansējumu un pašvaldības iesaisti. Daudzus jautājumus, kuri vienkārši nav pamanīti, var atrisināt paši iedzīvotāji. Pašvaldībai, savukārt, jādara viss, lai palīdzētu padomēm strādāt, stiprinot kapacitāti un uzturot motivāciju.

Informāciju sagatavoja

Ineta Liepniece

Vecākā eksperte sadarbībā ar NVO
ineta.liepniece [at] preili.lv