Preiļu novadā Pagastos Iedzīvotājiem
Preiļu novadā aizsākusies Viedo ciemu kustība

Šī gada 20. oktobrī norisinājās biedrības “Latvijas Lauku forums” atpazīstamības zīmes “Viedais ciems 2023” pasniegšanas ceremonija.

“Viedie ciemi” ir kopienas lauku apvidos, kas pašas veido un pielieto jaunus risinājumus, lai nodrošinātu ciemu dzīvotspēju. Atbildot uz aktuālajiem izaicinājumiem, ciemi balstās vietējos resursos, izmanto savas stiprās puses un iespējas. Lai uzlabotu savus ekonomiskos, sociālos un/vai vides apstākļus viedais ciems īsteno līdzdalības pieeju, ievieš tehnoloģiskas un organizatoriskas inovācijas, veido sadarbību un ir aktīvs partneris citām kopienām un pašvaldībām.

Atpazīstamības zīmes saņemšanai šogad bija pieteikti 24 ciemi no visas Latvijas. No Preiļu novada bija pieteikti Smelteri, Līči un Pelēči.

Vērtēšanas komisijā bija 12 locekļi, kas pārstāvēja dažādas jomas – ministriju pārstāvji, esošo Viedo ciemu pārstāvji, Latvijas Lauku foruma pārstāvji, izglītības jomas pārstāvji, kā arī Eiropas Komisijas tehniskā atbalsta projekta eksperte.

No visiem pieteiktajiem ciemiem astoņi ir ieguvuši atpazīstamības zīmi “Viedais ciems 2023”. Lepojamies un priecājamies, ka Smelteri ir ieguvuši atpazīstamības zīmi “Viedais ciems 2023”!

Smelteri – maza, bet pašpietiekama kopiena, kas darbojas ne tikai biedrības ietvaros, bet arī iesaista sava ciema iedzīvotājus dažādās aktivitātēs. Atvērta uz sadarbību, jaunām, kopīgām idejām, dažādiem pasākumiem, gan kā organizētājs, gan kā dalībnieks. Ne lielīties ar paveikto, bet gan iet uz priekšu un sasniegt jaunas virsotnes, tā varētu raksturot smelteriešu veikumu.

Kopā ar Līčiem un Pelēčiem priecājamies par novērtējumu “Ceļā uz Viedais ciems 2023”!

Sabiedriskais centrs “Līči” aktīvi darbojas un uz savām aktivitātēm ikreiz aicina jaunus dalībniekus. Tiek rīkoti dažādi pasākumi dažādām mērķa grupām, aktīvi iesaistījušies ES līdzfinansēto projektu sagatavošanā un ieviešanā, tādējādi sakārtojot savu teritoriju. Izveidojusies cieša sadarbība ar vecticībnieku draudzi, kopā realizētas dažādas aktivitātes. Darbīgā, atvērtā kopiena aktīvi iesaistās savas kultūrvēsturiskās izcelsmes apzināšanā un izpētē, kā arī nebaidās nospraust lielus mērķus un tos īstenot.

Pelēču kopienā ir izveidojies mazs kodols, kas aktīvi darbojas un īsteno savas idejas. Sadarbība ir izveidojusies ar jauniešiem, aktīvi darbojas NVO sektors, kas veiksmīgi piesaista ES finansējumu teritorijas sakārtošanai, vēstures pētījumu veikšanai, sakrālā mantojuma saglabāšana, sakārtošana un popularizēšana.

Neapstāties pie sasniegtā, turpināt īstenot iecerēto un nebaidīties uzdrīkstēties!

Par aktīvām un stiprām kopienām, kas iedzīvina laukus!

Plašāka informācija par atpazīstamības zīmi pieejama Valsts lauku tīkla un Latvijas Lauku foruma mājaslapā.

Informāciju sagatavoja

Biedrība “Preiļu – Līvānu novadu partnerība “KŪPĀ””