Preiļos dzīvo darbīgi cilvēki, kas ciena kultūrvēsturi un līdzcilvēkus, radoši veido paši vai kaut ko kolekcionē. Jau šobrīd Preiļos darbojas Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejs, P.Čerņavska keramikas māja, Leļļu galerija jeb miniatūrā karaļvalsts, Metāla mākslas galerija, I.Pliča senlietu kolekcija, Porcelāna galerija, Kaķu sēta (kolekcija, kas veltīta kaķu tēmai), Aizkalnē – Raiņa muzejs “Jasmuiža”. Drīzumā šiem tūristu iecienītajiem objektiem pievienosies vēl divas kolekcijas, kas veltītas boksam un vecticībniekiem.
Pagājušā gada vidū no ārvalstīm savā dzimtajā pilsētā Preiļos atgriezās remigrants Raimonds Šnepsts un izveidoja vietu savam sapnim un hobijam – boksam. Pagājušā gada 25. septembrī Preiļos tika atklāts boksa klubs “Boxclub 13th round”. Bokss viņam ir neatņemama dzīves sastāvdaļa, un kopš kluba atklāšanas, neskatoties uz ārkārtās situācijas radītajiem apstākļiem, boksa treniņi ir ikdiena vairākiem desmitiem vietējo bērnu, jauniešu un pieaugušo. Protams, piemērojoties situācijai, treniņi notiek ārā jebkuros laikapstākļos, bet tas nav mazinājis interesi par šo sporta veidu. Redzot savu audzēkņu interesi par boksu, Raimonds pats daudz apguvis par tā vēsturi, vēlas ar to dalīties arī ar citiem. Tādēļ ir radusies doma savākt dažādus priekšmetus, grāmatas, preses izdevumus vai rakstus, jebko, kas saistīts ar boksu. Nākotnē ir doma Preiļos izveidot Boksa muzeju (kolekciju). Raimonds aicina ikvienu pārskatīt savas vecās lietas, grāmatu plauktus, aprunāties ar vecākiem vai vecvecākiem par šo tēmu – varbūt savu ieguldījumu topošās kolekcijas izveidošanā varat sniegt arī Jūs! Ja atrodat kādus boksa priekšmetus, ekipējumu, plakātus, medaļas, diplomus un citus materiālus un varat tos ziedot, sazinieties ar Raimondu pa tel. 29171768 vai Facebook lapā “Boxclub 13Th Round”.
Savukārt, godinot Preiļu puses vecticībnieku bagātīgo vēstures un kultūras mantojumu, Moskvinas vecticībnieku draudzes locekļiem ir ideja izveidot Vecticībnieku muzeju. Savākti daudzi materiāli, apģērbs, priekšmeti, kas ataino vecticībnieku tradīcijas un sadzīvi, taču pašreiz nav piemērotas vietas to uzglabāšanai un izlikšanai apskatei. Kopā ar pašvaldību tiks meklēts risinājums vecticībnieku vēsturisko lietu izvietošanai apskatei visiem interesentiem.
Moskvinas vecticībnieku draudze ir pazīstama kopš 17. gadsimta beigām, kad senās ticības sargi, kuri Krievijas pareizticīgo baznīcas lielās šķelšanās laikā bēga no dzimtām pusēm, atrada patvērumu grāfa Borha zemēs. Pašreizējais lūgšanu nams, kurš veltīts Dievmātes Patvērumam un Sv. Nikolajam, tika uzcelts 1877. gadā. Līdz 1940. gadam draudze bija viena no lielākajām lauku kopienām Latgalē – vairāk nekā 2 tūkstoši ticīgo. No Moskvinas draudzes nākuši daudzi garīgie tēvi. Šeit vienmēr bija izglītoti un spēcīgi dziedātāji, kurus aicināja kalpot Rīgas Grebesčikovas baznīcā. Moskvinas lūgšanas nama zvanu tornī atrodas zvans ar pārsteidzošu vēsturi.
Draudzes locekle, aktīva vecticībnieku vēstures pētniece Tatjana Kolosova – Peresta jau pāris gadus tūristiem piedāvā iepazīt Moskvinas vecticībnieku vēsturi, vadot autorekskursijas Moskvinas lūgšanu namā. Ekskursijas laikā ir iespēja uzzināt par vecticībnieku ierašanos Inflantijā, vecticībnieku tradicionālo kultūra un sadzīvi, Moskvinas lūgšanas nama zvana neparasto likteni, kādi pazīstami cilvēki Latvijā ir vecticībnieki, latviešu rakstnieku rakstīto par šīs ticības pārstāvjiem. Tāpat var uzzināt par Pāvelu Tretjakovu, Maskavas mākslas galerijas veidotāju, un Moskvinas ciematu – kas tiem ir kopīgs. Ekskursijas Moskvinas lūgšanu namā iepriekš jāpiesaka pa tel. 24922041. Šajā tūrisma sezonā arī jaunums – meistarklases jostiņu vai lupatu lellīšu veidošanā.
Aicinām iesaistīties Boksa muzeja izveidē, kā arī pēc ierobežojumu atvieglošanas apmeklēt Moskvinas lūgšanu namu un iepazīt bagātīgo vecticībnieku kultūras mantojumu!
Iveta Šņepste
Preiļu novada TIC vadītāja