Aizvadītā gada nogalē noslēdzās deinstitucionalizācijas projekts, kura ietvaros dažādus sociālos pakalpojumus varēja saņemt tikai noteiktas pieaugušās personas ar garīga rakstura traucējumiem. Lai atbalstītu tās ģimenes, kuras rūpējas par saviem ģimenes locekļiem, un tiem nav nepieciešams atrasties ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā, pašvaldība turpina sniegt dienas aprūpes centra un grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojumu pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem savā izveidotajā infrastruktūrā. Turklāt pakalpojumu ir iespēja saņemt ikvienai Preiļu novada administratīvajā teritorijā deklarētai pilngadīgai personai ar garīga rakstura traucējumiem darbspējīgā vecumā, kurai ir pašaprūpes prasmes. Lai kaut daļēji segtu izdevumus par pakalpojumu sniegšanu, kas vairāku gadu garumā tika finansēti no projekta, ir noteikts klientu līdzmaksājums.
Dienas aprūpes centrā (uz būvdarbu veikšanas laiku ēkā Aglonas ielā 1a, Preiļos, pakalpojuma sniegšanas vieta pārcelta uz Jaunatnes ielu 1, Līčos, Preiļu pagastā) darba dienās darba laikā personai tiek nodrošināta uzturēšanās un uzraudzība, tiek sniegta iespēja sadzīves prasmju attīstīšanai, nodarbinātības veicināšanai un savstarpējās komunikācijas uzturēšanai. Tāpat ir iespēja saņemt sociālā darbinieka un citu speciālistu konsultācijas, piedalīties izglītojošās un saturīgās brīvā laika aktivitātēs – no maija apmeklētājiem atkal ir iespēja iesaistīties drāmas terapeita un fizioterapeita nodarbībās, kā arī radoši darboties ar dabas materiāliem. Dienas aprūpes centrā klientiem tiek nodrošinātas pusdienas, tāpat arī ir iespēja uzglabāt un uzsildīt līdzi paņemto ēdienu. No šī gada dienas aprūpes centra pakalpojuma saņēmēji veic līdzmaksājumu klientu ēdināšanai 50 % apmērā no faktiskajām ēdināšanas izmaksām. Uz šo brīdi noslēgti 18 līgumi ar personām vai to likumiskajiem pārstāvjiem par dienas aprūpes centra pakalpojuma saņemšanu.
Tās pilngadīgās personas ar I vai II grupas invaliditāti ar garīga rakstura traucējumiem, kurām ir objektīvas grūtības dzīvot patstāvīgi, bet nav nepieciešama atrašanās ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā un kuras dažādu apstākļu dēļ nedzīvo savās bioloģiskajās ģimenēs, saņem grupu dzīvokļa pakalpojumu – tajā tiek nodrošināts mājoklis un individuāls atbalsts sociālo problēmu risināšanā. Grupu mājas (dzīvokļa) pakalpojuma saņēmēji veic līdzmaksājumu par dzīvojamās telpas, virtuves un koplietošanas telpu ekspluatāciju (atbilstoši izmantojamajai daļai). Uz šo brīdi spēkā esoši ir 6 līgumi par grupu dzīvokļa pakalpojuma saņemšanu. Līdz aprīļa beigām šo pakalpojumu sava novada iedzīvotājam gada garumā pirka Gulbenes novada pašvaldība.
Tāpat pieaugušām personām ar garīga rakstura traucējumiem, kuras dzīvo ģimenē, ir iespēja saņemt īslaicīgās sociālās aprūpes jeb “atelpas brīža” pakalpojumu. Tā mērķis ir nodrošināt uzraudzību, sociālo aprūpi, speciālistu konsultācijas, ēdināšanu 4 reizes dienā, pastaigas un saturīgu brīvā laika pavadīšanu līdz 30 diennaktīm kalendārajā gadā, aprūpes procesā aizstājot ģimenes locekļus. Latvijā šādu pakalpojuma sniedzēju nav daudz, mūsu pašvaldībai izveidojusies laba sadarbība ar Dobeles novada pašvaldības sociālā pakalpojuma sniedzēju. Pakalpojums tiek finansēts no pašvaldības budžeta līdzekļiem.
Lai saņemtu kādu no augstāk minētajiem pakalpojumiem, interesentus aicinām griezties pie sociālā darbinieka darbam ar pakalpojumiem Danas Brences (iepriekš sazinoties, zvanot uz tālruni +371 25627810), kura sniegs informāciju, kādus dokumentus nepieciešams iesniegt.