Pēdējā laikā plašsaziņas līdzekļos arvien vairāk izskan informācija par gadījumiem ar bērniem, kam ir letālas sekas. Lai arī valstī un pašvaldībā ir vairākas institūcijas, kuru uzdevumos ietilpst bērnu tiesību aizsardzība, arī šo institūciju darba lauks skar tās situācijas un ģimenes, par kurām tiek saņemta informācija. Diemžēl pilnīgas ziņas par visām ģimenēm (kādi ir to dzīves apstākļi, kādas ir attiecības ģimenē, vai ģimenes locekļiem ir kādas atkarības u. tml.) nav nevienas institūcijas rīcībā.
Bērnu tiesību aizsardzības likuma 13.panta pirmā daļa paredz – katrai personai ir pienākums nekavējoties ziņot policijai, Bērnu aizsardzības centram, bāriņtiesai vai sociālajam dienestam par likumpārkāpumu, kas vērsts pret bērnu, kā arī tad, ja personai ir aizdomas, ka bērnam ir priekšmeti, vielas vai materiāli vai pastāv apstākļi, kas var apdraudēt paša bērna vai citu personu dzīvību vai veselību. Ne reti ir gadījumi, kad tieši tuvākie radi, draugi vai kaimiņi ir tās personas, kuru rīcībā ir informācija par notiekošo ģimenēs, bet tas tiek noklusēts – vai nu nevēloties iejaukties ģimenes privātajās attiecībās, vai baidoties no sev adresētām represijām. Tomēr tieši šie gadījumi mēdz būt izšķiroši, lai glābtu kāda bērna veselību vai pat dzīvību.
Ja apkārtējiem ir pamatotas bažas, ka:
- apdraudējums apkārtējā vidē un mājās rada risku bērnam gūt dzīvībai bīstamus ievainojumus,
- netiek pietiekoši nodrošinātas bērna vajadzības,
- bērns netiek pietiekami uzraudzīts (uzraudzību veic citas personas, bērns tiek atstāts viens, bērnu uzrauga persona, kura jaunāka par 13 gadiem),
- bērnam ir veselības problēmas, bērns nav reģistrēts pie ģimenes ārsta,
- bērns izrāda dusmas vai bailes attiecībās ar vecākiem,
- bērnam ir redzami miesas bojājumi,
- bērns ikdienā neapmeklē izglītības iestādi, bet lielāko daļu laika pavada viedierīcēs,
aicinām sazināties ar savai dzīves vietai tuvāko sociālā darba speciālistu, kurš sniegs informāciju par tālāko darbību. Katrs bērns ir pelnījis drošu bērnību, un reizēm pietiek ar nelielu sarunu ģimenes lokā ar speciālistiem, lai tas, kas šķita kā drauds, kļūtu par soli ģimenes pozitīvā attīstībā.
Informāciju sagatavoja