Iedzīvotājiem

Lai rūpētos par savu māju kā kopīgu īpašumu, laicīgi novēršot tehniskās problēmas, kas var būtiski mazināt mājas kalpošanas ilgumu, dzīvokļu īpašniekiem jāveido mājas uzkrājums. Uzkrājuma fonds – mājas kopējā krājkasīte – tiek veidots, kopā ar komunālo pakalpojumu ikmēneša rēķinu iemaksājot noteiktu fiksēto summu (EUR par 1m2), atkarībā no katra īpašuma lieluma jeb dzīvokļa platības. Saskaņā ar dzīvokļu īpašnieku lēmumu, šos līdzekļus var ieguldīt gan ēkas tehniskā stāvokļa plānveida uzlabošanā un sakārtošanā, gan izmantot kā drošības spilvenu ārkārtējos gadījumos, kad konkrētai mājai rodas neplānoti izdevumi, līdz ar to būtiski mazinot konkrētā brīža finansiālo slodzi uz dzīvokļu īpašniekiem, ar iespēju uzkrāt nepieciešamo summu laicīgi, pirms kas ir noticis, ar nelieliem ikmēneša maksājumiem, tā vietā, lai vienā brīdī, vienas summas veidā, segtu ar negatīvo seku novēršanu saistītus izdevumus.

Uzkrājuma nauda pieder tikai un vienīgi pašai mājai un tās dzīvokļu īpašniekiem, un šo naudu var izmantot tikai šīs mājas darbiem, pamatojoties uz dzīvokļu īpašnieku kopsapulces lēmumu.

Kā izvēlēties, kam tērēt uzkrāto?

Uzkrājuma līdzekļi ļauj īstenot mājai nepieciešamos uzlabojumus – sākot no jauna jumta līdz pat soliņiem pagalmā. Jāatceras – jo vecāka māja, jo vairāk tās uzturēšanā ir jāiegulda. Namu pārvaldnieks, apsekojot ēkas un monitorējot to tehnisko stāvokli, palīdz dzīvokļu īpašniekiem noteikt uz faktiem un kvalificēto speciālistu viedokļiem balstītas prioritātes jeb izvēlēties svarīgākos darbus, ar kuriem būtu jāsāk.

Izejot no iepriekš minētās apsekošanas, katram gadam tiek sastādīts uzturēšanas darbu plāns jeb namu pārvaldnieka ieteicamais saraksts ar mājas kvalitatīvai uzturēšanai nepieciešamajiem, obligātiem remontdarbiem, kā arī to izpildes provizoriskām izmaksām. Aktīvie un atbildīgie iedzīvotāji bieži piedalās šī saraksta veidošanā.

Kārtējā gada jeb nākamā perioda plāns tiek nosūtīts un izplatīts oktobra vidū, t. sk., izvietojot projektu ar izdevumu pamatojošiem aprēķiniem pie daudzdzīvokļu dzīvojamo māju kāpņu telpām, lai ar to varētu iepazīties visi dzīvokļu īpašnieki. Ja iedzīvotāji vēlas piedāvātajā plānā ko mainīt vai to papildināt, tad tas ir jāizdara sešu nedēļu laikā (atbilstoši likumdošanā noteiktajam), vēlākais - līdz gada beigām (SIA “PREIĻU SAIMNIEKS” iet pretī saviem klientiem), pieņemot attiecīgo kopsapulces lēmumu, kuram ir jābūt ieprotokolētam. Uzkrājumā kārtējam gadam iekļauto būvdarbu plānu un, līdz ar to arī pašu uzkrājuma naudas lielumu, var mainīt jebkurā brīdī, to samazinot vai palielinot jau procesā, gada griezumā, sākotnēji noteiktajam uzkrājuma apmēram un darbu plānam stājoties spēkā, pieņemot attiecīgo dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu. Taču dzīvokļu īpašniekiem ir jāatceras, ka uzkrājuma samazināšana jeb atteikšanas no mājas sakārtošanas plānveida kārtā nākotnē var novest pie nopietnākām sekām, kas rezultāta prasīs apjomīgāku līdzekļu ieguldīšanu. Visbiežāk dzīvokļu īpašnieki lemj tieši par iemaksas apmēra palielināšanu, lai varētu ātrāk veikt mājai nepieciešamos darbus.

Cik lielas ir ikmēneša iemaksas uzkrājumā un vai to apjomu var mainīt?

Ikmēneša iemaksas mājas uzkrājuma apmēru gan par 1 m2, gan par savu dzīvokli kopumā var aplūkot komunālo pakalpojumu rēķina ailē “uzkrājums”. Iemaksu lielums dažādām mājās var atšķirties, atkarībā no mājas tehniskā stāvokļa, kā arī no katras mājas dzīvokļu īpašnieku vajadzībām un vēlmēm.

Ko darīt, ja uzkrājumā nepietiek naudas?

Sakrāt līdzekļus lieliem darbiem var būt ļoti grūti, it īpaši tad, ja mājai ir daudz steidzamu vajadzību. Piemēram, kamēr iedzīvotāji krāj naudu jaunam jumtam, nolietojas vecie stāvvadi un uzkrājums jau jātērē avārijas seku novēršanai.

Apjomīgu būvdarbu vai līdzekļu trūkuma gadījumā, daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas, tāpat kā privātmājas, var aizņemties remontdarbu veikšanai nepieciešamos līdzekļus bankā. Ja dzīvokļu īpašnieki, pieņemot attiecīgo kopsapulces lēmumu, izvēlas šādu risinājumu, tad SIA “PRIEĻU SAIMNIEKS” kā namu pārvaldnieks vienmēr būs gatavs Jums palīdzēt īstenot un administrēt šo procesu, tajā pašā laikā kļūstot par savā mērā garantu.

Nākamo gadu plāni tiek publicēti katru gadu oktobra vidū, bet iepriekšējā gada atskaites – katra jaunā gada aprīļa mēnesī.

Informāciju sagatavoja

SIA "PREIĻU SAIMNIEKS"