Saskaņā ar likumu “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonas darbībā”, laika posmā no 2024. gada 15. februāra līdz 2. aprīlim, ieskaitot, valsts amatpersonām Valsts ieņēmumu dienestā (turpmāk - VID) jāiesniedz valsts amatpersonas kārtējā gada deklarācija par 2023. gadu. Deklarācija jāiesniedz elektroniski, izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu (turpmāk - EDS).
Likuma “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” mērķis ir nodrošināt valsts amatpersonu darbību sabiedrības interesēs, novēršot jebkuras valsts amatpersonas, tās radinieku vai darījuma partneru personiskās vai mantiskās ieinteresētības ietekmi uz valsts amatpersonas darbību, veicināt valsts amatpersonu darbības atklātumu un atbildību sabiedrības priekšā, kā arī sabiedrības uzticēšanos valsts amatpersonu darbībai. Minētais likums paredz:
- ierobežojumus un aizliegumus valsts amatpersonām,
- interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā,
- valsts amatpersonu mantiskā stāvokļa deklarēšanu un valsts amatpersonu deklarāciju pārbaudes mehānismu.
Lai atvieglotu deklarācijas aizpildīšanu, ir pilnveidota EDS dokumenta ievadforma un tie deklarācijas punkti, par kuriem informācija jau ir VID rīcībā, aizpildās automātiski. Savukārt valsts amatpersonai VID atlasītā informācija ir jāpārbauda un, ja nepieciešams, jāprecizē un jāpapildina, kā arī jāapliecina, ka norādītās ziņas ir pilnīgas un patiesas.
Lai palīdzētu valsts amatpersonām pareizi aizpildīt valsts amatpersonas deklarāciju, izvairīties no deklarācijā pieļautajām pārrakstīšanās kļūdām un minimizētu risku neievērot deklarācijas aizpildīšanas kārtības noteikumus, EDS ir iestrādāts daudzpusīgs agrīnās brīdināšanas mehānisms, deklarācijas veidlapas papildinot ar informatīviem brīdinājumiem par nepieciešamību pievērst uzmanību ievadītajiem datiem. Ja deklarācijā ir kļūdas (piemēram, kāds neaizpildīts lauks), sistēma par to paziņos. Lai iesniegtu deklarāciju, kļūdas jānovērš.
Valsts amatpersonas deklarācijā ir punkts “Cita informācija”, kurā iespējams norādīt informāciju, kas pēc deklarācijas iesniedzēja ieskatiem sniedz pilnīgāku priekšstatu par mantiskā stāvokļa izmaiņām deklarēšanas periodā vai paskaidrot ar deklarētajām ziņām saistītas intereses vai citus apstākļus.
Aizpildīto deklarāciju pirms iesniegšanas nepieciešams pārbaudīt un, kad deklarācija pārbaudīta, apliecināt deklarācijā norādīto ziņu patiesumu.
Saskaņā ar normatīvajiem aktiem kredītiestādes sniedz informāciju VID par fiziskās personas konta atlikuma summu iepriekšējā kalendārā gada pēdējās dienas beigās, tādēļ jābūt uzmanīgiem, aizpildot deklarācijas sadaļu par bezskaidras naudas uzkrājumiem.
Iesniegtās deklarācijas iespējams precizēt tikai viena mēneša laikā pēc tam, kad iesniegtā deklarācija publiskota VID Valsts amatpersonu deklarāciju publiskojamo datu bāzē. Lai precizētu iesniegto deklarāciju, amatpersonai ir jāvēršas VID, izmantojot EDS, un jāpamato precizējumu nepieciešamība.
Valsts amatpersonas deklarācijas iesniegšanas un aizpildīšanas kārtība ir noteikta likumā “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” un Ministru kabineta 2002. gada 22. oktobra noteikumos Nr.478 “Kārtība, kādā aizpildāmas, iesniedzamas, reģistrējamas un glabājamas valsts amatpersonu deklarācijas un aizpildāmi un iesniedzami valsts amatpersonu saraksti”.
Saskaņā ar likuma “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonas darbībā” 32. panta pirmajā daļā noteikto, par valsts amatpersonas deklarācijas neiesniegšanu noteiktajā termiņā, deklarācijas aizpildīšanas un iesniegšanas kārtības neievērošanu vai par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā piemēro naudas sodu līdz trīsdesmit naudas soda vienībām. Minētā likuma panta otrā daļa noteic, ka par nepatiesu ziņu norādīšanu valsts amatpersonas deklarācijā attiecībā uz valsts amatpersonas mantu, darījumiem, finanšu instrumentiem, parādsaistībām, aizdevumiem, skaidrās un bezskaidrās naudas uzkrājumiem vai citiem ienākumiem, kas pārsniedz 20 minimālās mēnešalgas, vai par valsts amatpersonas deklarācijas neiesniegšanu pēc tās valsts institūcijas brīdinājuma, kura ir tiesīga pieprasīt šādas deklarācijas iesniegšanu, piemēro naudas sodu līdz septiņdesmit naudas soda vienībām, nosakot valsts amatpersonas tiesību izmantošanas aizliegumu līdz diviem gadiem vai bez tā.
Lai palīdzētu valsts amatpersonām iesniegt deklarācijas un mazinātu pieļauto kļūdu, kā arī pārkāpumu skaitu, VID nodrošina plašu bezmaksas konsultatīvo atbalstu, kas pieejams gan iestādēm, gan amatpersonām individuāli.
Informācija par amatpersonām individuāli pieejamo konsultatīvo atbalstu:
- 2024. gadā VID platformā Youtube organizēs ikvienam interesentam brīvi pieejamu tiešsaistes semināru,
- amatpersonas, izmantojot savu Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) profilu sadaļā “Sarakste ar VID”, varēs pieteikties individuālai konsultācijai Microsoft Teams platformā,
- valsts amatpersonu deklarāciju iesniegšanas laikā no š.g. 15.februāra līdz 2.aprīlim jebkura valsts amatpersona varēs brīvi, bez iepriekšējas pieteikšanās, pieslēgties tiešsaistei, izmantojot saiti uz Microsoft Teams platformu.
VID tīmekļvietnes sadaļā “Valsts amatpersonām” ir pieejami informatīvie un metodiskie materiāli par valsts amatpersonas deklarācijas aizpildīšanu un iesniegšanu.
Laikā no š. g. 15. februāra līdz 2. aprīlim valsts amatpersonām tiks nodrošinātas telefonkonsultācijas, gan zvanot uz VID konsultatīvo tālruni (+371 67120000), gan uz VID tīmekļvietnes sadaļā “Valsts amatpersonām” norādītajiem tālruņiem.
Informāciju sagatavoja