Preiļu novada pašvaldība vēlas atgādināt par noteikumiem un situācijām, kad nepieciešams saņemt pašvaldības atļauju koku ciršanai ārpus meža, lai izvairītos no gadījumiem, kad tiek konstatēta nesaskaņota koku ciršana.
Koku ciršanas kārtību ārpus meža regulē Ministru kabineta 2012. gada 2. maija noteikumi Nr. 309 “Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 309) un Preiļu novada saistošie noteikumi Nr. 2022/16 “Par koku ciršanu ārpus meža Preiļu novadā”.
MK noteikumi Nr. 309 nosaka, ka attiecīgās zemes īpašnieks vai tiesiskais valdītājs kokus savā īpašumā cērt pēc saviem ieskatiem, bet nepieciešama pašvaldības atļauja koku ciršanai ārpus meža, ja kokus cērt:
- pilsētas un ciema teritorijā;
- īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, izņemot aizsargājamo ainavu apvidus, ja tie nav iedalīti funkcionālajās zonās un īpaši aizsargājamo dabas teritoriju neitrālo zonu;
- teritorijā, kurā atrodas kultūras pieminekļi, un tās aizsargjoslā;
- parkā;
- kapsētā;
- alejā (arī tad, ja tā atrodas ceļu zemes nodalījuma joslā);
- gar valsts un pašvaldību ceļiem;
- virszemes ūdensobjektu aizsargjoslā, izņemot mākslīga ūdensobjekta aizsargjoslu, ja kokus cērt ne tālāk kā 50 metru joslā gar virszemes ūdensobjektu vai visā palienes platumā gar ūdensobjektu ar izteiktu periodiski applūstošu palieni;
- pašvaldības teritorijas attīstības plānošanas dokumentos noteiktajā ainaviski vērtīgajā teritorijā;
- kad tie 1,3 metru augstumā no sakņu kakla sasnieguši apkārtmēru atbilstoši šo noteikumu 1. pielikumam.
Iepriekš minētajās teritorijās pašvaldības atļauja koku ciršanai nav nepieciešama, ja cērt:
- augļu kokus;
- kokus, kuru celma caurmērs ir mazāks par 20 centimetriem;
- kokus ārpus pilsētām teritorijās, kur saskaņā ar normatīvajiem aktiem par aizsargjoslām, meliorāciju, autoceļiem un dzelzceļiem koku audzēšana ir aizliegta, kā arī Aizsargjoslu likumā minētos kokus;
- kokus ārkārtējā situācijā, kas izsludināta atbilstoši normatīvajiem aktiem par nacionālo drošību;
- kokus, kuri apdraud infrastruktūras darbību, cilvēka veselību, dzīvību vai īpašumu, ja pirms darbu veikšanas ir notikusi situācijas fotofiksācija un informēta pašvaldība;
- kokus lauku teritorijā un tie 1,3 metru augstumā no sakņu kakla nav sasnieguši apkārtmēru atbilstoši MK noteikumu Nr. 309 1. pielikumam.
Pilsētas un ciema teritorijā koku ciršana aizliegta laikposmā no 15. aprīļa līdz 30. jūnijam, izņemot, ja cērt augļu kokus, kokus, kuru celmu caurmērs ir mazāks par 20 cm, bīstamus kokus, kā arī kokus, kuru nociršanu pašvaldība atzinusi par neatliekamu.
Koku ciršana ārpus meža Preiļu novadā
Lai privātīpašnieks nocirstu koku vai sakoptu tā vainagu (ārpus meža), nepietiek tikai ar paša apņēmību: būtiski ir saņemt koka apsekošanas aktu un ciršanas atļauju. Procedūras neievērošana paredz piemērot kompensāciju par koka zaudēšanu un naudas sodu.
Lai koku ciršana ikvienā īpašumā (ārpus meža zemēm), kas atrodas Preiļu novada pašvaldības teritorijā noritētu atbilstoši normatīvajiem aktiem, šo procesu koordinē un uzrauga Koku vērtēšanas komisija (turpmāk tekstā – Komisija). Komisija darbojas, ievērojot MK noteikumus Nr. 309 un Preiļu novada pašvaldības saistošos noteikumus Nr. 2022/16 “Par koku ciršanu ārpus meža Preiļu novadā”.
Ja ir nepieciešams atbrīvoties no kāda traucējoša koka, sakopt koku vainagus vai likvidēt apaugumu lauksaimniecības zemēs, ir jāvēršas Koku vērtēšanas komisijā ar iesniegumu. Iesnieguma veidlapa pieejama Preiļu novada pašvaldības mājaslapā (Iesniegums koku ciršanai ārpus meža zemes Preiļu novada pašvaldības teritorijā). Pieteikumu koku ciršanai var iesniegt jebkurā pagasta pārvaldē vai novada pašvaldībā Raiņa bulvārī 19, Preiļos, Preiļu novadā. Iesniegumu var iesniegt arī elektroniski uz e-pasta adresi dome@preili.lv.