Iedzīvotājiem
20240110_daudz_majas_ar_aut_apkuri

Līdz ar aukstā laika iestāšanos aktuāls kļuvis jautājums par apkuri daudzdzīvokļu mājās, kuru dzīvokļos nodrošināta autonomā apkure (krāsnis, kamīni, gāzes apkure, elektriskie sildītāji u. tml.). Daudzi no dzīvokļiem, īpaši lauku pagastu teritorijās, nav apdzīvoti un to īpašnieki dzīvokļu apkuri ziemas periodā nenodrošina, neskatoties uz to, ka ir spēkā Ministru kabineta noteikumi, kuri paredz minimāli nepieciešamo gaisa temperatūru, t. i., 18 °C dzīvojamās telpās apkures periodā, lai nodrošinātu ēkas saglabāšanos un nepieļautu tās bojāšanu.

Ilgstoši neapkurināts dzīvoklis rada negatīvu ietekmi uz visu māju, arī kaimiņu mājokļiem tādēļ rodas siltuma zudumi un neērtības.

Lai arī normatīvajos aktos nav paredzēta administratīvā atbildība par to, ka īpašnieks dzīvoklī neuztur minimālo noteikto  temperatūru, tomēr dzīvokļa īpašniekam jāuztraucas par to, ka dzīvokļa neapkurināšanas dēļ var aizsalt ūdensvads un tad vainīgajam nāksies atlīdzināt kopīpašumam nodarītos zaudējumus. Ja to nedara labprātīgi, pārējo dzīvokļu īpašnieki  zaudējumus var piedzīt tiesas ceļā saskaņā ar Civillikumu.

Jāņem vērā, ka ilgstoši neapkurināts dzīvoklis bojājas un zaudē savu vērtību kā nekustamais īpašums. Tādēļ jāizvērtē iespēja pārdot vai izīrēt dzīvokli, kurš netiek izmantots, pirms dzīvoklis nav zaudējis savu vērtību un radījis neparedzētus izdevumus īpašniekam sakarā ar kopīpašumā esošā ūdensvada bojājumiem vai nodarītajiem zaudējumiem kaimiņu dzīvokļos.

Informāciju sagatavoja

Inta Klindžāne

Vadītāja
inta.klindzane [at] preili.lv