Preiļu novadā Jaunatne
Darbs ar jaunatni Preiļu novadā - aptaujas datu pārskats

2024. gada septembrī un oktobrī Preiļu novadā tika veikta aptauja "Darbs ar jaunatni Preiļu novadā", lai apkopotu jauniešu vajadzības un izvērtētu viņu līdzdalību dažādās aktivitātēs. Aptauja piesaistīja 138 respondentus vecumā no 13 līdz 25 gadiem. Tās rezultāti ļāva identificēt pozitīvus aspektus jaunatnes jomā un palīdzēs vēl vairāk pilnveidot un pielāgot pasākumus, lai tie atbilstu jauniešu interesēm un veicinātu viņu aktīvu iesaisti.

Demogrāfiskā situācija

Aptauja pierādīja, ka Preiļu novads apvieno jauniešus no dažādām vecuma grupām un dzīvesvietām, sniedzot iespēju veidot daudzveidīgus un saistošus pasākumus.
Vecuma grupas.
Visvairāk respondentu – 42% – bija vecumā no 13 līdz 15 gadiem, kas norāda uz aktīvāko jauniešu vecuma grupu. Otrā lielākā grupa bija 16 līdz 18 gadus veci jaunieši (25%), kam sekoja jaunieši vecumā no 19 līdz 21 gada (4%) un 22 līdz 25 gadiem (3%). Šis sadalījums rāda, ka lielākā daļa respondentu ir skolas vecuma jaunieši.
Dzīvesvieta.
Vairāk nekā puse respondentu dzīvo Preiļu pilsētā, kas ir jauniešu aktivitāšu centrs. Tomēr aptauja parāda, ka arī pagastos dzīvojošie jaunieši izrāda interesi par iespējām piedalīties dažādos pasākumos. Šis aspekts apliecina nepieciešamību saglabāt un paplašināt aktivitātes arī ārpus pilsētas, padarot tās pieejamas visiem.
Nodarbošanās.
Lielākā daļa jeb 88% aptaujāto mācās skolā. 6% studē augstskolā vai tehnikumā, savukārt tikai 5% jau strādā. Vien 1% norādīja, ka šobrīd ir bez darba.

Jauniešu aktivitātes un intereses

Preiļu novada jaunatnes darba centieni jau šobrīd ir vērsti uz dažādu interešu apmierināšanu, tomēr aptauja atklāja vairākas jaunas iespējas, kā uzlabot aktivitāšu piedāvājumu.
Pasākumu apmeklēšanas biežums.
Puse no respondentiem (56,3%) norādīja, ka pasākumus apmeklē vismaz reizi trīs mēnešos vai biežāk. Tas apliecina, ka Preiļu novadā tiek organizēti pievilcīgi un interesanti pasākumi, kas piesaista jauniešus. Salīdzinoši mazāk respondentu (19%) norādīja, ka pasākumus neapmeklē, un tas liecina par turpmākām iespējām paplašināt informācijas pieejamību un pievilcību.
Vēlamie pasākumu veidi.
Lielākā daļa jauniešu vēlas izklaides pasākumus (81,5%) un sporta aktivitātes (48,7%). Kultūras pasākumi (47%) un brīvprātīgā darba iespējas (36,1%) arī ieņem nozīmīgu vietu viņu interesēs. Šie dati atspoguļo, ka novadā piedāvātās aktivitātes atbilst jauniešu vajadzībām, tomēr pastāv potenciāls paplašināt piedāvājumu.
Svarīgākās tēmas.
Visbiežāk tika minēta izklaide un atpūta (78,1%), kas norāda uz nepieciešamību pēc vieglākiem un izklaidējošiem pasākumiem. 68% uzskata, ka garīgā veselība un labsajūta ir būtiska tēma, kam seko karjeras un izglītības iespējas ar 36%.

Šķēršļi līdzdalībai

Lai gan aptauja uzrādīja pozitīvus rezultātus jauniešu aktivitāšu apmeklētībā, tika atklāti arī vairāki aspekti, kas palīdzētu vēl vairāk paplašināt jauniešu līdzdalību.
Laika un intereses trūkums.
67,2% respondentu norādīja, ka laika trūkums ir galvenais iemesls, kas kavē viņu līdzdalību. Šis aspekts norāda uz nepieciešamību veidot pasākumu kalendāru, kas ļautu jauniešiem vieglāk plānot savu brīvo laiku. 43,9% jauniešu atzina, ka viņiem trūkst intereses par piedāvātajiem pasākumiem.
Informācijas pieejamība.
Trešdaļa jauniešu uzskata, ka viņiem trūkst informācijas par notikumiem. Lai risinātu šo jautājumu, tiek apsvērta jaunas mobilās lietotnes izveide, kas ļautu ātri un ērti piekļūt jauniešu aktivitāšu kalendāram.

Brīvprātīgais darbs un jauniešu domes darbība

Brīvprātīgā darba pieredze.
57% respondentu ir piedalījušies brīvprātīgajā darbā, tomēr lielākā daļa no tiem (42%) norādīja, ka viņu dalība ir neregulāra.
Preiļu novada jauniešu dome.
Lielākā daļa respondentu (72,3%) zina par Preiļu novada jauniešu domes pastāvēšanu. Turklāt 42% jauniešu izrādīja interesi iesaistīties tās darbā, kas norāda uz spēcīgu līdzdalības potenciālu.

Ieteikumi un nākotnes plāni

Aptaujas rezultāti norāda uz jaunatnes jomas kvalitāti Preiļu novadā, bet, protams, ir arī izaicinājumi, ieteikumi un risinājumi jaunatnes jomas pilnveidošanai:

  1. Jaunas tehnoloģijas. 93,3% jauniešu uzskata, ka mobilā lietotne, kas sniedz informāciju par pasākumiem un iespējām, būtu noderīgs rīks. Šī ideja tiek aktīvi apsvērta un varētu tikt realizēta tuvākajā nākotnē.
  2. Jauni pasākumi. Jaunieši izteikuši interesi par lielākiem koncertiem, āra aktivitātēm, pārgājieniem un sporta sacensībām, kas varētu kļūt par nozīmīgu daļu no novada jauniešu politikas.
  3. Uzlabota pieejamība. Lai risinātu transporta un finanšu pieejamības jautājumus, tiek plānotas mobilitātes iespējas, kas ļautu vēl vairāk jauniešiem piedalīties aktivitātēs.

Secinājumi

Preiļu novada jaunatnes darbā jau šobrīd tiek piedāvāts daudzveidīgs aktivitāšu klāsts, kas veicina jauniešu iesaisti un labsajūtu. Aptaujas rezultāti apliecina, ka jaunieši novērtē organizētos pasākumus un ir gatavi piedalīties vēl aktīvāk, ja tiek nodrošināti atbilstoši apstākļi. Turpmākie uzlabojumi, piemēram, tehnoloģiju izmantošana un pieejamības palielināšana, ļaus vēl vairāk stiprināt jauniešu līdzdalību un padarīt Preiļu novadu par pievilcīgu vidi jauniešu attīstībai un izaugsmei.

Informāciju sagatavoja

Sintija Ančeva

Vadītāja, Jaunatnes lietu speciāliste
sintija.anceva [at] preili.lv