Turpinot atbalstīt tās ģimenes, kuras audzina bērnu ar invaliditāti, noslēdzoties deinstitucionalizācijas projektam, pašvaldībā tika pieņemts lēmums arī šogad segt izdevumus par vairākiem sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem – turklāt ne tikai tiem bērniem, kuri šos pakalpojumus bija sākuši saņemt projekta ietvaros, bet jebkuram Preiļu novada pašvaldībā deklarētam bērnam ar invaliditāti.
Izvērtējot aizvadīto gadu pieredzi attiecībā uz tiem pakalpojumiem, kuri bijuši īpaši pieprasīti, arī šogad bērniem ar invaliditāti pieejams sociālās rehabilitācijas pakalpojums, kas ietver ergoterapijas pakalpojumu, audiologopēda pakalpojumu un ABA terapijas pakalpojumu, un kas paredzēts komunikācijas prasmju attīstīšanai, emocionālās labsajūtas uzlabošanai, dažādu traucējumu novērtēšanai, diagnostikai, korekcijai un rehabilitācijai. Vēlamo pakalpojuma sniedzēju izvēlas nepilngadīgas personas ar invaliditāti likumiskais pārstāvis. Pakalpojumu nepilngadīgai personai ar invaliditāti piešķir, neizvērtējot ģimenes (personas) ienākumus, nodarbību apmaksai līdz 800 euro apmērā kalendāra gadā. Ja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas lēmumā par bērna invaliditāti ir norāde par autismu, autiskā spektra traucējumiem, pakalpojumu nepilngadīgai personai ar invaliditāti piešķir nodarbību apmaksai līdz 1 500 euro apmērā kalendāra gadā.
Tāpat bērniem ar invaliditāti un viņu likumiskajiem pārstāvjiem ir pieejams sociālās rehabilitācijas pakalpojums (fizioterapeita individuālās nodarbības), kurš izveidots deinstitucionalizācijas infrastruktūras attīstības projektā. Bērniem tas ir bez maksas, bet likumiskie pārstāvji veic līdzmaksājumu 50 % apmērā no apstiprinātās pakalpojumu cenas, t. i., 7,50 euro par vienu nodarbību. Šobrīd pieprasītākie pakalpojumi bērniem ir tieši fizioterapeita individuālās nodarbības un ABA terapija, katru no tiem saņem 7 bērni.
Sociālie darbinieki ikdienā strādā ar dažādām mērķgrupām un novēro, ka bērnu ar invaliditāti skaitam diemžēl ir tendence pieaugt. Lai sniegtu atbalstu pirmreizējas invaliditātes noteikšanas gadījumā, bērnam un likumiskajam pārstāvim ir iespēja saņemt no valsts budžeta apmaksātu psihologa pakalpojumu – par vienu invaliditātes noteikšanas gadījumu personai un tās likumiskajam pārstāvim kopā ir iespēja saņemt desmit 45 minūšu konsultācijas. Būtiski atzīmēt, ka šo pakalpojumu var pieprasīt gada laikā pēc pirmreizējas invaliditātes noteikšanas personai. Vēlamo pakalpojuma sniedzēju var izvēlēties bērna likumiskais pārstāvis, taču tam ir jāatbilst normatīvajos aktos noteiktām prasībām.
Lai saņemtu kādu no augstāk minētajiem pakalpojumiem, interesentus aicinām griezties pie sociālā darbinieka darbam ar ģimeni un bērniem Aigas Gargurnes (iepriekš sazinoties, zvanot uz tālruni +371 20270805), kura sniegs informāciju, kādus dokumentus nepieciešams iesniegt. Aicinām izmantot piedāvātos pakalpojumus, jo ir ļoti pozitīvi piemēri, kā savlaicīga un regulāra rehabilitācija uzlabo bērnu funkcionālo stāvokli.
Informāciju sagatavoja