2024. gads Preiļu novada Tūrisma attīstības un informācijas centram (TAIC) bijis ļoti ražīgs. Viens nav cīnītājs, spēks ir komandā, kas beidzot ir pilnā sastāvā – Preiļu novada TAIC vadītāja, tūrisma darba organizators Preiļu novadā, tūrisma darba organizators Aglonā un tūrisma konsultants-gids Preiļu novadā. Šobrīd komanda jūtas jaudīgi, saliedēti, ar vienotu mērķi un redzējumu par Preiļu novada tūrisma jomas attīstību. Jau trešo gadu tiek veidota saliedēta Preiļu novada tūrisma pakalpojumu sniedzēju un tūrisma produktu ražotāju kopiena – notiek aktīva komunikācija WhatsApp darba grupās, aizvadīta kopīga tikšanās ikgadējā gada izvērtēšanas pasākumā, tāpat mūsu uzņēmēji regulāri iesaistās vietējās un Latvijas mēroga tūrisma akcijās.
Aktīvā tūrisma sezona bijusi darbīga, piepildīta ar gandarījumu nesošiem un rezultatīviem pasākumiem tūrisma jomā. Šogad, pateicoties LIAA un LTA atbalstam, Preiļu novadā, uzņemot video reportāžas, viesojās Lietuvas “Delfi” un Igaunijas TV3 raidījuma “Kurvist Kurvi” pārstāvji, kā arī Lietuvas viedokļu līdere Laumeieva. Tāpat par Preiļu novadu šogad interesi izrādīja “Impro” ceļojumu aģentūra. Aģentūras menedžerēm dienas garumā tika prezentēts Preiļu novada tūrisma piedāvājums. Sadarbībā ar TV3 Life raidījumu “Biznesa attīstībai” tapa video sižets par Preiļu muižas kompleksu un parku, Preiļu pili. Vasaras pilnbriedā Preiļu pilī tika filmēts “Īsto latvju saimnieču” sižets, kurā šogad Preiļu novadu pārstāvēja lauku mājas “Dzeņi” saimniece Kristīne Stašulāne. Preiļu novada Tūrisma attīstības un informācijas centra darbinieki iejutās jauno grāfu Borhu lomā un uzņēma filmēšanas grupu, iepazīstinot ar Preiļu pils vēsturi un leģendām.
Preiļu novada pērle un atpazīstamības zīme ir daļēji atjaunotā Preiļu pils. Šobrīd apmeklētājiem ir iespēja ielūkoties Preiļu pils Rietumu torņa 1. stāvā, kur atrodas 5D sajūtu kino par Latgales amatniekiem. Preiļu pils ir atpazīstams tūrisma objekts Latvijas mērogā, kas aizvadītajā gadā ieguvis otro vietu balvas “Gada labākā būve Latvijā” nominācijā “Restaurācija” un Latgales Tūrisma gada balvu 2024 kā “Labākais jaunais tūrisma objekts/produkts pašvaldību vidū”. Gada laikā Preiļu pili apciemojušas tūristu grupas no tūrisma un ceļojumu aģentūrām “Jauni rakursi”, “BaltGo”, “Skaisti skati” un “Ramiro travel”, neskaitāmas tūristu grupas no Lietuvas, Igaunijas un tālākām pasaules vietām, piemēram, Japānas, Indijas, ASV, Norvēģijas, Francijas, Somijas, Zviedrijas un Lielbritānijas. Tāpat Preiļu pils šogad tika iekļauta kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” piedāvājumā, kuras ietvaros pili apmeklējuši skolēni no teju visiem Latvijas novadiem.
Latgales Tūrisma gada balva 2024 piešķirta diviem Preiļu novada tūrisma objektiem – jau minētajai Preiļu pilij un Ārdavas/Jezufinovas muižai nominācijā “Labākais jaunais tūrisma objekts/produkts privātajā sektorā”. No Preiļu novada šogad tika nominēti šādi tūrisma pakalpojumu sniedzēji un produktu ražotāji: tūrisma profesionālis – Leļļu galerijas saimniece un māksliniece Vladlena; labākā tūristu mītne laukos – viesu māja “Lakstīgalu kalns”, viesu nams “Ceļmalas”; labākais tūrisma objekts/ produkts privātajā sektorā – “Nester Custom” metālmākslas galerija; gada amatnieks/ mājražotājs/ uzņēmējs – Terase “Egle”, bioloģiskā zemnieku saimniecība “Vilkači”.
“Latgales diena” jau ceturto gadu ir Latgales plānošanas reģiona gada nogales vērienīgākais notikums. Šogad pasākums notika Rīgā, skaistajā Melngalvju namā. Notikums veltīts cilvēkresursiem, Latgales reģiona uzņēmējdarbības aktivizēšanai un attīstībai, amatniecības saglabāšanai, Latgales pārstāvniecības darbības popularizēšanai, vietējo uzņēmēju, izglītības iestāžu piedāvāto iespēju un Latgales, kā tūrisma galamērķa prezentēšanai. Pasākumā Latgales reģiona uzņēmēju gada balva 2024 tika piešķirta Preiļu novada kempingam “Sunset Village” (SIA “BroKapitāls”) nominācijā “Gada jaunais tūrisma pakalpojums”.
2024. gadā aktīvi strādāts ar Preiļu novada tūrisma jomas mārketinga aktivitātēm. Preiļu novada TAIC piedalījies gan starptautiskās izstādēs (starptautiskajā tūrisma un aktīvās atpūtas izstādē “ADVENTUR 2024” Lietuvā, tūrisma izstādē-gadatirgū “Balttour 2024”), gan kaimiņvalstu tūrisma pasākumos (Valkā-Valgā, tūrisma ielā Šauļos). Tāpat atbalstīti Latvijas tūrisma pasākumi – aizvadīta dalība 9. Latvijas Tūrisma informācijas tirgū Jelgavā, kā arī visās Latvijas tūrisma akcijās – “Mājas kafejnīcu dienas”, “Apceļosim Latvijas pilis un muižas”, “Leģendu nakts”. Atbalstītas arī dažādas citas aktivitātes Preiļu novadā, piemēram, Latvijā garākās grants velosipēdu sacensības “Ultra Gravel Latvija”. Sadarbībā ar poļu žurnālistu Mateušu Markovski un Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju portālā “Mad White” tapis apjomīgs raksts par Preiļu pili un tās vēsturi. Poļu žurnālista citātu “Preiļu pils ir kā fēnikss, kas atdzimusi no pelniem” gada garumā Preiļu novada TAIC izmantojis un citējis ciemiņiem un tūristiem, lai spilgtāk izstāstītu Preiļu pils atdzimšanas veiksmes stāstu.
Preiļu novada Tūrisma attīstības un informācijas centrā ietilpst arī Aglonas Tūrisma informācijas centrs. Aglonas Tūrisma informācijas centram tapusi vizuālā identitāte “AGLONA TIC”. Zīmola nosaukuma izcelsme saistīta ar Aglonas garīgo strāvojumu, zilajiem ezeriem, zaļajiem mežiem, sīkstajiem un patiesi darbīgiem novada mājražotājiem, amatniekiem, uzņēmējiem, kuri veicina tūrisma nozares attīstību. Logotipu veido nosaukums “AGLONA TIC” un grafiskie elementi – simbols ar egles stiebru un Aglonas bazilikas siluetu. Simbolu apvienojošā sastāvdaļa ir apakšdaļā izvietotās viļņotās strāvojuma līnijas. Pamatvērtība – Aglonas strāvojums: Aglona ir garīgā strāvojuma avots, kas ieskauta Latgales dzidro ezeru un bagātīgo mežu ielokā. Aglona ir vieta, kur TIC garīgumam, cilvēka spējām un dabas harmonijai. Aglona patiesi TIC ikvienam! Vārdu zīme “AGLONA TIC” sastāv no burtveidola, kas vizuāli iekodē vēstījumu par strāvojumu, dinamiku un dabas viļņojumu, kas piemīt Aglonai. Strāvojums, kas ik gadu spēj sapulcināt neskaitāmu cilvēku skaitu no visas Latvijas un pat no tālākajiem pasaules nostūriem. Simbols “AGLONA TIC” iekļauj egles stiebru, kas simbolizē Aglonas nosaukuma pirmsākumu. Kā otra neatņemama simbola sastāvdaļa ir Aglonas bazilikas siluets. Simbola apvienojošā sastāvdaļa ir apakšā izvietotās viļņotās līnijas, kas simbolizē garīgo un dabas pacilāto sajūtu. Zīmola identitāti var izmantot arī vietējie tūrisma uzņēmēji, veidojot dažādus suvenīrus un izmantojot šo zīmolu kā Aglonas atpazīstamības zīmi. Arī Aglonas Tūrisma informācijas centrā var iegādāties pastkartes un magnētiņus ar apdrukātu “Aglona TIC” logotipu.
Šogad apkopotā tūrisma jomas statistika liecina par lēnu, bet stabilu tūristu pieaugumu Latgalē un Preiļu novadā. Viens no spilgtākajiem piemēriem ir muzeji un ekspozīcijas, kuri 2023. gadā uzņēma nepilnus 40 tūkstošus apmeklētāju, savukārt 2024. gadā šis skaitlis pārsniedza 60 tūkstošus. Arī dabas objektos vērojams tūristu skaita pieaugums – 2023. gadā tas bija 101 tūkstotis, taču šogad vairāk nekā 138 tūkstoši. Preiļu novadā 2024. gadā atklāti arī vairāki jauni tūrisma objekti un piedāvājumi – autentiska meistarklašu telpa “Intai IR” Aglonā, “Apple Manor & Garden Complex” atjaunotā muiža Silajāņos un pasākumu un izklaides vieta “Draugu mājas” Preiļos. Šobrīd Preiļu pilsētā aktīvi tiek papildināts apartamentu piedāvājums ceļotājiem.
Nākamais gads sagaidīts ar jau nospraustiem mērķiem un ieplānotiem darbiem, kas jāpaveic, lai vēl aktīvāk attīstītu Preiļu novada tūrisma jomas piedāvājumu. Tāpat kā līdz šim aktīvi tiks veidots sociālo tīklu mārketings platformās Facebook, Instagram un TikTok. Preiļu novada TAIC ir gandarīti arī par novērtējumu tūrisma ziņu portāla “Travelnews.lv” visu Latvijas pašvaldību uzturēto tūrisma informācijas Facebook lapu izveidotajā izvērtējumā, kur Visit Preiļi ierindojās 25., savukārt Visit Aglona 37. vietā. Izvērtējums tika veidots balstoties uz Facebook sekotāju skaitu un atzīmēm “Patīk”. Kopā ar Preiļu novada aktīvās atpūtas uzņēmējiem tiek plānots sakārtot velo un pārgājienu maršrutus Preiļu novadā, popularizēt tradicionālos aktīvās atpūtas pasākumus Preiļu novadā – “Tūrisma ralliju”, “Trako skrējienu pa Tartakas upi”, “Ar veļiku pa Aglyunu”, “Vārkavas bezceļus”, Latgales garo pārgājienu maršruta “Ezertaka” Preiļu novada posmu –, piesaistot vairāk apmeklētāju no visas Latvijas. Šogad,kopā ar partneriem Latvijas Lauku tūrisma asociācija “Lauku ceļotājs”, Zemgales plānošanas reģions, Lietuvas Lauku tūrisma asociācija, Žemaitijas Nacionālā parka direkcija, biedrība “Latgales Tūrisma asociācija” Preiļu novada TAIC iesaistījušies projektā “Military Heritage II”, kā ietvaros papildinās Baltijas militārā mantojuma tūrisma piedāvājumu ar Preiļu novada vēstures liecībām. Kopā ar Latgales Tūrisma asociāciju tiek veidotas jaunas tūrisma akcijas visā Latgalē, tai skaitā arī Preiļu novadā. Paldies par sadarbību visiem kolēģiem, partneriem, Preiļu novada tūrisma pakalpojumu sniedzējiem un tūrisma produktu ražotājiem, domubiedriem un turpinām radošu sadarbību 2025. gadā!
Informāciju sagatavoja
Preiļu novada Tūrisma attīstības un informācijas centra komanda