Šī gada Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) mērķprogrammas “Kultūras mantojuma nozare” otrajā projektu konkursā atbalstīts Vārkavas novadpētniecības muzeja projekts “Aizpūriešu krucifiksa restaurācija”. Projekta mērķis ir atjaunot vēsturisko Aizpūriešu krucifiksu, saglabāt un aktualizēt maija dziedājumu tradīcijas. Projekta realizācijai piešķirti 2000 eiro.
Ceļmalas krucifiksi ir sena Latgales lauku tradīcija, kas ir ne tikai ainavas vizuālais elements, bet tiem ir arī būtiska loma tautas dzīvē, ticības saglabāšanā un sabiedrības kultūras tradīciju uzturēšanā.
Aizpūriešu krucifikss ir celts 1903. gadā pēc Nīdermuižas priestera Staņislava Milaseviča zīmētas skices. 2006. gadā sadarbībā ar Vārkavas pagasta padomi un VKKF atbalstu tika restaurēts un atjaunots. Diemžēl 2022. gada marta vētras laikā krucifikss tika bojāts. Krucifikss tika demontēts un krucifiksa kokgriezumu detaļas tika nodotas un iekļautas Vārkavas novadpētniecības muzeja krājumā. Veicot padziļinātu krucifiksa vēstures izpēti un konsultējoties ar koktēlnieku Antonu Rancānu par krucifiksa māksliniecisko vērtību, muzejs nolēma to atjaunot kā vides apskates objektu, kas būtu pieejams ne tikai pagasta, bet arī novada iedzīvotājiem un viesiem. Atjaunoto krucifiksu ir plānots uzstādīt Vārkavā, blakus pastaigu takai, kas ved no Pirmās Tautskolas Latgalē zemnieku bērniem līdz Baltajam atceres krustam.
Sadarbībā ar Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas izglītības programmas “Restaurācija” vadītāju Andri Anspoku ir restaurēti krucifiksa dekoratīvie elementi. Māksliniece Džeina Gavare atjaunojusi krucifiksa iekšējā jumta gleznojumus. Vārkavas apkaimes uzņēmējs-amatnieks Ainārs Gavars šobrīd strādā pie jauna ozolkoka krusta izgatavošanas un krucifiksa elementu savienošanas.
Īstenojot šo projektu, muzejs vēlas ne tikai atjaunot kultūrvēsturisku vides objektu un saglabāt Nacionālā muzeja krājuma vērtības, bet arī aktualizēt ceļmalas krucifiksu un maija dziedājumu tradīciju saglabāšanu, izkopšanu un nodošanu nākamajām paaudzēm. Sadarbībā ar Vārkavas draudzes baznīcas dziedātājiem un dziedošajiem amatiermākslas kolektīviem maija mēnešos vietējie iedzīvotāji tiks aicināti uz maija dziedājumiem, kas ir neatņemams Latgales novada cilvēku garīgās vertikāles simbols un lepnums. Maija dziedājumi ir iekļauti Latvijas kultūras kanona apdraudēto vērtību sarakstā.
Atjaunotā krucifiksa atklāšanas pasākums ir paredzēts septembra beigās, lūgums sekot līdzi jaunākajai informācijai Vārkavas novadpētniecības muzeja Facebook lapā un Preiļu novada mājaslapā.
Informāciju sagatavoja