Pirmdien, 1. aprīlī, Rīgas Latviešu biedrības namā notika stāstnieku konkursa “Anekdošu virpulis 2024“ fināls, kurā klausītājiem bija iespēja ne tikai veselīgi izsmieties, bet arī iepazīties ar mūsdienu bērnu un jauniešu aktuālo mutvārdu anekdošu repertuāru, tā tematiku, aktualitātēm un stāstīšanas tradīcijām.
Stāstnieku konkursa “Anekdošu virpulis” fināls, kā jau ierasts, pulcēja labākos jaunos jokotājus no visas Latvijas. Tiesības piedalīties finālā anekdošu zinātāji izcīnījuši bērnu un jauniešu nemateriālā kultūras mantojuma apgūšanas un pārmantošanas programmas “Pulkā eimu, pulkā teku” novadu konkursu pusfinālos.
Preiļu novada anekdošu stāstītāji par ceļazīmēm uz finālu cīnījās Dienvidlatgales “Anekdošu virpuļa” pusfinālā, kas notika 26. martā Līvānos. Augstākās pakāpes diplomu ieguva Mārtiņš Upenieks (9. klase) no Vārkavas pamatskolas folkloras kopas “Volyudzeite”. I pakāpes diplomus ieguva Olga Sidoreviča (2. klase), Līga Pastare (2. klase) un Amēlija Mūrniece (2. klase) no Riebiņu vidusskolas folkloras kopas “Jumalāni”, Laine Neiceniece (1. klase) un Evelīna Purviņa (3. klase) no “Volyudzeite”, bet II pakāpes diplomu ieguva Elīna Bilzēna (5. klase) no “Jumalāni”.
Šogad finālam kvalificējās 52 dalībnieki no visas Latvijas, tai skaitā četri dalībnieki no Preiļu novada – Mārtiņš Upenieks, Evelīna Purviņa, Amelija Mūrniece un Līga Pastare. Katrs fināla dalībnieks tika vērtēts individuāli, saskaņā ar sekojošiem kritērijiem - vai izdodas sasmīdināt klausītājus, prasme anekdoti izstāstīt skaidri un saprotami, anekdotes atbilstība situācijai, stāstītāja un klausītāju vecumam, stāstītā tēls un stils, neverbālo līdzekļu lietojums, kā arī prasme veidot dialogu ar konkursa dalībniekiem un klausītājiem, spēja ar savu anekdoti atbildēt uz iepriekš stāstīto.
Finālā augstāko novērtējumu (laureāta pakāpe) un Īpaši ekselentā smīdinātāja nosaukumu izcīnīja Līga Pastare no folkloras kopas “Jumalāni”, I pakāpes diplomu un Ekselentā smīdinātāja nosaukumu ieguva Evelīna Purviņa no folkloras kopas “Volyudzeite”, I pakāpes diplomu un Dižā smīdinātāja nosaukumu ieguva Mārtiņš Upenieks no folkloras kopa “Volyudzeite” un Amēlija Mūrniece no folkloras kopas “Jumalāni”.
Paldies folkloras kopas ‘Volyudzeite” skolotājai Helēnai Ērglei un folkloras kopas “Jumalāni” skolotājām Ārijai Bergmanei-Sprūdžai un Ritai Pudānei par ieguldīto darbu un atbalstu!
Kopumā konkursa finālā tika izstāstītas vairāk kā 400 anekdotes. Pasākuma mērķis bija tradicionālās stāstīšanas individuālo prasmju un iemaņu apgūšana, pārmantošana un attīstība dialogā ar tradīciju. Konkursu vērtēja sabiedrībā labi pazīstami eksperti, kuru devums stāstniecības tradīciju apzināšanā un pārmantošanā ir nozīmīgs Latvijas kultūras kopainā. Konkursu rīkoja Valsts izglītības satura centrs.
Informāciju sagatavoja