Izglītībā Preiļu novadā Sabiedrībā

2025. gada 25. janvārī Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijā (JEPVĢ) aizvadīts 17. Latvijas robotikas čempionāta 7. Preiļu robotikas čempionāta posms (PRČ 2025).

Šī gada sacensībās piedalījās dalībnieki no Latvijas, Lietuvas un Polijas, t. sk. 28 % no visiem dalībniekiem bija no Lietuvas. Sacensībās piedalījās 407 robotu komandas no 67 iestādēm/ organizācijām/ klubiem. Šogad sacensību laikā tika izcīnīta un pasniegta 81 sponsoru un atbalstītāju balva, sadalīti 26 kausu komplekti un trīs speciālās balvas! Notikumu apmeklēja arī daudzi interesenti.

Pasākumu tradicionāli vadīja sabiedrībā populārais blogeris – jauno tehnoloģiju entuziasts un zinātājs, tehnoloģiju bloga Kursors.lv idejas autors un galvenais redaktors Kristaps Skutelis. Sacensību sākumā dalībniekus sveica Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas direktore Skaidrīte Ūzuliņa, Preiļu novada domes priekšsēdētājs Ārijs Vucāns, Latgales uzņēmējdarbības centra vadītājs Andris Kucins, Latgales reģiona Attīstības aģentūras vadītājs Māris Bozovičs, biedrības “Mans robots” valdes priekšsēdētājs un ilggadējs Latvijas robotikas atbalstītājs Vitolds Bīriņš, Preiļu robotikas kluba vadītājs, JEPVĢ direktores vietnieks Juris Erts, Preiļu robotikas čempionāta galvenais tiesnesis Armands Upenieks un noslēgumā čempionāta dalībniekus ar iedvesmojošu muzikālu sveicienu pārsteidza ģitārists Kristaps Brīvers!

Visu Preiļu robotikas čempionāta norisi var noskatīties YouTube video tiešraides ierakstā ŠEIT, kuru šoreiz nodrošināja profesionāļi no SIA "NoLimits Production".

Šogad Preiļu čempionātā ieviesta jauna disciplīna – Dragrace. Robota uzdevums ir pēc iespējas ātrāk nobraukt doto taisnvirziena trasi no starta līdz finiša līnijai un apstāties trases beigās, neizbraucot no finiša zonas. Precīza finišēšana ir sarežģītākais uzdevums šajā disciplīnā, ko nākamgad vēl vairāk jāattīsta.

Viesi no Polijas atzina, ka Preiļos visvairāk gribējuši redzēti tieši iRobot cīņas. Viens no iRobot cīņu ieviesējiem Latvijā ir Vitolds Bīriņš no Robotu skolas, kurš šobrīd pārstāv biedrību “Mans robots”. Pateicoties Vitolda nesavtīgumam un mecenāta garam vairāku gadu laikā, robotu būvētāji bez maksas varēja iegūt lietotos putekļsūcējus, lai bērni ar tiem varētu darboties. Šī disciplīna patīk, jo robotam jau ir bāze, ko atliek tikai pilnveidot.

Sadarbībā ar SIA "Tomega" un Siguldas jaunrades centru čempionātā tika organizētas VEX IQ sacensības, kur dalībniekiem jāatrisina sagatavotie uzdevumi. Sadarbībā ar FLL Latvia pārstāvjiem tika organizēta FLL disciplīna, kurā būvē un programmē robotu, kas veic dažādas spēles misijas. Šī disciplīna ir populāra vairāk nekā 100 pasaules valstīs.

Jaunums šogad bija arī Antweight 454 g robotu sacensības, disciplīna, kurā roboti vadāmi ar pulti. Antweight robotu cīņas ir viena no visvairāk apmeklētajām un skatāmākajām disciplīnām. Šogad sacensībās varēja cīnīties divu svara kategoriju roboti – 200 g un 454 g.

Sadarbībā ar Ādažu dronu skolu “Robopilots” un Normundu Masaļski čempionāta laikā sporta zālē notika lāzeršovs, kuru apmeklēja daudzi sacensību dalībnieki un citi interesenti. Pirms sacensībām nācās krietni nopūlēties, lai aptumšotu astoņus metrus augstos ģimnāzijas sporta zāles logus.

Sacensību atklāšanā un noslēgumā pārsteigumu sagādāja elektronikas entuziasts Patriks Ezeriņš no Rīgas, kurš demonstrēja savu uzbūvēto Teslas spoli (Tesla coil). Kā atzina daudzi apmeklētāji, šovs bija iespaidīgs. Lai to uzbūvētu Patrikam bija nepieciešams vesels gads.

Preiļu čempionātu apmeklēja un iesaistījās organizēšanā Latvijas labākie robotu būvētāji, kuri bijuši Igaunijas, Lietuvas, Austrijas, Rumānijas, Ķīnas, Japānas u. c. čempionātu uzvarētāji. Tajā skaitā bija arī Einārs Deksnis – pirmais ārzemnieks, kurš uzvarējis sacensībās Japānā. Viņi ar bērniem un jauniešiem dalījās pasaules līmeņa pieredzē.

Sacensības noteikti nevarētu notikt, ja nebūtu daudzu brīvprātīgo palīgu un tiesnešu! Īpašs paldies: sacensību galvenajam tiesnesim Armandam Upeniekam, Gundaram Miezītim par turnīra tabulu veidošanu, sacensību disciplīnu galvenajiem tiesnešiem: līnijsekošanā un dragrace – Matīsam Dambītim un Linardam Šmeikstam, folkrace – Kārlim Berkholdam, Lego sumo – Dāvim Kundziņam, mini sumo un iRobot sumo – Eināram Deksnim, Glorijai Balinišķītei, freestyle – Vitoldam Bīriņam, AntWeight – Edgaram Skruodim, FLL – Sandijam Krastiņam un Annai Skruodei, VEX – Edgaram Bajarunam, WeDo – Marekam Briškam un dronu sacensībās – Normundam Masaļskim.

Jānis Bērziņš, kurš pārstāv komandu “JJ Robotics”, organizēja erudīcijas konkursu skolēniem – Jānis bija sagatavojis āķīgus jautājumus un zinošākie vai veiksmīgākie dalībnieki par pareizām atbildēm tika pie Jāņa sagādātajām Lego detaļu specbalvām un Preiļu uzņēmuma "Pie torņa" sarūpētajiem saldumiem!

Lai arī konkurence bija liela, tomēr arī Preiļu robotikas kluba dalībniekiem izdevās sasniegt labus rezultātus vairākās disciplīnās:

PRK komandā kārtējo gadu viens no veiksmīgākajiem dalībniekiem bija Andrejs Gžibovskis, kurš spēja izcīnīt 1. vietu Lego dragrace, 1. vietu Lego līnijsekošanā, 1. vietu Lego folkrace un 2. vietu Folkrace PRO. Jānis Bērzinieks izcīnīja 2. vietu Lego sumo PRO. Markuss Prikuls izcīnīja 3. vietu Lego sumo PRO un sadarbībā ar Andreju 2. vietu Lego līnijsekošanā. Elīna Šmeikste izcīnīja 1. vietu iRobot sumo. Liāna Usāne izcīnīja 3. vietu iRobot sumo. Haralds Teirumnīks izcīnīja 2. vietu iRobot sumo, 1. vietu Folkrace skolēniem un 3. vietu Mini sumo skolēniem. Antra Teirumnīka izcīnīja 2. vietu Folkrace skolēniem.

Paldies Kārlim Pīgožnim par skolēnu gatavošanu sacensībām un palīdzību robotikas čempionāta organizēšanā. Paldies visiem Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas audzēkņiem, tehniskajiem darbiniekiem, skolotājiem par brīvprātīgo darbu, kuri piedalījās sacensību organizēšanā, norisē un telpu kārtošanā pēc sacensībām!

Čempionāta 26 disciplīnās tika sadalīta 81 balva, kuras palīdzēja sarūpēt čempionāta atbalstītāji – Bit, Cēsu darītava, JJ Robotika, Latgales reģiona attīstības aģentūra, Letera, Light Guide Optics International, LMT, Pie Torņa, RD Electronics, Salang-P, Volmārkoks LG, Lemona, Mans robots, Mikrotik, Proline-d, Sensuslab, Silja, Tevale, Tomega, Uzdevumi.lv, Starptautiskā inovāciju skola, ZZDats u. c.

Laba sadarbība izveidojās ar vietējo uzņēmumu “Volmārcentrs”, kas izgatavoja sacensību reklāmkarogu, kausus un dažādus citus prezentācijas materiālus. Iepriecina fakts, ka lielu atbalstu sniedz tieši vietējie uzņēmumi!

Sacensību tiešraides ieraksti Youtube no aktu zāles un dronu sacensībām:

Informāciju sagatavoja