31. maijā tiek atzīmēta Pasaules diena bez tabakas ar mērķi informēt sabiedrību par tabakas lietošanas kaitīgo ietekmi uz veselību un smēķēšanas profilaksi.
Šogad Pasaules dienas bez tabakas tēma ir bērnu aizsardzība no tabakas industrijas ietekmes (angl. protecting children from tobacco industry interference).
Bērnus, kuri jau sasnieguši vai tuvojas sarežģītajam pusaudžu vecumam, ietekmē dažādi – sociālie mediji un izklaides industrijā manifestētais, reklāmas, klasesbiedri un draugi. Šīm visām ietekmēm summējoties, veidojas pusaudža pieņēmumi un attieksme pret smēķēšanu. No ārējām ietekmēm bērnu nav iespējams pilnīgi pasargāt, taču vecāku spēkos un atbildībā ir sagatavot tiktāl, lai pusaudzis, nonākot izvēles priekšā, spētu pieņemt apzinātu un informētu lēmumu patstāvīgi – pateikt “nē” jebkāda veida un formas tabakas izstrādājumu lietošanai.
Piedāvājam iepazīties ar infografiku “Smēķēšanas ierobežojumi daudzdzīvokļu mājās”, atgādinot par pasīvās smēķēšanas kaitīgumu un aicinot cienīt citu cilvēku tiesības dzīvot vidē, kas nav piesārņota ar tabakas dūmiem.
Papildu SPKC un Veselības ministrijas izstrādātie materiāli par tabakas un/vai nikotīna izstrādājumu lietošanas profilaksi:
- Brošūra Ieteikumi vecākiem, kā runāt ar pusaudzi par alkoholu un smēķēšanu (pieejams drukātā formātā)
- Brošūra Ieteikumi izglītības iestāžu darbiniekiem komunikācijā ar pusaudžiem un vecākiem par jaunajiem nikotīna un tabakas izstrādājumiem (pieejams drukātā formātā)
- Brošūra Brīvība no tabakas un nikotīna. Ceļvedis skolām;
- Brošūra Vēlies pārtraukt smēķēšanu? Sāc tagad! (pieejams drukātā formātā)
- Buklets Pasīvā smēķēšana
- Buklets Smēķēšanas radītie riski
- Informācija SPKC mājaslapā par smēķēšanu
- Informācija SPKC mājaslapā par jaunajiem nikotīna un tabakas izstrādājumiem
- Infografika Elektroniskās smēķēšanas ierīces
- Infografika Nikotīna spilventiņi
- Izglītojošas mācību filmas skolēnu atkarību profilaksei;
- Jauniešu darba lapu grāmata par atkarību profilaksi (pieejams drukātā formātā);
- Atkarību profilakses intervence Veselīgas nākotnes programma (pieejams drukātā formātā);
- Vecāku darba lapu grāmata par jauniešu atkarību profilaksi (pieejams drukātā formātā);
Ar citiem SPKC izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem iespējams iepazīties šeit.
Materiālus, pie kuriem ir atzīme "Pieejams drukātā formātā", iespējams saņemt bez maksas drukātā veidā, iepriekš aizpildot un nosūtot uz e-pastu infomateriali@spkc.gov.lv pasūtījuma veidlapu.
Pasūtītajiem materiāliem pakaļ jādodas uz Slimību profilakses un kontroles centru Rīgā, Duntes ielā 22, k-5, darba dienās no plkst. 9.00 līdz 16.30, iepriekš obligāti vienojoties ar SPKC pārstāvi par konkrētu saņemšanas dienu un laiku (lūgums sagaidīt SPKC apstiprinājumu laikam un datumam).
Informāciju sagatavoja
Nacionālais veselīgo pašvaldību tīkls