Katru gadu 10. novembrī tiek atzīmēta Pasaules imunizācijas diena. Šīs dienas mērķis ir veicināt iedzīvotāju informētību par vakcinācijas priekšrocībām un tās ilgtermiņa ieguvumiem slimību novēršanā. Vakcinējoties var pasargāt sevi un apkārtējos no smagas slimības izpausmes. Vakcinācija ir gan izmaksu ziņā, gan darbības ziņā efektīvs risinājums, lai novērstu smagu slimības gaitu visa vecuma cilvēkiem.
Pateicoties vakcinācijai ir izskaustas bakas un praktiski izskausts poliomielīts un laika posmā no 2000. līdz 2018. gadam mirstība no masalām visā pasaulē samazinājusies par 73 %.
Vakcinācija:
- pasargā cilvēku no saslimšanas vairumā gadījumu. Saslimšanas gadījumos vakcinētam cilvēkam slimības simptomi ir vieglāki un atveseļošanās ir ātrāka.
- pasargā sabiedrību, jo vakcinētam cilvēkam ir mazāka iespēja izplatīt infekcijas slimību citiem cilvēkiem. Tādējādi vakcinēti cilvēki pasargā tos, kas paši nevar vakcinēties, tostarp, zīdaiņus un cilvēkus ar novājinātu imunitāti, piemēram, onkoloģisko slimību pacientus.
Atgādinām, ka ir svarīgi rudens un ziemas periodā vakcinēties pret gripu un Covid-19. Vairāk informācijas ŠEIT.
Būtiski ir vakcinēties pret cilvēka papilomas vīrusu, kas var veicināt dzemdes kakla, maksts, vulvas vēža attīstību sievietēm, dzimumlocekļa vēža attīstību vīriešiem, anālā kanāla, kā arī mutes un rīkles vēža attīstību gan sievietēm, gan vīriešiem. Šobrīd gan meitenēm (12–17 gadi), gan zēniem (12–17 gadi) ir pieejama valsts apmaksāta vakcīna pret vēzi izraisošo CPV vīrusu. Lai nodrošinātu aizsardzību iespējami savlaicīgi, ir svarīgi meitenēm un zēniem vakcinēties vēl pirms intīmu attiecību uzsākšanas. Vairāk informācijas ŠEIT.
Kā arī atgādinām pārskatīt potēšanās pasi un noskaidrot vai nav nepieciešama revakcinācija pret difteriju.
Citi SPKC izstrādātie informatīvie materiāli par infekcijas slimībām, to profilaksi un vakcināciju:
- Infografika “Vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusu”
- Informācija par cilvēka papilomas vīrusu pieejama ŠEIT;
- Informācija par difteriju pieejama ŠEIT;
- Informācija par garo klepu pieejama ŠEIT;
- Informatīvais materiāls par garo klepu – “Garais klepus”;
- Informācija par masalām pieejama ŠEIT;
- Informatīvais materiāls par masalām – “Masalas”;
- Bērnu vakcinācijas kalendārs ŠEIT;
- Rekomendētā vakcinācija un piemērotākās vakcīnas pieaugušajiem ŠEIT.
Ar visiem SPKC izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem iespējams iepazīties šeit.
Informāciju sagatavoja
Nacionālais veselīgo pašvaldību tīkls