Izstāde “Latvija. Gadalaiki” Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejā no 18. novembra līdz 20. decembrim.
Izstādes atklāšana un tikšanās ar autoriem 18. novembrī plkst. 17.00.
Izstādē “Latvija. Gadalaiki” satiekas Baldones Mākslas skolas direktors tēlnieks un gleznotājs Tālivaldis Muzikants, skolotāja gleznotāja Ieva Muzikante un viņu dēls mākslinieks un skolotājs Emīls Kristiāns.
Ja vajadzētu raksturot Muzikantu ģimeni, lieti noderētu arī ritošā un nesūnojošā akmens tēls, jo ģimene ir ne vien mākslinieciska, bet arī ļoti sportiska. Draugi viņus bieži nevar sazvanīt, jo ziemā visi draudzīgi slēpo pa Berģu pakalniem, vasarā peldas un dodas izbraukumos ar velosipēdiem, bet Emīls Kristiāns brauc ar skrituļdēli. Reizēm visi sasēžas automašīnā un dodas tālākās ekskursijās.
Tālivaldis Muzikants (1963)
Tālivaldis Muzikants dzimis tēlnieka Raimonda Muzikanta ģimenē. Studējis tēlniecību un dizainu Latvijas Mākslas akadēmijā. 2019. gadā ieguvis doktora grādu. No 2012. gada – Latvijas Mākslinieku savienības biedrs un valdes loceklis. Kopš 1988. gada – Baldones Mākslas skolas direktors un pedagogs.
Tālivaldis Muzikants strādā dažādos mākslas žanros – tēlniecībā, glezniecībā un keramikā.
Māksliniekam plenēri ir kā meditācija – saruna ar dabu, ainavu un konkrēto mirkli. Gleznojot viņš cenšas notvert sajūtas, atmosfēru un noskaņu. Mācījies un vērtīgus padomus Tālivaldis Muzikants guvis no tādiem vecmeistariem kā Juris Ģērmanis un Aleksejs Naumovs, kurus uzskata par saviem pedagogiem.
Tēlniecībā T. Muzikants izmanto dažādus materiālus. Darbi veidoti granītā, bronzā, akrila polimēra, ģipša u. c. veida materiālos. Viņš daudz strādā terakotā – keramikas tehnikā, ko savulaik apguvis, mācoties Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā. Šajā tehnikā tapušas skulptūras – rozes un vairāki portreti.
Daudzi mākslinieka monumentālie darbi izvietoti Ķekavas novadā: dzīves un darba vietā Baldonē – skulptūras “Vāverīte” un “Ķirzaciņa”, no granīta veidotā skulptūru grupa “Putni” un diriģenta Jāņa Dūmiņa portrets. Ļoti nozīmīgs darbs ir “Važu rāvējs”, tas veltīts Atmodai un brīvībai un atrodas Daugmalē, Daugavas krastā.
Ieva Muzikante (1964)
Ieva Muzikante ir profesionāla māksliniece, Latvijas Mākslinieku savienības biedre. Izglītību ieguvusi Latvijas Mākslas akadēmijā – 1990. gadā absolvējusi Tēlniecības nodaļu, 2013. gada jūnijā Glezniecības nodaļas maģistrantūru pie prof. Alekseja Naumova un Kaspara Zariņa.
"Acu zīlīte ir pārāk maza, lai tajā iegleznotu Latviju, tāpēc es skatienu esmu notvērusi saulesbrillēs," par saviem izstādes darbiem saka māksliniece Ieva Muzikante.
Gleznās, kas veidotas eļļas tehnikā uz audekla, vienojošais elements ir saulesbrilles. Metaforiskā nozīmē acis ir cilvēka dvēseles spogulis.
Gleznotāja Ieva Muzikante par izstādē redzamo darbu tapšanu stāsta: "Cilvēka mūžs ir kā gada ritums – pavasarim seko vasara, vasarai seko rudens, rudenim – ziema. Cilvēks ir daļa no dabas, daļa no tēvzemes, daļa no laika, daļa no sabiedrības. Diemžēl mums nav dots šo ciklu atkārtot, paņemot pavasara ziedēt priekam ziemas gudrību.
Mēs katrs pasaulē skatāmies caur savu prizmu, un pasaule mums veras pretī un spoguļojas mūsos, tā arī šajās saulesbrillēs ir redzamas dzimtenes ainavas: bērnam tas ir pavasaris, pats mūža sākums, kad pasaule vēl ir jauna. Jaunības gados vasara atnes bagātus rudzu laukus un siena vālus, brieduma gados – rudens augļi un krāsu simfonija koku lapās, sirmgalvja acīs pretī lūkojas ziema, sniegs ir matos un pāri viņa mūžam."
Māksliniece gleznas ir apturējusi dažādās tapšanas stadijās, sākot no skices līdz klasiski nobeigtam darbam, lai uzsvērtu dzīves cikla dinamismu, kas ir nepabeigts process. Tas turpinās, mainās, attīstās, kamēr vien mēs dzīvojam.
Emīls Kristiāns Muzikants (1997)
Emīls Kristiāns zīmē, cik vien sevi atceras, un starptautiskos konkursos viņš ieņēmis godalgotas vietas. "Vecāki nekad mani nav centušies ietekmēt – glezniecība ir mana izvēle, kaut gan, ja piedzimtu citā ģimenē, varbūt es darītu pavisam ko citu. Lai kļūtu par izcilu mākslinieku, nepietiek ar darbu vien, talantam, iedzimtam talantam, ir jābūt, un citā ģimenē man droši vien būtu cits talants," prāto Emīls Kristiāns.
Šobrīd Emīls Kristiāns Muzikants ir Baldones Mākslas skolas datorgrafikas skolotājs.
2023. gadā saņēmis Latvijas Mākslinieku savienības balvu. Par savu darbu viņš stāsta: "Tā galvenā ideja ir par mūžīgo attīstību. Gan tas atspēriens, ka mēs no šīs vecās vērtības, kas šajā gadījumā ir ļoti sena ozola miza, speramies augšā. Vienlaikus mēs to izmantojam ne tikai kā atspērienu, bet mēs arī ņemam kaut ko līdzi. Tā teikt, grābjam līdzi arī kādu pagātnes informāciju vai pieredzi."