Datums 21. jūlijs, 2024
Laiks11.00
Vieta Pelēču ezera purva taka

Latvijas Dendrologu biedrība (LDB) par Latvijas “Gada koku 2024” izraudzīja zemo bērzu Betula humilis.

Biedrība, sadarbībā ar VAS “Latvijas Valsts meži” un Preiļu novada Tūrisma attīstības un informācijas centru, aicina visus interesentus 21. jūlijā no plkst. 11.00 līdz 14.00 doties uz Latgali – Pelēču ezera purva taku Preiļu novadā.

Pie takas būs uzstādīta telts ar dažādu Latvijā sastopamu bērzu sugu zaru paraugiem, kur varēs kārtīgi izpētīt, kurš ir īstais “dakteris bērziņš”, būs unikāla iespēja dendroloģijas un dabas ekspertu pavadībā apmeklēt purva laipu, lai savām acīm ieraudzītu noslēpumaino un saudzējamo zemo bērzu, kā arī iepazītos ar purva ekosistēmu un citiem purva iemītniekiem. Bērniem būs pieejamas izglītojoši izklaidējošas spēles.

Pelēču ezera purvs ir nozīmīga pārejas purvu un slīkšņu aizsardzības vieta, kas veidojas, aizaugot Pelēču ezeram. Tajā ir sastopamas retas vaskulāro augu un sūnu sugas. No skatu torņa takas galā paveras plašs skats uz Pelēču ezeru un purvu.

Zemais bērzs ir viena no četrām Latvijā savvaļā sastopamajām bērzu sugām. Āra bērzs un purva bērzs ir lieli koki ar raksturīgo balto mizu (tāsi), savukārt pārējās bērzu sugas ir nelieli krūmi. Zemo bērzu Latvijā var sastapt samērā reti – vairāk Latvijas austrumu un ziemeļu daļā. To var novērot pārejas un zāļu purvos, pārmitros zālājos, kā arī pārpurvotos ezeru krastos un mitros, skrajos mežos.

Zemo bērzu apdraud pārmitru zālāju, zāļu un pārejas purvu aizaugšana ar lielākiem krūmiem un kokiem, kā arī mitrāju nosusināšana un pārveidošana, piemēram, par kūdras ieguves vietām vai lauksaimniecības zemēm.

Tiekamies stāvlaukumā pie purva takas. Lūgums apģērbties atbilstoši laika apstākļiem.

Atrašanās vieta: šoseja Preiļi-Daugavpils (P58), koordinātas 56.165665, 26.716347

Iesakām izmantot aplikāciju “Dabas tūrisms”, meklējot “Pelēču ezera purva taka”.

Kontakti saziņai

Linda Strode
tālr. + 371 29436027

e-pasta adrese dendrologiem@gmail.com