Pasaules talkas ietvaros Preiļu parkā iestādīti 37 košumkrūmi

17.09.2021.

17. septembrī Preiļu novada pašvaldība iesaistījās Pasaules talkas jeb World Cleanup Day akcijā “Laimes koki”, kuras koncepcijas pamatā ir koku un košumkrūmu sēšana, stādīšana.

Šogad Preiļu muižas kompleksa un parka teritorijā gar A. Paulāna ielu tika iestādīti 37 košumkrūmi. No tiem 18 forsītiju un 19 fizokarpu stādi, kas pavasara sezonā krāšņi priecēs parka apmeklētājus. Lai nodrošinātu tūristu un vietējo iedzīvotāju labsajūtu, iestādītie košumkrūmi veidos zaļo barjeru, kas pakāpeniski norobežos Preiļu parku no pilsētvides un veicinās tā bioloģisko daudzveidību.

Pasaules talka Latvijā šogad norisinās jau ceturto reizi pēc kārtas un šoreiz kustības “Lielā talka” organizētāji rekomendēja talkas aktivitātēs iesaistīties individuāli vai mazās grupās.

Rītdien, 18. septembrī, ir globālās talkas noslēdzošā diena. Aicinām iesaistīties koku un krūmu sēšanas, stādīšanas aktivitātēs, lai veidotu zaļāku, sakoptāku vidi mums apkārt, kā arī vairotu atbildības sajūtu par dabas vērtību saglabāšanu.

Pēdējās izmaiņas: 17.09.2021.

Riebiņu un tuvējo pagastu iedzīvotāji pārstrādei nodevuši gandrīz 8 tonnas elektrotehnikas

Veicinot nokalpojušās elektrotehnikas šķirošanu un nonākšanu pārstrādē, Latvijas Zaļais punkts kopā ar SIA “Eco Baltia vide” un “Maxima Latvija” īstenoja kampaņu “Viegla šķirošanās”. Tās trešajā posmā, kura laikā elektrotehnikas savākšana bez maksas tika nodrošināta no mājsaimniecībām un uzņēmumiem, Riebiņu un tuvējo pagastu dalībai pieteicās 46 iedzīvotāji, pārstrādei kopā nododot gandrīz 8 tonnas iekārtu.

Katrs kampaņas dalībnieks elektronikas nodošanas brīdī tika reģistrēts izlozei par veikalu tīkla “Maxima” dāvanu karti 30 eiro vērtībā, ko ieguva Pēteris. Savukārt lielāko iekārtu apjomu (~370kg) Riebiņu reģionā sašķiroja Valdis, kurš arī saņems “Maxima” dāvanu karti 30 EUR vērtībā. Ar uzvarētājiem kampaņas rīkotāji sazināsies individuāli tuvākajā laikā.

Kampaņas organizētāji pateicas Riebiņu un tuvējo pagastu iedzīvotājiem par atsaucību un dalību projektā, aicinot turpināt šķirot mājsaimniecībā uzkrātos atkritumus un tādējādi rūpēties par tīru vidi novadā un zaļu Latviju kopumā.

Tāpat SIA “Eco Baltia vide” un Latvijas Zaļais punkts atgādina, ka veca elektrotehnika ir bīstamie atkritumi un no tās jāatbrīvojas ar īpašu atbildību. Ikdienā to var nodot vairāk nekā 70 atkritumu šķirošanas laukumos visā Latvijā, kur tā tiek pieņemta bez maksas. Savukārt mazo tehniku un izlietotās baterijas var nogādāt uz tirdzniecības vietām, kur novietotas speciālās šķirošanas kastes. Tādas atrodas arī veikalos “Maxima”. Sev tuvāko vietu, kur nodot nevajadzīgo tehniku, var atrast arī Latvijas Zaļā punkta interaktīvajā kartē ŠEIT.

Kampaņas “Viegla šķirošanās” trešais posms vairāk nekā 300 Latvijas pilsētās un pagastos notiek no šā gada jūnija līdz novembrim, kad nolietotās elektroiekārtas bezkontakta veidā bez maksas var nodot mājsaimniecību un uzņēmumu adresēs. Plašāka informācija par kampaņu, novadiem, kuros notiek reģistrēšanās, un balvu fondu pieejama ŠEIT.

 

Kolorīti aizvadītas Mazā biznesa “Iedvesmas” brokastis Preiļu novadā

Saulainajā 2021. gada 15. septembra rītā Preiļu novada “Dzeņu māju” terasē notika Mazā biznesa “IEDVESMAS BROKASTIS”, kuras jau tradicionāli rīko Preiļu novada Uzņēmējdarbības centrs sadarbībā ar Latgales plānošanas reģiona remigrācijas komandu.

Pasākumu atklāja Preiļu novada uzņēmējdarbības konsultante Ineta Liepniece un Latgales plānošanas reģiona pārstāvji – Latgales uzņēmējdarbības centra vadītājs Andris Kucins un remigrācijas projekta asistente Arnita Aleksejeva, paužot prieku par atkalsatikšanos klātienē un apliecinot, ka šādu pasākumu rīkošana sniedz lielisku iespēju iepazīties ar cilvēkiem, kuri ir atgriezušies uz dzīvi savā dzimtajā novadā un uzsākuši uzņēmējdarbību vai izveidojuši savu zīmolu, kas iekarojis klientu sirdis.

Pasākuma turpinājumā, baudot remigranta, kaņepju saimniecības Obelisk farm īpašnieka sarūpēto gardo tēju, uzņēmēji dalījās ar stāstiem par savu ceļu līdz biznesa idejas realizācijai.

Iedvesmojot ar sirds siltumu un viesmīlību, ar savu stāstu klātesošos iepazīstināja “Dzeņu māju” saimniece, zīmola LabaSajūta radītāja Kristīne Stašulāne. Viņa, pateicoties ģimenes atbalstam un savam vislielākajam palīgam – meitai un uzņēmīgajai jaunietei Annijai Stašulānei – dažu gadu laikā ir izveidojusi ar īpaši iedvesmojošu auru apvītu lauku māju atpūtas vietu un zīmolu LabaSajūta, radot ziedūdens, masāžu, pirts rituālu un citu harmonizējošu pakalpojumu un lietu burvību savās dzimtas mājās.

Pasākuma turpinājumā, paralēli paspējot brīnišķīgi uzklāt brokastu galdu, ar savu atgriešanās stāstu un uzņēmuma tapšanas ideju dalījās vienmēr dzīvespriecīgā remigrante Inese Martinkus, Preiļu vienīgās un iedvesmojošākās āra terases “Pampūkas” īpašniece.

Savukārt kaņepju saimniecības “Obelisk Farm” īpašnieks Andris Višņevskis, klātesot dzīvesbiedrei, portugālietei Deborai, pastāstīja par savas ģimenes neparasto atgriešanās stāstu, kad pieņemts lēmums Londonas steigu aizvietot ar dabas brīnumaino tuvumu Latgalē, ciemā Obeliškas. Andris sniedza arī pieredzē balstītus ieteikumus, kā un ar kādu programmu/uzņēmējdarbības instrumentu atbalstu ir attīstījis savu biznesa ideju.

Tālākos pasākuma iedvesmotājas grožus pārņēma smaidīgā Kristīne Nicmane – neparasti skaistā un mūsdienīgā “Jašas podu” zīmola izveidotāja. Kristīne dalījās atmiņās par laiku, kad tika pieņemts lēmums pārcelties uz Preiļu novada Aizkalni, netālu no Jašas upes radot savas dzīves lielāko aizraušanos – “Jašas podus”. Kristīnes virsvadībā pasākuma apmeklētājiem bija unikāla iespēja radīt savu “mākslas darbu”: akmens masas tējas svecītes trauciņu ķirbīša formā! Meistarklases laikā atklājās, ka ne vienam vien apmeklētājam ir dabas dots podnieka talants!

Pasākuma noslēgumā dalībnieki izbaudīja vienreizējo “Pampūku” gatavoto rudens dārzeņu krēmzupu un unikālo “Preiļu siera” čedara saldējumu, kā arī tika iepazīstināti ar Uzņēmējdarbības centra tuvākajām aktivitātēm, kas paredzētas uzņēmējdarbības stiprināšanai Latgales reģionā: Latgales plānošanas reģiona Uzņēmējdarbības centra vadītājs Andris Kucins pastāstīja par EEZ grantu 2014.–2021. gada perioda programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” ietvaros izsludināto konkursu “Atbalsts biznesa ideju īstenošanai Latgalē”, savukārt Preiļu novada uzņēmējdarbības konsultanti izklāstīja aktuālākos gaidāmos pasākumus uzņēmējdarbības stiprināšanas jomā. Savukārt Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centra Preiļu konsultāciju biroja pārstāve Iveta Sondore informēja par mācībām “Laukiem būt!”, kas ir lieliska iespēja īstenot ne vien savu biznesa ideju laukos, bet arī saprast, cik tā dzīvotspējīga. Tā ir arī iespēja rast komandu un sadarbības partnerus jaunu ideju īstenošanai.

Paldies ikvienam pasākuma dalībniekam – gan mūsu iedvesmotājiem, gan organizatoriem un viesiem! Pateicamies “Pampūkām” par gardajām brokastīm un visiem, kuri iedvesmo un pierāda, ka Latgalē netrūkst iespēju!

Latgales plānošanas reģions

Projekta “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide un attīstība Preiļu novadā” īstenošana tuvojas noslēgumam

Preiļu novadā īstenotais Eiropas Savienības Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) Specifiskā atbalsta mērķa 9.3.1.1. pakalpojumu infrastruktūras attīstība deinstitucionalizācijas plānu īstenošanas 2. kārtas projekts Nr.9.3.1.1./18/I/009 “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide un attīstība Preiļu novadā” tuvojas noslēgumam.

Projekta mērķis ir izveidot un attīstīt sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūru Preiļu novadā pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, uzlabojot viņu sociālo situāciju, ģimeņu dzīves kvalitāti un nodrošinot iespēju saņemt vienlīdzīgus pakalpojumus, tādējādi sekmējot integrāciju sabiedrībā.

Projektā ir īstenotas plānotās darbības, kas attīstīja esošos un izveidoja arī jaunus sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus, kas ir sekmēja mērķa grupas personu iespēju saņemt vienlīdzīgus pakalpojumus, jo īstenojot projektu ir radīta sociālo pakalpojumu sniegšanas prasībām atbilstoša vide.

Projektā paredzētas aktivitātes ir īstenotas divos Preiļu novada Labklājības pārvaldes objektos:

 • Jaunatnes ielā 1, Līčos, Preiļu pagastā, Preiļu novadā,
 • Dienas aprūpes centrā Aglonas ielā 1a, Preiļos.

Jaunatnes ielā 1, Līčos ir izveidots fizioterapeita kabinets, kas nodrošina sociālās rehabilitācijas pakalpojumus bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem ir noteikta invaliditāte un, kuri dzīvo ģimenēs.  Fizioterapeita kabinets atrodas ēkas pirmajā stāvā. Ēkas otrajā stāvā izveidoti un labiekārtoti grupu dzīvokļi (16 personām), lai nodrošinātu pakalpojumu pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, kuras potenciāli var nonākt valsts ilgstošas aprūpes institūcijā un kurām ir noteikta smaga vai ļoti smaga invaliditāte (I vai II invaliditātes grupa). Ir uzsākta grupu dzīvokļa pakalpojuma sniegšana un labiekārtota arī sociālā darbinieka darba vieta.

Nodrošināta vides un informācijas pieejamība sociālās rehabilitācijas pakalpojuma un grupu dzīvokļa pakalpojuma saņēmējiem. Ierīkotas margas gaiteņos, ar kontrastējošu joslu apzīmēti pakāpieni, uz margu lenteriem Braila rakstā un taktilā formā izcelta informācija, kā arī ar kontrastējošu marķējumu atzīmētas stiklotās durvis, lai pakalpojuma saņēmējs varētu orientēties apkārtējā telpā.

Pie ēkas izbūvēta lapene un āra aktivitāšu laukums, tādējādi radot iespējas grupu dzīvokļa pakalpojuma saņēmējiem pilnvērtīgāk un jēgpilnāk pavadīt savu ikdienu.

Projekta ietvaros ir veikta DAC telpu pārbūve un atjaunošana ēkas pirmajā stāvā, paredzot apmeklētājiem ērtas pakalpojumu saņemšanas vides izveidi. Ir izveidota un labiekārtota relaksācijas istaba, paplašināta virtuves niša, izveidota keramikas darbnīcas zona, paredzot atbilstošu grīdas segumu un to no pārējās aktivitāšu telpas atdalot ar dekoratīvo sienas paneli. Veikti ģērbtuves, gaiteņa, sanitāro mezglu, āra ieejas pārbūves un atjaunošanas darbi. Veikta iekšējo inženiertīklu izbūve un pārbūve (elektroinstalācija, ventilācijas sistēma, ūdensvads un kanalizācija, apgaismojums, ugunsaizsardzības sistēmas, video novērošana). Atjaunotās telpas ir labiekārtotas ar jaunām mēbelēm, sadzīves un radošām nodarbībām nepieciešamo inventāru un aprīkojumu. Tādējādi sasniegts projekta mērķis – labiekārtots Dienas aprūpes centrs (8 vietas) sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanai personām ar garīga rakstura traucējumiem.

2. stāvā, kur atrodas DAC vadības un psihologa darba kabineti un aktivitāšu telpa, kurā notiek dažādas radošās aktivitātes un nodarbības personām ar GRT – atjaunots telpu vizuālais izskats, kā arī tās ir labiekārtotas.

Pie DAC ir izbūvēti trīs āra infrastruktūras objekti – āra aktivitāšu laukums un lapene, paplašināts auto stāvlaukums.

Ir iegādāts dažāds inventārs un aprīkojums pašaprūpes un patstāvīgās funkcionēšanas prasmju apguvei, nodarbinātību veicinošo prasmju attīstībai, mākslinieciskās pašdarbības spēju attīstīšanai, relaksējošām nodarbībām, kā arī vides pieejamības nodrošināšanai atbilstoši Ministru kabineta 13.06.2017. noteikumiem Nr.338 “Prasības sociālo pakalpojumu sniedzējiem”.

Kopējās projekta izmaksas: 550 264,07 EUR, no tām kopējie attiecināmie izdevumi: 490 137,22 EUR. Atbalsta summa: 76,72%  jeb 376 039,45 EUR, no tām:

 1. ERAF finansējums – 340 058,22 EUR;
 2. valsts budžeta dotācija pašvaldībām – 17 358,42 EUR;
 3. valsts budžeta finansējums – 18 622,81 EUR
 4. pašvaldības finansējums – 114 097,77 EUR

Projekta kopējie neattiecināmie izdevumi – 60 126,85 EUR, kas ir pašvaldības finansējums.

Projekta īstenošanas periods – 24 mēneši no  2019. gada 1. oktobra līdz 2021. gada 30. septembrim.

 

 

Zemessardzes 3. Latgales brigāde militārajās mācībās “Namejs 2021” sāk lauka taktisko vingrinājumu

No 18. līdz 26. septembrim Zemessardzes 3. Latgales brigāde militāro mācību “Namejs 2021” laikā īstenos lauka taktisko vingrinājumu, pārbaudot bataljonu spēju veikt uzdevumus konvencionālā apdraudējuma gadījumā. Vingrinājuma aktīvā fāze notiks no 25. līdz 26. septembrim daudzu Latgales, Vidzemes un Sēlijas pašvaldību teritorijās, uz iepriekš saskaņotiem zemes īpašumiem.

Militārajā vingrinājumā piedalīsies vairāki simti zemessargu un karavīru no Zemessardzes 3. Latgales brigādes vienībām, tostarp arī rezerves karavīri, kā arī zemessargi un karavīri no citām Zemessardzes brigādēm un sabiedrotie no Kanādas un Lietuvas bruņotajiem spēkiem.

Kolektīvās apmācības ietvaros tiks trenētas darbības dažādu apdraudējumu apstākļos, tāpat tiks pilnveidotas komandvadības spējas, stiprināta sadarbība starp apakšvienībām un pārbaudītas vienību spējas plānot un īstenot aizsardzības operācijas iesaistot mobilizācijas resursus.

Jau ziņots, ka no 30. augusta līdz 3. oktobrim visā Latvijā norisinās Nacionālo bruņoto spēku militārās mācības “Namejs 2021”, kuru mērķis ir pārbaudīt un pilnveidot vienību gatavību izvērsties valsts aizsardzības uzdevumu izpildei gan patstāvīgi, gan arī kolektīvās aizsardzības sistēmas ietvaros.

Iedzīvotāju ievērībai!

No 18. līdz 19. septembrim Nacionālo bruņoto spēku militāro mācību cikla “Namejs 2021” ietvaros Zemessardzes 35. kājnieku bataljona militārās bāzes teritorijā Preiļu novada “Litavniekos” notiks mācības, lai pārbaudītu un pilnveidotu vienības gatavību izvērsties štāba aizsardzības uzdevumu izpildei.

Savukārt no 24. līdz 26. septembrim – militāro mācību “Namejs 2021” aktīvās fāzes laikā – pa valsts un pašvaldību ceļiem Preiļos, Preiļu novada Preiļu un Aglonas pagastā, Rēzeknes novada Feimaņu pagasta “Rušenicā” un Pušas pagastā, kā arī Krāslavas novada Kastuļinas pagastā pārvietosies militārā tehnika, karavīri un zemessargi formas tērpos ar ieročiem. Iedzīvotāji tiek aicināti neuztraukties, redzot šo pārvietošanos arī ārpus militārajiem poligoniem un vienību izvietojumiem. Aicinām ar sapratni izturēties pret iespējamajiem satiksmes kustības īslaicīgiem apgrūtinājumiem, kas var rasties sakarā ar militārās tehnikas pārvietošanos pa autoceļiem.

Uzdevumu izpildes laikā tiks lietota mācību munīcija un kaujas imitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību. Tomēr, ja tāda tiek atrasta, to nedrīkst aiztikt. Militāro mācību laikā tiks ievērotas ugunsdrošības un dabas aizsardzības prasības. To laikā izmantotās teritorijas pēc militārajām mācībām tiks sakoptas.

Papildus informācija par militārajām mācībām “Namejs 2021” pieejama, sazinoties pa tālruni 28637064.

Zemessardze ir lielākā Nacionālo bruņoto spēku struktūra un teritoriālās aizsardzības pamats. Zemessardze dod iespēju pilsoņiem brīvprātīgi kalpot savai valstij, rūpējoties par tās drošību un aizsardzību. Zemessardze ir izaicinājums ikvienam pilnveidot sevi, iegūstot jaunas zināšanas, organizēti un saturīgi pavadot brīvo laiku.

Zemessardzes 3. Latgales brigādes pakļautībā atrodas štābs Rēzeknē, četri kājnieku bataljoni Aizkrauklē, Daugavpilī, Preiļu novadā un Rēzeknē, viens nodrošinājuma bataljons Jēkabpilī un viens kaujas atbalsta bataljons Rēzeknes novada Lūznavā.

Zemessardzē uzņem 18 līdz 55 gadus vecus Latvijas Republikas pilsoņus bez sodāmības vai apsūdzībām par nozieguma izdarīšanu. Uz kandidātiem attiecas vairāki citi ierobežojumi, ar kuriem var iepazīties Zemessardzes mājaslapā sadaļā Stājies Zemessardzē. Lai vienkāršotu pieteikšanos dienestam Zemessardzē un veicinātu atgriezenisko saiti ar iedzīvotājiem, interesenti ir aicināti zvanīt uz Zemessardzes vienoto diennakts tālruņa numuru 1811. Vairāk par dienestu Zemessardzē un bataljonu kontaktinformāciju iespējams noskaidrot Zemessardzes mājaslapā. Būt gatavam rītdienai nozīmē visu uzsākt šodien. Esi savas zemes sargs – stājies Zemessardzē!

Informāciju sagatavoja:

Zemessardzes 3. Latgales brigādes Informācijas daļa

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits reģionālajā vizītē apmeklē Preiļus

16. septembrī Preiļus reģionālajā vizītē apmeklēja satiksmes ministrs Tālis Linkaits. Preiļu novada pašvaldībā ministrs tikās ar Preiļu novada priekšsēdētāju Āriju Vucānu, priekšsēdētāja otro vietnieku Anitu Brakovsku, izpilddirektoru Aigaru Zīmeli, kā arī ar deputātu Jāzepu Ivanānu, lai pārrunātu satiksmes infrastruktūras aktuālākos jautājumus un savstarpējo sadarbību ceļu sakārtošanas jomā.

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits pauda, ka pēdējos gados Latvijas reģionā ir izdevies sakārtot daudzus ceļa posmus, tādējādi sekmējot iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Administratīvi teritoriālās reformas rezultātā ir atjaunoti vairāki gan reģionālās, gan vietējās nozīmes autoceļi, tajā skaitā Preiļu novadā P63 ceļš Līvāni – Preiļi un P58 ceļš Viļāni – Preiļi – Špoģi.

Jaunajā, apvienotajā Preiļu novadā šobrīd ir aptuveni 900 km ceļi, no kuriem nepilni 700 km ir grants seguma ceļi. Lielākajai daļai ceļu nepieciešami virsējā grants seguma atjaunošanas darbi. Priekšsēdētāja otrais vietnieks Anita Brakovska uzsvēra, ka tuvākajā laikā būtiski būtu uzsākt darbu V682 ceļa posmā, jo nokļūšana no Rožkalnu pagasta uz jaunā novada administratīvo centru ir apgrūtināta. Pārrunās ar novada vadību, satiksmes ministrs atzina, ka no katra pagasta centra jābūt cietā seguma ceļam līdz esošā novada centram, lai veicinātu centralizāciju, mobilitāti un teritorijas attīstību.

Preiļu novadā šogad ceļu atjaunošana notiek pieciem autoceļu posmiem. Vizītes noslēgumā ministrs kopā ar novada vadību aplūkoja un novērtēja atjaunoto tiltu uz pārbūvētā P63 valsts autoceļa Līvāni – Preiļi.

Laine Giluče,

Preiļu novada pašvaldības mājaslapas satura redaktore

Latvijas Televīzija kļūs par Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju norišu #dziedundejo2021 galveno skatuvi

16.09.2021.

Latvijas Televīzija ar prieku un atbildību no 18. septembra atspoguļos Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju norises, aicinot mazus un lielus skatītājus pie ekrāniem piedzīvot svētkus, just līdzi dažādu žanru mūzikas un dejas koncertu un koncertfilmu dalībniekiem.

“Lai arī šie ir citādi svētki, Latvijas Televīzija no sirds radīs un raidīs dziesmu un deju norises! Kļūsim par simbolisku skatuvi, no kuras teju divu mēnešu garumā ik nedēļu izskanēs šovasar un rudenī tapušās mākslinieciskās programmas,” teic LTV valdes loceklis Ivars Priede.

“Līdz šim plašākai sabiedrībai nebija iespējas redzēt visu, ko šīs vasaras laikā un vēl šobrīd darījuši un dara skolu jaunatnes dziesmu un deju kolektīvi, kas iesaistījušies #dziedundejo2021 norisēs. Sākot ar šo sestdienu teju divu mēnešu laikā viss būs pieejams ikvienam televīzijas skatītājam. Paldies visiem iesaistītajiem – vecākiem, jauniešiem, pedagogiem, pašvaldībām, arī kolēģiem Latvijas Televīzijā par ticību un enerģiju, lai visas mākslinieciskās ieceres tiktu realizētas tādos apstākļos, kādos šobrīd ir iespējams, jo Svētki ir tur, kur esam mēs. Svētki ir tādi, kādi esam mēs!” akcentē VISC neformālās izglītības departamenta vadītāja, Svētku izpilddirektore Agra Bērziņa.

XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju norišu #dziedundejo2021 atklāšanas tiešraide “Svētki esam mēs”, kas tapusi ciešā sadarbībā ar LTV, būs skatāma 18. septembrī plkst. 12.00 LTV1, REplay.lv un sabiedrisko mediju portālā LSM. Piecu stundu garumā, gandrīz kā citkārt svētku gājienā, tiešraidē dziedāsim, dejosim, spēlēsim un gavilēsim! Un šoreiz ne tikai Rīgā, bet visā Latvijā. Tiešraidē pieslēgsimies Latvijas Etnogrāfiskajam brīvdabas muzejam Rīgā, uzgavilēsim Zemgalei Jelgavā pie pils, Kurzemei Kuldīgā pie Ventas rumbas un Latgalei Rēzeknē pie koncertzāles “GORS”, jo svētki ir tur, kur esam mēs! Tos radām sirdī un domās, te un tagad!

Visas dienas garumā tradīciju krāsainību parādīs instrumentālie un vokāli instrumentālie ansambļi, popgrupas, folkloras kopas un deju kolektīvi, kori, pūtēju orķestri, teātra pulciņi un jaunie stāstnieki. TV skatītājus gaidīs sirsnīgas, emocionālas un iedvesmojošas satikšanās ar bērniem un jauniešiem no visas Latvijas. Pārraidi vadīs Māra Sleja un Dainis Grūbe, kā arī Nansija Garkalne, Kaspars Ozoliņš un Arnis Slobožaņins.

Plkst. 17.00 svētku programmu turpinās īsfilma “Saulesvija. Citāds dziesmu svētku gājiens”, kurā parādītas aizkulises, kā tapa trīs nedēļu ilgs notikums, kurā ar īpašu svētku auto cauri visai Latvijai ceļu veica svētku organizatori un sveicēji. Šī ceļa simbols – Saules ripa – dziesmu un deju svētku sajūtu nogādāja bērniem visos Latvijas novados, kaut uz mirkli ļaujot sajust šos svētkus, lai arī šogad nebija iespējas visiem būt kopā.

Svētdien, 19. septembrī, plkst. 15.00 būs skatāma folkloras programma “Rotā saule, rotā bite”, kuras atslēgas vārdi ir saule, bite(s), medus, rotāšana, gavilēšana, saskaņa, sadarbība, meistarība. Piedzīvosim kopīgu muzicēšanu, dziedāšanu, dejošanu un dalīšanos ar savu mantojumu mūsdienu pilsētvidē.

Koncertprogramma “Rotā saule, rotā bite” ir folkloras konkursu “Teci, teci, valodiņa 2020”, “Anekdošu virpulis 2021”, “Dziesmu dziedu, kāda bija 2021” un “Klaberjakte 2021” uzvarētāju koncerts.

No 25. septembra sešus sestdienu vakarus plkst. 21.05 Latvijas Televīzija skatītājiem sniegs iespēju baudīt sirsnīgu kopā būšanu krāšņā spēlē “Lai top svētki!”. Jautrā un muzikālā kompānijā skaidrosim, kurš Latvijas novads vislabāk sagatavojies un ir zinošākais dziesmu un deju svētku vēstures faktos. Katru nedēļu spēlē piedalīsies trīs komandas, kuru sastāvā būs gan bērni un jaunieši, gan sabiedrībā zināmi ļaudis – mūziķi, aktieri un LTV personības. Atraktīvā veidā atbildēsim uz ātrajiem vēstures jautājumiem, tērpsimies tautastērpos, minēsim dziesmas un dejas un griezīsim Saules ratu. Savus jautājumus komandām būs sagatavojuši visu Latvijas novadu un diasporu kolektīvi. Aicinām pie LTV ekrāniem ne tikai jauniešus, bet arī viņu vecākus, jo esam atraduši LTV arhīvos emocionālus video materiālus, kuros kopkora vai deju lieluzveduma rindās kāds varbūt ieraudzīs arī sevi. Zinošākā novada intriga atrisināsies pēdējā – sestajā “Lai top svētki!” raidījumā, kad komandās būs virsdiriģenti un deju virsvadītāji. Spēli “Lai top svētki!” vadīs Māra Sleja un Dainis Grūbe, bet svētku melodijas skandinās muzikālā grupa Katrīnas Dimantas vadībā.

Līdz pat 6. novembrim ik nedēļu Latvijas Televīzija pārraidīs arī citu radošo komandu veidotās svētku norises: mūsdienu deju koncertstāstu “Augstāk par zemi”, tērpu kolekciju “Radi rotājies Latvijai”, tautas mūzikas koncertu ” Līdz pašām debesīm”, kokļu mūzikas koncertfilmu „Es varēju lielīties”, koru koncertu “Dziesmu koks”, simfonisko un kamerorķestru koncertfilmu “Simfoniskie rotājumi” un pūtēju orķestru videofilmu “Skanēt”.

Svētkus noslēgsim novembra sākumā ar trīs Latvijas Televīzijas veidotajām norisēm – latviešu skatuviskās tautas dejas kolektīvu koncertā “Tā tik ir vasara!” 22 bērnu un jauniešu kolektīvi izdejos skaistas, saulainas un piedzīvojumiem pilnas vasaras stāstu, koncertfilmā “Dziesmubērns” dziesmu svētku svētvietā – Mežaparka Lielajā estrādē – satiksies kori, diriģenti un virsdiriģenti no visas Latvijas, savukārt 6. novembrī izskanēs tautas deju lielkoncerts “Saule vija zelta rotu”, kurā bērni un jaunieši ar gadskārtu stāstu četrās deju pīnēs izdejos Saules gadu.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norises #dziedundejo2021 – no 18. septembra LTV1, REplay.lv un sabiedrisko mediju portālā LSM.lv.

 

Inga Vasiļjeva,

#dziedundejo2021 sabiedrisko attiecību vadītāja

Saruna – nodarbība ”Dārza sakopšana rudenī”

Viduslatgales pārnovadu fonds aicina ikvienu interesentu piedalīties Māra Narvila sarunā – nodarbībā “Dārza sakopšana rudenī”.

Nodarbība būs noderīga tiem, kas vēlas pirms ziemas sakopt savu dārzu. Dārzs, liels vai mazs, bet tajā mēdz būt tik liela augu un ainaviska daudzveidība, ka ik pa laikam jāatgādina pašiem sev – kas jāizrok, kas jāiestāda, ko mēslot, ko griezt, ko dedzināt, ko apklāt, ko atstāt mierā.

Māris Narvils ir dārzkopības speciālists, kas ilgus gadus strādā Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā, un ir arī praktizējošs permakultūras entuziasts. Māris pastāstīs un dos vērtīgus padomus, kā gudrāk dārzu sakopt rudenī.

Saruna – nodarbība notiks 21. septembrī no plkst. 14:00 līdz 15:00 ZOOM platformā.

Pieteikties semināram šeit: https://forms.gle/XXTHsC6DueyQ2p6WA

Saite uz semināru dalībniekiem, kas pieteikušies tiks nosūtīta dienu pirms semināra.

Nodarbība notiek Aktīvo iedzīvotāju fonda atbalstītā projekta “Labdarības aplis” aktivitātes “Lauku labumu brīvbodes” ietvaros, finansiāli aktivitāti atbalsta Norvēģija, Islande un Lihtenšteina.

Aizvadīts piedzīvojumu skrējiens “Vārkavas bezceļi 2021” (video)

Skriešanas sacensību “Vārkavas bezceļi” tradīcija tika iedibināta pirms 16 gadiem un pašlaik skrējiens ir kļuvis par populārāko pirmā rudens mēneša notikumu Preiļu novadā. Šogad Vārkavas bezceļu trasi izskrēja 121 dalībnieks no Preiļiem, Daugavpils, Aglona un citam pilsētām un novadiem.

Preiļu parka dīķos un kanālos pazemināts ūdens līmenis

15.09.2021.

Šī gada septembrī turpinās Preiļu parka dīķu un kanālu pārbūves 1. kārtas būvdarbi Preiļu parka posmā. Lai varētu veikt ūdenstilpes tīrīšanu posmā no Mehanizatoru ielas līdz Lielajam dīķim, parka kanālos un dīķos ir pazemināts ūdens līmenis. Darbus veic būvuzņēmums SIA “Bauskas meliorācija”.

Līdz šim vasarā jau tika iztīrīta apaudze (krūmi un mazvērtīgie pašizsējas koki) joslā no Mehanizatoru ielas līdz Saltupei (pretī pirmsskolas izglītības iestādei), kā arī posmā no Mehanizatoru ielas līdz pils caurtekai (pretī Preiļu pilij upītes otrā krastā). Tuvākajā laikā paredzēts, izmantojot speciālo tehniku, veikt dūņu un sanesu izcelšanu. Nākamnedēļ Preiļos ieradīsies Lietuvas Mitrāju atjaunošanas un saglabāšanas fonda (“Foundation for Peatland Restoration and Conservation”) eksperti, lai novērtētu, kā darbi ietekmē Preiļu parkā mītošo amfībiju stāvokli.

Darbu laikā iespējami īslaicīgi satiksmes un gājēju kustības ierobežojumi posmā pie pils un uz Mehanizatoru ielas. Iedzīvotājus aicinām būt saprotošiem un atvainojamies par sagādātajām neērtībām!

Vēsturiski ūdens līmenis Preiļu parka dīķos un kanālos bija zemāks, savukārt paši dīķi un kanāli – dziļāki. Šobrīd ūdens līmenis ilgstošu laika posmu ir bijis paaugstināts, ir notikusi organisko vielu uzkrāšanās un dīķu un kanālu aizaugšana, kas negatīvi ietekmē arī parka ūdeņu ekosistēmu. Tāpēc darbu gaitā paredzēts sakārtot posmu gar Preiļu pili līdz Rietumu dīķim, izbūvējot 5 caurtekas, iztīrot kanālu ~100 m posmā un padziļinot upes gultni pie ieteces dīķī. Būtiskākais – šo darbu rezultātā tiks atjaunota ūdens apmaiņa ar Saltupi, kas vēsturiski ir bijusi nozīmīga Preiļu parka dīķu un kanālu sistēmas uzturēšanā, bet šobrīd ir nosprostota. Lai to izdarītu, darbu gaitā paredzēts izveidot arī caurteku uz Mehanizatoru ielas.

Darbu rezultātā, veicinot ūdensteci caur Preiļu parka dīķiem un atjaunojot ūdensapmaiņu starp Preiļupi un Saltupi, parka ūdeņi tiks padarīti pievilcīgāki tūristiem un parka apmeklētājiem, kā arī tiks nodrošināti labvēlīgāki apstākļi dažādām augu un dzīvnieku sugām.

Parka dīķu un kanālu pārbūves un tīrīšanas darbi tiks veikti projekta “Vides kvalitātes uzlabošanas pasākumi publiskajās ūdenstilpnēs Latvijā un Lietuvā” (SAVE PAST FOR FUTURE) Nr. LLI-476 ietvaros, ko finansē Eiropas Savienības Interreg V-A Latvijas – Lietuvas programma 2014. – 2020.gadam. Projekta partneri ir Preiļu novada dome, Lietuvas nevalstiskās organizācijas “Innovators valley” un “Foundation for Peatland Restoration and Conservation”, kā arī Zarasu rajona pašvaldība Lietuvā. Projekta laikā tiks veikti ūdens kvalitātes uzlabošanas darbi, rekonstruējot un iztīrot ūdenstilpju sistēmas 3 parkos – Antalieptes klostera parkā un Kamarišķu muižas parkā Lietuvā un Preiļu muižas parkā. Projekts tiek īstenots no 2020. gada 1. augusta līdz 2022. gada 31. jūlijam. Kopējās projekta izmaksas ir 1 030 848,12 eiro – Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansējums 876 220,89 eiro un projekta partneru līdzfinansējums 154 627,30 eiro apmērā, tostarp Preiļu novada domes līdzfinansējums – 57 790,31 eiro.

Sīkāka informācija par projektu www.latlit.eu vai www.preili.lv.

Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī raksta saturu pilnībā atbild Preiļu novada dome, un tās nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

Informāciju sagatavoja:

Ilona Vilcāne

Projekta sabiedrisko attiecību speciāliste

Preiļu novada domes apbalvojumus pasniegs pavasarī

Preiļu novada pašvaldība informē, ka, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju valstī, kā arī nepieciešamību koriģēt Preiļu novada domes noteikumus “Par Preiļu novada domes apbalvojumiem un to piešķiršanas kārtību”, lai pielāgotu tos jaunajai situācijai apvienotajā novadā, iedzīvotāju pieteikšana apbalvojumiem un Preiļu novada domes apbalvojumu pasniegšana tiek pārcelta uz 2022. gada pavasari.

Aicinām iedzīvotājus sekot līdzi aktuālajai informācijai pašvaldības vietnē www.preili.lv, sociālajos tīklos vai informatīvajā izdevumā.

Vebinārs dzīvokļu īpašniekiem ”Svarīgākais, kas Jums jāzina par mājokļa pārvaldīšanu”

Valstij ir ļoti svarīgi, lai dzīvokļu īpašnieki būtu zinoši un informēti par pārvaldīšanas un apsaimniekošanas procesu savā dzīvojamā mājā.

2020. gada sākumā Valsts kontrole nāca klajā ar revīzijas ziņojumu “Ēku drošums: vai darām pietiekami”, kurā tika vērtēts, kā ēku apsaimniekotāji apseko daudzdzīvokļu ēku stāvokli, plāno darbus, aprēķina ēku uzturēšanai vajadzīgos līdzekļus un veic nepieciešamos remontdarbus. Revīzijā atklājās, ka vairāk kā 50 % māju to dzīvokļu īpašnieki nemaz nevar uzzināt par savas ēkas stāvokli, jo ikgadējās ēku pārbaudes netiek veiktas. Turklāt tika secināts, ka apsaimniekotāji bieži grēko ar ēku uzturēšanas darbu plānu un remontdarbu tāmju gatavošanu, un kopumā apsaimniekotāju vestās māju lietas ir nepilnīgas.

Vebinārā apskatīsim svarīgākos un dzīvokļu īpašniekiem aktuālākos jautājumus par mājas pārvaldīšanu, skatīsimies videofilmiņu, uzzināsim kā vērtēt pārvaldnieka darbu, saņemsiet atbildes uz jautājumiem.  Šī ir lieliska iespēja ikvienam dzīvokļu īpašniekam, māju vecākajiem, biedrībām uzzināt būtisku informāciju par mājas pārvaldīšanas jautājumiem no nozares labākajiem ekspertiem.

Vebinārs notiek 2021. gada 10.novembrī no plkst. 10:00-13:00 un 23.11. no plkst. 18:00-21:00. Iespējams izvēlēties sev ērtāko laiku.

Norises vieta: MS Teams platforma ( tiks nosūtīta saite uz epastu)

Lektore: Tiesību zinātņu civiltiesību nozares doktorante Dace Vārna.

Juriste ar daudzu gadu praktisko pieredzi dzīvojamo māju pārvaldīšanas jautājumos un semināru, kursu vadīšanā. Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta Starptautisko un procesuālo tiesību nodaļas juriste, Biznesa augstskolas „Turība” lektore.

Vebināra programma:

 1. Pārvaldnieka kompetence.
 2. Dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumi. Kādi jaunumi gaidāmi no likumdevēja šajā rudenī/ziemā? Kas ir elektroniskā balsošana?
 3. Norēķinu kārtība daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās. Ūdens starpība. Skaitītāju verificēšana.
 4. Darba plāns. Tāme un plānotie Svarīgākie jautājumi.
 5. Iepazīšanās ar mājas lietu un kādiem dokumentiem tur jābūt?
 6. Mājas vizuālā Cik bieži?
 7. Kopējās inženierkomunikācijas un piekļuve tām.
 8. Uzkrājuma fonda veidošana.
 9. Dzīvojamās mājas fiziskas saglabāšanas jautājumi un apdraudējuma novēršana.
 10. Ārpuskārtas remonts un darbu plānā ietveramie darbi. Praktiski piemēri.
 11. Darbu plānošana. Kā noteikt prioritātes? Balkons vai jumts?
 12. Pārbūves kārtība dzīvoklī. Saskaņojumi.
 13. Jaunā pagaidu aizsardzības regulējuma (spēkā no 04.2021.) piemērošana, lai piekļūtu kopīpašuma komunikācijām.
 14. Jaunais Dzīvojamo telpu īres likums (spēkā no 05.2021.). Kas ir mainījies?

Pieteikšanās uz vebināru (norādot vārdu, uzvārdu vai organizāciju, e pastu un tālruņa numurus) jāsūta       uz       e-pastu       seminari@forcelex.lv       vai       SIA      “Force       Lex”       mājas       lapā: https://www.forcelex.lv/pasakumi/bezmaksas-vebinars-dzivoklu-ipasniekiem-svarigakais-kas-jums- jazina-par-majokla-parvaldisanu/

Reģistrācijas maksa 2 eiro.

Vietu skaits ierobežots!

Pēc reģistrēšanās mācību kursiem tiks izrakstīts rēķins par reģistrāciju.

Atsaucot savu dalību vebinārā reģistrācijas maksa netiks atgriezta, bet ir iespēja pārreģistrēt dalību uz citu dalībnieku.

Pārvaldnieku profesionālās izglītības centrs

Svarīga informācija Preiļu novada Bērnu un jauniešu sporta skolas apmeklētājiem

Sakarā ar Preiļu novada BJSS renovācijas darbiem, uz laiku tiks slēgta Preiļu novada BJSS centrālā ieeja.

Remontdarbu laikā Preiļu novada BJSS varēs iekļūt pa stadiona centrālo ieeju no Aglonas ielas, piebūve pa labi.

Administrācija atrodas piebūves 3. stāvā.

Informatīvs seminārs ”Gudra un ilgtspējīga saimniekošana mazdārizņā un siltumnīcā”

14.09.2021.

29. septembrī no plkst. 15.00 līdz 19.00 Europe Direct informācijas centrs Austrumlatgalē – Preiļi organizē informatīvu tiešsaistes semināru

“Gudra un ilgtspējīga saimniekošana mazdārziņā un siltumnīcā”

Konsultē:

 • Māris Narvils, Latvijas Lauku konsultāciju centra vecākais dārzkopības eksperts un permakultūras entuziasts;
 • Līga Lepse, Dārzkopības institūta vadošā pētniece.

Pieteikšanās semināram līdz 25. septembrim. ZOOM saite tiks nosūtīta uz Jūsu norādīto e-pastu.

Pieteikšanās saite uz semināru pieejama šeit…

Pieejams skolēnu Covid-19 testēšanas pārskats interešu izglītības iestāžu informēšanai

Tīmekļvietnē www.covid19sertifikats.lv turpmāk būs pieejams Covid-19 testēšanas pārskats. Ņemot vērā, ka skolēnu skrīninga testēšanas rezultātā nav izveidojams digitālais sertifikāts, šo testēšanas pārskatu skolēnu vecāki nepieciešamības gadījumā var izmantot interešu izglītības iestāžu (pulciņi, sporta nodarbības, koris u.c.) informēšanai par bērna testa rezultātu, informē Nacionālais veselības dienests (NVD).

Jāņem vērā, ka šim pārskatam ir informatīvs raksturs un tas nav pielīdzināms digitālajam Covid-19 sertifikātam. Pārskats nesatur QR kodu un to nevar izmantot pasākumu, ēdināšanas iestāžu u.c. apmeklēšanai.

Lai apskatītu Covid-19 testēšanas pārskatu, tīmekļvietnē jāpieslēdzas ar savu internetbanku vai citu rīku un jāizvēlas aizbildībā esošas personas profils. Savukārt jaunieši no 14 līdz 17 gadiem, kuriem ir pieejama pilnā internetbankas vai Smart ID versija, pārskatu var iegūt, pieslēdzoties ar savu identitāti.

Covid-19 testēšanas pārskats tīmekļvietnē ir pieejams gan negatīva, gan pozitīva testa rezultāta gadījumā. Tas ir redzams sadaļā “Testēšanas rezultāti” un lejupielādējams PDF formātā.

NVD skaidro, ka šāds pārskats tīmekļvietnē www.covid19sertifikats.lv būs pieejams ne tikai skolēnu skrīninga testēšanas rezultātā, bet arī citos gadījumos, kad bērnam vai pieaugušajam tiek veikta Covid-19 laboratoriskā testēšana.

Pārskats ir pieejams, tiklīdz laboratorija ievada testēšanas rezultātu E-veselības sistēmā. Datu ievadi laboratorijas veic:

 • NAAT (PCR) testa gadījumā – 2 h laikā pēc testēšanas;
 • Ātrā antigēna testa (RAT) gadījumā – uzreiz pēc testēšanas.

Vairāk informācijas par skolēnu skrīninga testēšanu var noskaidrot NVD tīmekļvietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Covid-19 skrīnings izglītības iestādēs”.

Pieredzes apmaiņas izbraukuma seminārs

Biedrība “Preiļu rajona partnerība” un Preiļu novada uzņēmējdarbības centrs, aicina potenciālos LEADER projektu iesniedzējus ciemos pie vietējās rīcības grupas “Saldus rajona attīstības biedrība” iepazīt  “LEADER projektu labā prakse un ieceres Saldus rajona attīstības biedrības teritorijā” 2021. gada 22. un 23. septembrī!

Semināra ietvaros dalībniekiem būs iespēja iepazīties ar projektiem, kas veicinājuši sabiedrības aktivitāšu dažādošanu, un projektiem, kas palīdzējuši konkrētu uzņēmēju izaugsmei. Apskatīsim gan pilis, gan ražotnes, iepazīsim gan jaunus, gan pieredzējušus uzņēmējus, tiksimies ar Saldus uzņēmējdarbības biedrību.

Semināram var pieteikties potenciālo projektu iesniedzēji (fiziskas un juridiskas personas), no biedrības “Preiļu rajona partnerība” darbības teritorijas (Preiļu novads, Līvānu novads).

Tāpat informējam, ka pasākums tiek īstenots “zaļā” pasākuma formātā, tāpēc pirms pieteikšanās aicinām pārliecināties, vai Jums ir derīgs COVID-19 vakcināciju vai pārslimošanu apliecinošs sertifikāts.

Pieteikšanās līdz 20. septembrim zvanot:

Valija – 22026684

Ineta – 26636243

Rakstot e pastu: preilupartneriba@inbox.lv, ineta.liepniece@preili.lv

PASĀKUMA PROGRAMMA

 

Latgales uzņēmējdarbības centrs aicina pieteikt uzņēmumus konkursam ’’Latgales reģiona uzņēmēju gada balva 2021’’

Latgales plānošanas reģiona (LPR) Latgales uzņēmējdarbības centrs (LUC) ar LPR Attīstības padomes atbalstu šī gada rudenī organizē konkursu ’’Latgales reģiona uzņēmēju gada balva 2021’’.

Konkursa mērķis ir apzināt un godināt Latgales reģiona uzņēmējus, kuri aktīvi un godprātīgi darbojas savā nozarē, sekmējot uzņēmējdarbības vides attīstību Latgales reģionā, kā arī veicināt Latgales reģiona uzņēmēju atpazīstamību, plašsaziņas līdzekļos popularizējot labas uzņēmējdarbības prakses piemērus Latgalē. Konkurss paredz apzināt arī remigrantus, kas pēc ilgstošas prombūtnes ārzemēs atgriežas Latvijā un uzsāk saimniecisko darbību, tādējādi liecinot par uzņēmējdarbības vides attīstību valstī.

Šogad konkurss paredz godināt uzņēmumus 7 nominācijās :

GADA AMATNIEKS/MĀJRAŽOTĀJS – Latgales reģionā darbojošs uzņēmējs. Amatnieks, kura piedāvātais produkts, pakalpojums, radītās vērtības veicina reģiona atpazīstamību un amatu prasmju popularizēšanu. Mājražotājs, kurš savā produkcijā izmanto pašražoto vai pašaudzēto produkciju, vietējos resursus, izmanto inovatīvas pieejas, risinājumus.

GADA JAUNAIS TŪRISMA PAKALPOJUMA SNIEDZĒJS – Latgales reģionā darbojošs uzņēmējs, kurš ir sniedzis  kvalitatīvus tūrisma pakalpojumus, veicinājis   tūrisma nozares attīstību reģionā, reģiona atpazīstamību pasaulē. Uzsācis darbību tūrisma jomas pakalpojumu sniegšanā ne agrāk kā 3 gadus pirms konkursa izsludināšanas.

SOCIĀLI ATBILDĪGS UZŅĒMUMS – uzņēmējs, kas iepriekšējā pārskata periodā ir sasniedzis vislabākos rezultātus savstarpēji sadarbojoties ar Latgales reģiona pašvaldībām, to iestādēm vai citām organizācijām (piemēram: savstarpējā sadarbība, partnerība projektos, labdarība un cita veida sadarbība), kā arī ar savu darbību, pasākumiem veicināja Latgales atpazīstamību Latvijā un pasaulē.

GADA INOVĀCIJA – uzņēmums, kas reģistrēts un darbojas Latgales reģiona teritorijā, ir radījis jaunu, uz zināšanām balstītu produktu vai pakalpojumu, tādējādi gūstot konkurences priekšrocības vai pieeju jauniem tirgiem.

GADA JAUNAIS KOMERSANTS – jaunais uzņēmējs, kas reģistrēts un darbojas Latgales reģiona teritorijā, ir uzsācis darbību ne agrāk kā 3 gadus pirms konkursa izsludināšanas un iepriekšējā atskaites periodā sasniedzis vislabākos rezultātus starp jaunajiem uzņēmējiem.

GADA UZŅĒMĪGĀKAIS REMIGRANTS LATGALĒ – uzņēmējs, kas ir atgriezies no ārzemēm ne agrāk kā 5 gadus pirms konkursa izsludināšanas, pēc ilgstošas prombūtnes (vismaz 3 gadus bijis ārzemēs, ko apliecina ar sekojošiem dokumentiem – darba līgums, algas izraksti, uzņēmuma reģistrācijas apliecība, mājokļa īres līgums, zemes grāmatas apliecība, u.c.) Latgales reģionā un ir uzsācis saimniecisko darbību. Sniedz tirgus prasībām pieprasītu produktu vai pakalpojumu.

Tiesības izvirzīt pretendentus konkursam “Latgales reģiona uzņēmēju gada balva 2021” ir jebkuram iedzīvotājam, organizācijai, uzņēmuma kolektīvam, komersantam, biedrībai, iestādei un pašvaldībai.

Konkurss norisinās jau astoto gadu un arī šogad izsludinātā konkursa NOLIKUMS nosaka, ka iepriekšējo gadu uzvarētāji nevar pieteikt savu dalību tajā pašā konkursa nominācijā.

“Konkurss “Latgales reģiona uzņēmēju gada balva” sniedz lielisku iespēju labāk iepazīt novadu uzņēmējus, īpaši tādās nominācijās kā “Gada jaunais tūrisma pakalpojuma sniedzējs”, “Gada jaunais komersants”, “Gada inovācija”, “Gada uzņēmīgākais remigrants Latgalē”. Mūs priecē atsauksmes, ko dzirdam par amatniekiem/mājražotājiem, kuru radītās vērtības veicina reģiona atpazīstamību un amatu prasmju popularizēšanu, kā arī labās ziņas par tiem uzņēmējiem, kas saviem darbiniekiem nodrošina ne tikai atbilstošu atalgojumu, bet sniedz arī papildus atbalstu ārpus darba attiecībām – veselības aprūpē, nodarbināto apmācībā, brīvā laika pasākumu organizēšana – daudz vairāk, kā to prasa darba likumdošana. Priecāsimies redzēt šo uzņēmumu pieteikumus konkursa nominācijā “Sociāli atbildīgs uzņēmums””, norāda LPR Attīstības padomes un Balvu novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs.

Aizpildītas anketas līdz 11.10.2021. ir jānogādā  Latgales plānošanas reģiona Latgales uzņēmējdarbības centrā  Daugavpilī, Saules ielā 15 (LV-5401) personīgi, pa pastu vai sūtot elektroniski uz e- pasta adresi luc@lpr.gov.lv .

NOLIKUMS

PIETEIKUMA ANKETA

Informācija LPR mājas lapā: https://ieej.lv/BHTD3

Informāciju sagatavoja: Latgales plānošanas reģiona Latgales uzņēmējdarbības centrs

Pasaules talkas aktivitātes Preiļos

Jau ceturto gadu pēc kārtas Latvija piedalīsies Pasaules talkā jeb World Cleanup Day, aicinot  pievienoties koku un košumkrūmu sēšanas, stādīšanas akcijai “Laimes koki”.

Šogad, talkas ietvaros, Preiļu novada pašvaldība stādīs košumkrūmus Preiļu muižas kompleksa un parka teritorijā gar A. Paulāna ielu. SIA ”Preiļu saimnieks” stādīs savus Laimes kokus Preiļu pilsētā – Liepu ielā 2 un Rīgas ielā 4.

Jau kopš pirmā gada, kad Latvija piedalās Pasaules talkā, rudens talkas galvenais mērķis ir veicināt rūpes par zaļākas vides veidošanu. Tāpēc, talkas ietvaros, ikviena organizācija un novada iedzīvotājs aicināts individuāli veikt apzaļumošanas darbus, lai katra iesētā sēkla vai iestādītais koks varētu izaugt par nākotnes dižkoku, kļūstot par Latvijas ieguldījumu pasaules ekosistēmas līdzsvara atjaunošanā un sasniegtu kopīgo mērķi – Latvijai kļūt par zaļāko valsti pasaulē!

Piedaloties “Laimes koki” akcijā, aicinām ikvienu dalīties savos labajos darbos:

 • iesēj podiņā iepriekš sagatavotu koka sēklu vai iestādi koka stādu,
 • nofilmē vai nofotografē sēšanas/stādīšanas procesu un dalies ar to savos sociālo tīklu kontos, izmantojot tēmturus: #Lielatalka #WorldCleanupDay #Laimeskoki,
 • iestādot kociņu, atzīmē tā atrašanās vietu interaktīvajā Laimes koku kartē: https://talkas.lv/laimes-koki/!

Atgādinām, ja plāno koku stādīt privātajā teritorijā, tad nav nepieciešams saskaņojums par koka stādīšanu, savukārt, ja vēlaties stādīt koku pašvaldības vai jebkurā citā teritorijā, nepieciešams sazināties ar konkrētās pašvaldības koordinatoru. Preiļu novada pašvaldības koordinators: Kristaps Určs, tālr. 26333038, e-pasts kristaps.urcs@preili.lv

Kustības Lielā Talka vadītāja Vita Jaunzeme: “Aizvadītajā gadā mēs pierādījām, ka mūsu sabiedrība kopīgiem spēkiem var sasniegt daudz! Organizējot Pasaules talku Latvijā, ik gadu ir gandarījums par to, ka tā sniedz iespēju vienoties kopīgās aktivitātēs vairāku paaudžu pārstāvjiem, lai veidotu zaļāku, sakoptāku un patīkamāku vidi mums apkārt. Īpašs prieks ir par to, ka tieši bērni un skolēni tiek iesaistīti koku sēšanas un stādīšanas aktivitātēs, jo tā tiek veidota atbildības sajūta par dabas saglabāšanu. Tāpēc aicinu ikvienu, skolēnus, pašvaldības, uzņēmumus un ģimenes – pievienoties Pasaules talkā, lai kopā vairotu zināšanas par dabas atjaunošanas procesiem un padarītu Latviju vēl zaļāku!”

Aicinām būt atbildīgiem un ievērot visus valstī noteiktos drošības noteikumus.

Vairāk par Pasaules Talku: https://talkas.lv.

Uz tikšanos 18. septembrī! Visi kopā un katrs atsevišķi!

 

 

Militārās mācības “Namejs 2021” Preiļu novadā

No 18. līdz 19. septembrim Nacionālo bruņoto spēku militāro mācību cikla “Namejs 2021” ietvaros Zemessardzes 35. kājnieku bataljona militārās bāzes teritorijā, Preiļu novada “Litavniekos” notiks mācības, lai pārbaudītu un pilnveidotu vienību gatavību izvērsties štāba aizsardzības uzdevumu izpildei.

Iedzīvotāji tiek aicināti neuztraukties, redzot arī karavīru un zemessargu pārvietošanos ārpus militārajiem poligoniem un vienību izvietojumiem, tehnikas un cita veida aprīkojuma izvēršanu un pozīciju ieņemšanu dažādās Latvijas vietās. Mācību laikā var tikt izmantota tikai mācību munīcija un kaujas imitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību.

Militāro mācību “Namejs 2021” uzdevumi ir izvērtēt un pilnveidot Nacionālo bruņoto spēku komandvadības sistēmu, stiprināt sadarbību starp vienībām, pārbaudīt un pilnveidot apgādes jautājumus, kā arī īstenot un izvērtēt taktiskās operācijas hibrīda un konvencionāla konflikta apstākļos.

Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis viesojas Preiļu novadā

13.09.2021.

10. septembrī Preiļu novadu reģionālajā vizītē apmeklēja Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdis Gints Kaminskis. Vizītē piedalījās LPS ģenerālsekretāre Mudīte Priede un padomniece komunikācijas jautājumos Ella Pētermane, kā arī 13. Saeimas deputāts Aldis Adamovičs.

Preiļu novada pašvaldībā priekšsēdis tikās ar novada vadību un deputātiem, lai pārrunātu turpmākos novada attīstības plānus, uzklausītu pieredzi un apmainītos ar viedokļiem par darbu jaunajā, apvienotajā Preiļu novadā pēc administratīvi teritoriālās reformas. Sarunas tēmas bija saistītas ar administratīvi teritoriālās reformas ietekmi uz pašvaldības darbu, izglītību, uzņēmējdarbību un sociālo jomu. Vizītes laikā tika pārrunātas Preiļu novada pašvaldības teritorijā esošo ceļu problēmas un iespējamie problēmrisinājumi.

Gints Kaminskis dalījās profesionālā un tehniskā izklāstījumā par pašvaldībām aktuālajām tēmām. Izvērtējot līdzšinējo Latvijas Pašvaldību savienības sadarbību ar Preiļiem, priekšsēdis pozitīvi uzteica lielo aktivitāti un atsaucību, kas vērsta uz ārējo sakaru sekmēšanu ar ārvalstīm. Sarunas laikā tika iezīmēti veidi, kā turpmāk stiprināt sadarbību kopīgu mērķu sasniegšanai. Lai vienlīdzīgi tiktu sekmēta pašvaldību attīstība un iedzīvotāji neturpinātu intensīvi pamest novada teritoriju, priekšsēdētājs Ārijs Vucāns rosināja Latvijas Pašvaldību savienībai vairāk pārstāvēt teritoriāli attālināto pašvaldību intereses valstī.

Pēc diskusijas pašvaldībā, vizītes turpinājumā tika apmeklēta Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzija. Preiļu Robotikas kluba vadītājs un iniciators Juris Erts iepazīstināja ar robotikas pulka konkurētspējīgajiem rezultātiem, kā arī ar perspektīvajiem attīstības plāniem. Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas direktore Ligita Pauniņa viesiem izrādīja skolas telpas un skaidroja, kā pandēmijas režisēto situāciju ir pārvarējusi skola un, cik veiksmīgi mācību process ir uzsākts šobrīd.

Dienas otrajā pusē Latvijas Pašvaldību savienības delegācija apmeklēja Sociālās aprūpes centru “Vārkava” Lidijas Krasnais vadībā. Apskatīja un novērtēja Vārkavas muižas pils un parka dabisko šarmu. Paldies arī Renāram Raguckim par iespēju aplūkot moderno saimniecību SIA ”IRGK Serviss”, kas attīsta novada vadošāko, stabilāko uzņēmējdarbības veidu – lauksaimniecību.

Vizītes izskaņā priekšsēdētājs Ārijs Vucāns atklāja piedzīvojumu skrējienu ”Vārkavas bezceļi 2021”. Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis nodeva motivācijas un uzmundrinājuma vārdus skrējiena dalībniekiem, pateicās par iespēju iepazīties ar viesmīlīgo Preiļu novadu un tā jauno vadību.

FOTOGALERIJA

 

Laine Giluče,

Preiļu novada pašvaldības mājaslapas satura redaktore