Preiļu Galvenā bibliotēka aicina darbā metodiķi

14.06.2021.

PREIĻU GALVENĀ BIBLIOTĒKA

Konkursa kārtībā aicina darbā (1 vakance uz nenoteiktu laiku) metodiķi (Profesijas kods 2351 02)

Darba pamatpienākumi:

 • Sniedz konsultatīvu un metodisko palīdzību visiem Preiļu novada administratīvās teritorijas pagastu un skolu bibliotēku bibliotekāriem un popularizē to darbu;
 • Apmeklē Preiļu novada administratīvās teritorijas pagastu un skolu bibliotēkas, veic bibliotēku darba pārbaudes, kontrolē bibliotēku bibliogrāfiskā un bibliotekārā darba pamatprasību ievērošanu, apmāca jaunos darbiniekus;
 • Pieņem, apkopo un sastāda pārskatus par bibliotēku darbu;
 • Sagatavo pagastu bibliotēkas akreditācijai;
 • Nepieciešamības gadījumā apkalpo lietotājus Preiļu Galvenajā bibliotēkā;
 • Piedalās projektu izstrādē un realizācijā;
 • Strādā ar bibliotēku informācijas sistēmām;
 • Organizē kvalifikācijas, tālākizglītības pasākumus – seminārus, kursus, u.c.;
 • Strādā ar lietvedības dokumentiem.

Prasības pretendentiem/-ēm:

 • Pārzina un pielieto bibliotēku nozares normatīvos dokumentus;
 • Teicamas latviešu un krievu valodas zināšanas, vēlamas angļu valodas zināšanas;
 • Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju pārzināšana lietotāja līmenī
 • Atbildības sajūta un spēja patstāvīgi veikt uzticētos darba pienākumus.
 • Labas komunikācijas prasmes, spēja sadarboties, apzinīga un pozitīva attieksme pret veicamajiem pienākumiem;
 • Vēlme un prasme iesaistīties tematisko pasākumu organizēšanā un vadīšanā, prasme uzstāties auditorijas priekšā;
 • Spēja ātri apgūt jaunas prasmes;
 • Augstākā bibliotekārā izglītība, pieredze bibliotēku darbā un prasme strādāt ar bibliotēku informācijas sistēmu Alise tiks uzskatīta par priekšrocību.

Piedāvājam:

 • Darbu Preiļu centrā (Kārsavas ielā 4).
 • Piecu dienu darba nedēļu. Saskaņā ar grafiku, darbs arī sestdienās.
 • Profesionālo zināšanu pilnveidošanu kursos un apmācībās.
 • Interesantu un dinamisku darbu radošā kolektīvā.

Kontaktpersona – Preiļu Galvenās bibliotēkas vadītāja Ilona Skorodihina, tālrunis uzziņām: mob.t. 26819391, e-pasta adrese: ilona.skorodihina@preili.lv

Ja redzat sevi šajā amatā, lūdzu, iesniedziet savu CV un motivācijas vēstuli ar norādi”Pieteikums uz vakanci metodiķa amatam” Preiļos, Kārsavas ielā 4, LV-5301 vai pa e-pastu ilona.skorodihina@preili.lv  līdz 2021. gada 10. jūlijam (ieskaitot).

Mēs sazināsimies tikai ar tiem kandidātiem, kurus aicināsim uz nākamo atlases kārtu 10 darbadienu laikā.

 

Pēdējās izmaiņas: 14.06.2021.

Igaunijas, Latvijas, Lietuvas paziņojums, pieminot 80. gadadienu kopš padomju organizētajām masu deportācijām

Šodien aprit tieši 80 gadu kopš dienas, kad Igauniju, Latviju un Lietuvu okupējušais padomju karaspēks īstenoja masu deportācijas. Desmitiem tūkstošu civiliedzīvotāju, starp kuriem bija arī vecāki cilvēki un bērni, tika izrauti no savām mājām un iesēdināti lopu vagonos, kas tos aizveda uz Sibīriju. Daudzi gāja bojā. Daži atgriezās ar salauztiem likteņiem. Deportāciju vilnis ar to nebeidzās. Igaunijā, Latvijā un Lietuvā šādi likteņstāsti sastopami gandrīz katrā ģimenē.

Šodien mēs ar klusuma brīdi pieminam upurus. Taču mēs nedrīkstam tikai klusēt. 14. jūnija deportācijas nenotika bez iemesla. Tās notika tādēļ, ka Eiropa tika sadalīta starp diviem noziedzīgiem režīmiem – nacistisko Vāciju un padomju komunistisko režīmu, kas bija savā starpā noslēguši slepenu paktu. Abi režīmi, ignorējot jebkādu suverenitāti, cilvēktiesības un tiesiskumu, sēja neaprakstāmas bēdas un ciešanas. Mēs joprojām turpinām izjust padomju okupācijas sekas, lai gan kopš neatkarības atjaunošanas ir pagājuši jau 30 gadu.

Igaunija, Latvija un Lietuva tik augstu vērtē savu neatkarību, brīvību un demokrātiju tieši šo iemeslu dēļ. Tieši tādēļ esam gatavi tik aktīvi darboties Eiropas Savienībā un NATO. Tādēļ mums ir tik svarīga transatlantiskā sadarbība. Tādēļ mēs ar bažām raugāmies uz to, kā pasauli pārņem dezinformācijas vilnis un kā Eiropas vēsture un Krievijas nelikumīgās darbības uz Ukrainas un Gruzijas robežas tiek pasniegtas sagrozītā gaismā. Mūsdienās jūnija deportācijām ir jābūt kā atgādinājumam ikvienam – kā mēdza uzsvērt kongresmenis Toms Lantoss: “Civilizācijas bruņas ir tikpat trauslas kā papīrs, kas mums jāsargā ik sekundi.”

Informācijas avots: https://www.president.lv/lv

14. jūnijā sākas NVA karjeras dienas darba meklētājiem “Esi savas karjeras virzītājs!”

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) no 14. līdz 18. jūnijam rīko tiešsaistes karjeras dienas darba meklētājiem “Esi savas karjeras virzītājs!”. Karjeras dienu nedēļā notiks tikšanās ar darba devējiem un karjeras konsultantu meistarklases, lai darba meklētājiem sniegtu aktuālāko informāciju par darba iespējām Latvijā un praktisku atbalstu darba meklēšanā un karjeras veidošanā.   

 Ikviens interesents, kurš meklē darbu vai vēlas attīstīt karjeras veidošanas prasmes, NVA Karjeras dienu aktivitātēm tika aicināts pieteikties iepriekš – NVA tīmekļvietnes sadaļā “Karjeras dienas 2021” aizpildot pieteikuma anketu. Pieteikšanās karjeras konsultantu meistarklasēm jau ir noslēgusies, taču interesenti vēl var pieteikties tikšanām ar darba devējiem, kuri stāstīs, ko sagaida no darbiniekiem un kādas darba un karjeras izaugsmes iespējas piedāvā savos uzņēmumos.

Karjeras dienu ietvaros ar darba meklētājiem tiešsaistē satiksies tādi Latvijā pazīstamie darba devēji kā “Accenture”, “BITE Latvija”, “Lidl Latvija”, “Luminor Bank”, “Printful Latvia”, “Rimi Latvia”. Notiks tikšanās arī ar Valsts kancelejas un Nacionālo bruņoto spēku pārstāvjiem, kuri informēs par darba iespējām valsts pārvaldē un aizsardzībā. Tikšanās datumi, laiki un darba devēju saraksts pieejams NVA tīmekļvietnes sadaļā “Karjeras dienas 2021”

Lai sniegtu praktisku atbalstu darba meklēšanā un karjeras plānošanā, Zoom platformā notiks piecas NVA karjeras konsultantu meistarklases: “CV sagatavošana: Europass un Canva”, “Motivācijas vēstules sagatavošana”, “Darba intervija tiešsaistē (praktiski padomi)”, “Savu resursu apzināšanās darba atrašanā” un “Karjeras mērķu uzstādīšana un sasniegšana”. Lai gan pieteikšanās karjeras konsultantu meistarklasēm jau ir noslēgusies, jebkurš interesents var pieteikties individuālajām konsultācijām pie NVA karjeras konsultantiem un iegūt informāciju par meistarklasēs apspriestajām tēmām.

Karjeras dienas darba meklētājiem NVA rīko jau ceturto gadu pēc kārtas. 2018.gadā NVA karjeras dienās piedalījās 3,5 tūkstoši darba meklētāju, bet 2019.gadā – jau 4 tūkstoši. Pērn pasākuma aktivitātes norisinājās gan klātienē, gan tiešsaistē: NVA tiešsaistes pasākumu ar darba devēju piedalīšanos “Ko darīt šodien, lai būtu konkurētspējīgs darba tirgū rīt?” attālināti skatījušies vairāk nekā 4,3 tūkstoši interesentu, savukārt klātienes darba interviju simulācijās piedalījās 275 interesenti 22 NVA filiālēs.

 

Preiļu parka peldvietas ūdens kvalitāte atbilst noteiktajām prasībām

12.06.2021.

Informējam, ka Preiļu parka peldvietā ir veiktas ūdens analīzes, un ūdens atbilst visiem kritērijiem, lai droši varētu peldēties.

Baudīsim vasaru, ievērojot noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības un drošības noteikumus uz ūdens!

SIA “Preiļu saimnieks” veiks maģistrālā ūdensvada tīklu skalošanu

Šī gada jūnijā un jūlijā Preiļos tiks veikta maģistrālā ūdensvada tīklu skalošana. Šos darbus ir plānots veikt:

14.-15. jūnijā – Liepu ielā,

16.-18. jūnijā – Viļānu ielā, Kooperatīva ielā, Celtnieku ielā,

21. jūnijā – Skolas ielā, Liepājas ielā, Daugavpils ielā.

Skalošanas darbu dēļ ir iespējamas ūdens spiediena svārstības, ūdens uzduļķošanās, rūsas klātbūtne ūdenī, kā arī ūdensapgādes pārtraukums. Par ūdensapgādes iespējamiem pārtraukumiem tiks izziņots atsevišķi – informācija tiks ievietota gan SIA “PREIĻU SAIMNIEKS” mājaslapā, gan pie attiecīgo dzīvojamo māju kāpņu telpu durvīm.

Par gaidāmajiem ūdensvada skalošanas darbiem jūlija mēnesī informēsim jūnija beigās.

Atvainojamies par sagādātajām neērtībām!

Jogas nodarbības Preiļu novada iedzīvotājiem

Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 9.2.4.2./16/I/078 “Pasākumi Preiļu novada vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei” ietvaros tiek īstenoti pasākumi, stiprinot iespējas iedzīvotājiem rūpēties par savu veselību vēl pirms saslimšanas.

Sākot ar 2020. gada septembri, Preiļu novada iedzīvotājiem tika nodrošināta iespēja uzsākt jogas nodarbības klātienē, tomēr Covid-19 pulcēšanās ierobežojumu dēļ tās uz laiku tika pārtrauktas. Pēc nelielas pauzes, to norise efektīgi tika pārorganizēta uz ZOOM platformu un norisinājās līdz šī gada maijam. Nodarbības vadīja sporta speciāliste, fitnesa un jogas pasniedzēja Lilita Kivleniece. Iedzīvotāju atsaucība bija liela, pirmajām nodarbībām tiešsaistē pieslēdzās apmēram 50 dalībnieces. Sākoties pavasarim, interese samazinājās, nodarbībām pieslēdzās vidēji 20 dalībnieces. Projekta ietvaros jogas nodarbības tiks atsāktas rudenī par to informējot novada iedzīvotājus.

Nodarbību cikla noslēgumā, tika veikta dalībnieku anketēšana elektroniskā veidā, ar mērķi uzzināt viedokli par notikušo, kā arī vēlmēm un ieteikumiem nākotnes pasākumiem. Aptaujā piedalījās 50 respondentes – sievietes. Aptaujas dalībnieces pozitīvi novērtēja jogas nodarbību vadītājas darbu, attieksmi, sagatavotību un zināšanas, kā arī pauda vēlmi šādas nodarbības apmeklēt arī nākotnē.

Rakstu sagatavoja

RSU studente, praktikante Laura Maļina

Fotografē parku un piedalies konkursā “Kas mīt tavā parkā?”

10.06.2021.

Līdz šī gada 30. jūnijam gan pieaugušie, gan bērni tiek aicināti piedalīties fotokonkursā “Kas mīt tavā parkā?”. Konkursu rīko Lietuvas NVO “Inovatorių slėnis” un tas norisinās projektā “Vides kvalitātes uzlabošanas pasākumi publiskajās ūdenstilpnēs Latvijā un Lietuvā”.

Fotokonkursa mērķis ir ne tikai popularizēt fotogrāfiju kā pašizpausmes līdzekli, bet arī izceltseno parku īpašo nozīmi bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā. Tāpēc fotoentuziasti aicināti doties uz Preiļu vai kādu citu parku un iemūžināt tā bagātības fotogrāfijās! Konkurss tiek rīkots divās vecumu grupās: bērni un jaunieši līdz 18 gadu vecumam un pieaugušie.

Labāko darbu autori saņems NVO “Inovatorių slėnis” balvas un labākās fotogrāfijas tiks iekļautas ceļojošā izstādē. Labākajiem septiņiem bērnu grupas fotoautoriem vecumā no 12 līdz 14 gadiem būs iespēja no 19. līdz 25. jūlijam piedalīties bezmaksas starptautiskā vasaras nometnē Preiļos.

Darbi jāiesūta uz e-pastu fotografuojuparka@gmail.com līdz 2021. gada  30. jūnijam. Konkursa nolikums (PDF).

Konkurss tiek organizēts projekta “Vides kvalitātes uzlabošanas pasākumi publiskajāsūdenstilpnēsLatvijā un Lietuvā” (SAVE PAST FOR FUTURE)Nr.LLI-476ietvaros, ko finansē Eiropas Savienības Interreg V-A Latvijas – Lietuvas programma 2014. – 2020.gadam.Projekta partneri ir Preiļu novada dome, Lietuvas nevalstiskās organizācijas “Inovatorių slėnis” un “Foundation for Peatland Restoration and Conservation”, kā arī Zarasu rajona pašvaldība Lietuvā. Projekta laikā tiks veikti ūdens kvalitātes uzlabošanas darbi, rekonstruējot un iztīrot ūdenstilpju sistēmas 3 parkos – Antalieptes klostera parkā un Kamarišķu muižas parkā Lietuvā un Preiļu muižas parkā. Projekts tiek īstenots no 2020. gada 1. augusta līdz 2022. gada 31. jūlijam. Kopējās projekta izmaksas ir 1 030 848,12 eiro – Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansējums 876 220,89 eiro un projekta partneru līdzfinansējums 154 627,30 eiro apmērā, tostarp Preiļu novada domes līdzfinansējums – 57 790,31 eiro.

Ar konkursa nolikumu var iepazīties šeit

Sīkāka informācija par projektu www.latlit.eu vai www.preili.lv.

Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī raksta saturu pilnībā atbild Preiļu novada dome, un tās nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

Informāciju sagatavoja:
Ilona Vilcāne
Projekta sabiedrisko attiecību speciāliste
25141858
ilona.vilcane@gmail.com

Preiļu Mūzikas un mākslas skola arī pēdējo šā mācību gada mēnesi aizvadīja ļoti aktīvi 

09.06.2021.

Pūšaminstrumentu spēles programmas audzēkņi  21. 05.2021. piedalījās III Starptautiskajā konkursā- festivālā “Saksofona svētki 2021” Molodečno (Baltkrievija), kur Sabīne Vaivode ieguva 2. vietu un Artis Borovskis 3. vietu (ped. Oļegs Koļesņičenko).

II Starptautiskajā konkursā “Fanfares of Lviv 2021” Ļvovā ( Ukraina), kurš notika laika posmā no 28.03.- 14.05.2021., veiksmīgs sniegums mūsu klarnetistiem Danielam Jānim Pastaram – 1. vieta un Alisei Savickai – 2. vieta (ped. Oļegs Koļesņičenko). Arī trompetists Renārs Koļesņičenko izcīnīja 2. vietu (ped. Jānis Livdāns).

16.-20.05.2021. Starptautiskajā akordeona spēles konkursā “CONCORD OF SOUNDS 2021” Mārupē mūsu skolas audzēknis Jānis Bērzinieks (ped. Artūrs Savickis) ieguva 2.vietu un Maija Lazdāne (ped. Svetlana Stepanova) ieguva 3.vietu.  Paldies visiem par aktivitāti, radošumu un uzdrošināšanos darboties, piedalīties konkursos arī šādā attālinātā veidā.

   

Svetlana Manuilova

Preiļu Mūzikas un mākslas skolas bibliotekāre

Provizoriskie vēlēšanu rezultāti Preiļu novadā

07.06.2021.

Centrālās vēlēšanu komisijas informācija liecina, ka no 14 530 balsstiesīgajiem Preiļu novada iedzīvotājiem pašvaldību vēlēšanās nobalsoja 6 601 – 45,43%.

Saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komisijas provizoriskajiem datiem par vēlēšanu sarakstu Nr. 1 Politiskā partija “KPV LV” nobalsojuši 1,68%, par sarakstu Nr. 2 sociāldemokrātiskā partija “Saskaņa” nobalsojuši 5,74%, par sarakstu Nr. 3 Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”- “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” nobalsojuši 17,02%, par sarakstu nr. 4 APVIENĪBA IEDZĪVOTĀJI, Politiskā partija “Latvijas Reģionu Apvienība”, Jaunā konservatīvā partija – 16,88%, par sarakstu nr. 5 Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija – 11,68%, par sarakstu Nr.6 “Latvijas attistībai” – 15,59%, par sarakstu Nr. 7 Zaļo un Zemnieku savienība – 9,05%, par sarakstu Nr. 8 – LATGALES PARTIJA, Jaunā VIENOTĪBA – 21,56%.

Vairāk informācijas par vēlēšanu rezultātiem Preiļu novadā aicinām skatīt Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā: https://pv2021.cvk.lv/pub/preilu-novads/velesanu-rezultati

Preiļu novada izglītības iestāžu izglītojamo un pedagogu apbalvošana interešu izglītības jomā

05.06.2021.

Bibliotēkā no 7. jūnija mainīti izmantošanas noteikumi

No 7. jūnija Preiļu muzejs sagaida apmeklētājus ar jauniem eksponātiem un stāstiem

03.06.2021.

Uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai valstī, no nākamās pirmdienas, 7. jūnija, apmeklētājiem beidzot tiek atvērtas arī Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja iekštelpu ekspozīcijas, kā arī muižas kapela un vārtsarga namiņš!

Raiņa bulvārī 28 izvietotās Preiļu vēstures un mākslas muzeja ekspozīcijas “Muzeja stāsti Latvijai” sadaļa “Karoga stāsts” pa šo laiku ir papildināta ar jauniem eksponātiem un stāstiem, kas veltīti 2. pasaules kara un abu okupācijas režīmu laiku norisēm Preiļos. Apmeklētājiem būs iespēja tuvāk iepazīt vairākus jaunus priekšmetus – katru ar savu interesantu vēsturi, tādējādi izzinot 2. pasaules kara daudzšķautnaino, postošo ietekmi uz Latvijas cilvēku dzīvēm.

Savukārt izstāžu zālē Raiņa bulvārī 28, 2. stāvā joprojām skatāma izcilā Latvijas mākslinieka Jāņa Strupuļa izstāde «Atskats». Jānis Strupulis ir latviešu tēlnieks un grafikas dizaineris, kurš veidojis vairākas Latvijas monētas ar nominālvērtību latos un ir  Latvijas Valsts ģerboņa plastiskā etalona autors. Izstāde koncentrējas uz mākslinieka radošo mantojumu laika posmā no 1970. līdz 2018. gadam un atspoguļo plašo Jāņa Strupuļa devumu medaļu un monētu mākslā, glezniecībā un zīmēšanā.

Izstāžu zālē tikko uzstādīta arī Ārlietu ministrijas ceļojošā izstāde “Latvijas diplomātijai un ārlietu dienestam 100”. Tā sniedz ieskatu Latvijas vēstures nozīmīgākajos notikumos un stāsta par ārlietu dienesta diplomātu ieguldījumu valsts izveidē, pastāvēšanā un starptautiskajā atzīšanā.

Pa ceļam no muzeja līdz Preiļu parkam – namiņā pie Kultūras centra Raiņa bulvārī – kā allaž apskatāma ekspozīcija “Gadskārtu ozols”, kas stāsta Preiļu stāstu caur 170 gadus senā parka Ozola gadskārtām.

Ienākot Preiļu parkā, vārtsarga namiņā no 7. jūnija apmeklētājiem būs pieejama daudzveidīgā Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja etnogrāfijas priekšmetu, tekstiliju, keramikas un mēbeļu krātuve, savukārt pagalmā – iespēja uzspēlēt lielformāta šahu.

Līdzīgi kā citus gadus, apmeklētājiem būs atvērta arī 1817. gadā celtā Preiļu muižas kapela, kurā apskatāmas renesanses laikmeta gleznotāju darbu reprodukcijas un tēlnieces Ēvī Upenieces skulptūras. Tāpat ir iespēja ielūkoties grāfu Borhu kapenēs, kas izvietotas kapelas pagrabstāvā.

Savukārt no 14. jūnija Raiņa bulvārī pretī Kultūras namam būs aplūkojama 1941. gada deportācijām veltītā vides izstāde “Tūkstoš atmiņu sirdī dzeļ”.

Muzeja iekštelpu izstādes un ekspozīcijas apskatāmas individuāli vai vienas mājsaimniecības lokā. Muzeja darba laiks: pirmdiena–piektdiena plkst. 11.00–18.00, sestdiena, svētdiena plkst. 12.00–18.00. Aicinām ievērot epidemioloģiskos drošības pasākumus! Informācija par Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeju – https://preili.lv/nozares/kultura/muzeji/preilu-vestures-un-lietiskas-makslas-muzejs/.

Ekspozīcijas “Muzeja stāsti Latvijai” fragments
Atklātā etnogrāfijas priekšmetu, tekstiliju, keramikas un mēbeļu krātuve

 

Informāciju sagatavoja:
Ilona Vilcāne
Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja speciāliste vēstures jautājumos

Preiļu pilij unikāls dāvinājums – 1885. gada podiņu krāsns ar medaljonu

Šodien tika parakstīts dāvinājums Preiļu pilij ar Andu Vītolu par 1885. gada baltas glazētaspodiņu krāsns ar medaljonu nodošanu Preiļu novada domes īpašumā. Savulaik Preiļu pilī ir bijusi līdzīga podiņu krāsns, kuras dekoratīvās lauskas pils rekonstrukcijas laikā jau ir atrastas pie pils.

2020. gadā, pateicoties Preiļu muižas kompleksa un parka vadītājas Sanda Čingules-Vinogradovas degsmei parka un pils atjaunošanā, ir īstenojies šis dāvinājums. Kādā braucienā uz Gulbeni, tiekoties ar tūrisma un muižu izpētes interesentiem, Sanda iepazinās ar ļoti jauku un inteliģentu sievieti Andu Vītolu, kurai Jūrmalā pieder vēsturisks īpašums. Uzsākot īpašuma rekonstrukciju, tika nolemts tajā neatjaunot un neatstāt interjerā vēsturiski esošās podiņu krāsnis. Līdz ar to radās iespēja vienu no krāsnīm, kura vizuāli vistuvāk atbilda savulaik Preiļu pilī esošai podiņu krāsnij, dāvināt Preiļu pilij. Tā kā Preiļu pils iekštelpas ir atjaunošanas stadijā, tad šobrīd ir piemērots laiks, lai šādu podiņu krāsni iekļautu interjerā un paredzētu tai vietu.

Arhitektoniski mākslinieciskās inventarizācijas rezultātā (arhitekte-restauratore I. Heinrihsone un arhitekte B.Šmite) tika izpētīts, ka podiņu krāsns ir 19./20. gadsimta mijai raksturīgie glazētie podiņi, kas arī irhistorisma stilam raksturīgas krāsniņas. Apsekošanas laikā tika konstatēts, ka krāsns nav kurināta vismaz 10 gadus. Tā kā Preiļu pilī pēc tehniskās dokumentācijas nav paredzēta krāsns vai kamīnu apkure, tad dāvinātā podiņu krāsns būs ar dekoratīvu nozīmi, šādi veidojot pils kopējo vēsturisko veidolu un noskaņu. Protams, daļa no dāvinātās krāsns podiņiem ir ieplīsuši, vai bojāti, tomēr tos var atrestaurēt atbilstoši oriģinālajiem parametriem.Kā informē Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejakrājumu glabātājs Rihards Sisojevs, vēsturiski, pēc muzejā esošajām fotogrāfijām, ir saprotams, ka līdzīgas baltas, glazēto podiņu krāsnis ir bijušas pils vairākās telpās. Ir fotogrāfijas, kur fonā ir redzamas daļas no pils telpās esošajām podiņu krāsnīm, tomēr pilnā apjomā podiņu krāsns fotogrāfijās neesot. Līdz ar to ir sarežģīti pateikt konkrēti cik un kurās Preiļu pils telpās ir bijušas šāda veida podiņu krāsnis.

Patreiz podiņu krāsns atrodas tās bijušās īpašnieces Andas Vītolas dzīvesvietā, bet Preiļu muižas kompleksa un parka vadītāja norāda, ka drīzumā tā tiks transportēta uz Preiļiem. Krāsns ir izjauktā veidā, to veicis sertificēts un pieredzējis veco krāšņu restaurācijas meistars Māris Kupčs, kas krāsni ir rūpīgi sapakojis vairākās fiksētās un atzīmētās kastēs, kas palīdzēs to veiksmīgi uzstādīt pils telpās.

Unikālais dāvinājums ir vēl viens pierādījums tam, ka Preiļu pils var tikt rekonstruēta un tajā var atjaunot vēsturisko sajūtu šarmu, kāds vēsturiski tajā ir bijis.

Rakstam klāt ir pievienotas Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja krājumos esošās vēsturiskās fotogrāfijas un A.Vītolas dāvinātās krāsns fotogrāfijas.

   

Domes un komiteju sēžu grafiks jūnijā

02.06.2021.

21. jūnijā plkst. 10.00 apvienoto komiteju sēde

30. jūnijā plkst. 10.00 novada domes sēde

Sēdes notiks attālināti videokonferences veidā.

Preiļu parkā atrastas 40 dabisko mežu biotopu epifītisko sūnu un ķērpju sugas. Viena no tām ir LR Sarkanās grāmatas reti sastopamā sūnu suga

Pagājušajā gadā Daugavpils Universitātes Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta Biosistemātikas departaments veica pētījumu par sūnu un ķērpju daudzveidību, ekoloģiju un aizsardzība Latvijas muižu parkos. Kā viena no izpētes vietām bija arī Preiļu parks.

Pēc paveiktajiem izpētes darbiem pētnieces A.mežaka un D.Stepanova pastāstīja, ka muižu parkiem ir ne tikai liela kultūrvēsturiska, bet arī dabas vērtība, ko pierāda pagājušajā gadā uzsāktais Daugavpils Universitātes atbalstītais pētniecības projekts “Epifītisko sūnu un ķērpju daudzveidība, ekoloģija un aizsardzība Latvijas muižu parkos”. Projekta izpilde norisinājās Daugavpils Universitātes vadošās pētnieces Annas Mežakas vadībā kopā ar laboranti Daci Stepanovu, pētnieku Rolandu Moisejevu un docentu Pēteri Evartu – Bunderu. Projekta rezultātā nejauši izvēlētos 20 Latvijas muižu parkos kopumā tika atrastas 42 sūnu un 69 ķērpju sugas. Sūnas iekļāva piecas Latvijas Republikas Sarkanās grāmatas sugas, trīs īpaši aizsargājamas sugas un septiņas dabisko meža biotopu indikatorsugas. Ķērpju sugu daudzveidību bagātināja divas Latvijas Republikas Sarkanās grāmatas sugas, četras īpaši aizsargājamas sugas, četras mikrolieguma sugas un astoņas dabisko meža biotopu indikatorsugas. Ķērpju sugu noteikšanas gaitā tika atkāta arī jauna suga Latvijai. No iegūtajiem datiem varam secināt, ka Latvijas muižu parki ir nozīmīgi biotopi epifītisko sūnu un ķērpju saglabāšanā. Palielinoties mežsaimnieciskajai ietekmei mežu masīvos, urbānās vides biotopiem, kā muižu parkiem, ir būtiska loma bioloģiskās daudzvedības saglabāšanā fragmentētā ainavā. Darbs pie iegūto datu apkopošanas turpinās.

Preiļu muižas parkā tika konstatētas 17 epifītisko sūnu un 23 epifītisko ķērpju sugas; divas sūnu sugas (tievā gludlape un īssetasnekera) un  divas ķērpju sugas (rakstu ķērpis un iesarkanā bacīdija) ir dabisko meža biotopu indikatorsugas. Īssetasnekera ir sūnu suga, kura ir iekļauta arī Latvijas Republikas Sarkanajā grāmatā. Kopumā parkā konstatēti 15 krevu ķērpji, divi krūmu ķērpji, pieci lapu ķērpji un viens kalicioīdais ķērpis (atgādina mazas “nagliņas”). Dabisko meža biotopu indikatorsugas tika atrastas uz četru sugu kokiem: parastās kļavas, parastās liepas, parastās gobas un parastās vīksnas, kas norāda uz šo koku sugu nozīmību reto epifītu saglabāšanā. Preiļu parkā atrastās dabisko meža biotopu indikatorsugas, kā arī ķērpju sugas: vienādgalotņuramalīna un rūgtā pertusārija liecina par labu gaisa kvalitāti, norāda minētā projekta pētnieces.

Izpētes darbus 2020. gadā Preiļu parka Dienvidaustrumu daļā veica DU Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju institūta Biosistemātikas departamenta vadošā pētniece Dr.biol. Anna Mežaka, kopā ar pētnieku MSc. Rolandu Moisejevu un dabaszinātņu laboranti, BSc. Daci Stepanovu.Daļa no pētījuma datiem ir nopublicēti Starptautiskā zinātniskā brioloģijas žurnālā Arctoa: http://arctoa.ru/ru/Archive-ru/29_2/Arctoa29_195_200www.pdf

Mūsdienu Latvijas teritorijā ir maz vietu, kur sastopami veci un seni koki, parki ir tā vide, kur tādi ir saglabāti.Sūnas un ķērpji ir nozīmīga bioloģiskās daudzveidības daļa, tā pilda neaizvietojamas ekoloģiskās funkcijas dažādās ekosistēmās.Tā ir dabas vērtība, kuras evolūcija ir senāka pat par ziedaugiem, tātad – vairāk kā 400 miljonu gadu senā pagātnē.

Zināšanas par sūnu un ķērpju daudzveidību Preiļu parkā palīdzēs gan plānojot dabas aizsardzības, gan apsaimniekošanas pasākumus. Latvijas fragmentētā mežu un lauksaimniecības zemju ainavā, kas mijas ar urbāno vidi, muižu parki iespējams veido dzīvības saliņas daudziem organismiem.

 

 

Preiļu muižas kompleksa un parka vadītāja S.Čingule-Vinogradova

Baltijas – Lielbritānijas Sociālās uzņēmējdarbības forums 4. jūnijā

4. jūnijā ikviens interesents un sociālie uzņēmēji aicināti uz vēl nebijušu pasākumu – starptautisko “Baltijas – Lielbritānijas sociālās uzņēmējdarbības forumu”, kas veltīts tēmai SADARBĪBA. Partnerību veidošana biznesā ir aktuāla kā jauniem un nelieliem, tā pieredzējušiem un lieliem sociālajiem uzņēmumiem, lai veicinātu to attīstību plašākā mērogā, un jo īpaši šobrīd, kad globālā pandēmija daudziem uzņēmumiem liedz pilnvērtīgi darboties. Forums būs lieliska iespēja smelties zināšanas, pieredzi un arī praktiskas iemaņas sadarbību veidošanā.
Pasākumu veido trīs daļas: plkst.10:00 līdz 13:00 (EEST) Forums, plkst.14:00 līdz 15:30 (EEST) darba grupas un plkst.15:30 līdz 16:00 (EEST) brīvas gaisotnes “mājas ballītes” pie sešiem Baltijas sociālajiem uzņēmumiem.
Vairāk informācijas par pasākuma programmu ŠEIT.

Vairāk informācijas par neformālās daļas programmu ŠEIT.

Reģistrējies forumam šeit

Kapusvētki Preiļu novada kapsētās

Aizkalnes pagasts

12. jūnijā plkst. 11.00 Sv. Mise un kapusvētki Jasmuižas kapos

12. jūnijā plkst. 13.00 Bleidenes kapos

20. jūnijā plkst. 15.00 Raipoles kapos

26. jūnijā plkst. 15.00 Gāgu kapos

3. jūlijā plkst. 12.00 Sv. Mise un kapusvētki Daugaviešu kapos

Preiļu pagasts

12. jūnijā plkst. 15.00 Ribuļu kapos

10. jūlijā plkst. 15.00 Ivdrīšu kapos

11. jūlijā plkst. 15.00 Pupāju kapos

17. jūlijā plkst. 12.00 Seiļu kapos

7. augustā plkst. 15.00 Šoldru kapos

8. augustā plkst. 15.00 Dzeņu kapos

Saunas pagasts 

3. jūlijā plkst. 15.00 Pauniņu kapos

4. jūlijā plkst. 15.00 Priekuļu kapos

Tiklīdz saņemsim informāciju par kapusvētkiem pārējās pagasta kapsētās, tā tiks ievietota.

Pelēču pagasts

5. jūnijā plkst. 13.00 Džeriņu kapos

6. jūnijā plkst. 15.00 Solkas kapos

3. jūlijā plkst. 12.00 Sv. Mise Kalupes baznīcā

17. jūlijā plkst. 12.00 Ārdavas kapos

17. jūlijā plkst. 13.00 Krasnagorkas kapos

24. jūlijā plkst. 12.00 Pelēču kapos

24. jūlijā plkst. 13.00 Gornijašu kapos

24. jūlijā plkst. 14.00 Bramaņu kapos

Preiļu pilsēta

31. jūlijā plkst. 15.00 Preiļu jaunajos kapos

1. augustā plkst. 15.00 Preiļu pilsētas kapos

22. augustā plkst. 15.00 Preiļu vecajos kapos

Aptauja jauniešiem Preiļu, Aglonas, Riebiņu un Vārkavas novados

01.06.2021.

Sveiks, jaunieti!

Pavisam drīz Preiļu, Aglonas, Riebiņu un Vārkavas novadi apvienosies un visi būsim jaunā Preiļu novada iedzīvotāji!

Lai sekmīgāk un veiksmīgāk organizētu darbu ar jaunatni jaunajā Preiļu novadā, mums, jaunatnes lietu speciālistiem, nepieciešama tieši Tava palīdzība!

Ja Tu esi jaunietis vecumā no 13 līdz 25 gadi, dzīvo Preiļu, Aglonas, Riebiņu un Vārkavas novados, tad lūdzu aizpildi aptauju!

Aptauja anonīma un aizņems līdz 5 minūtēm laika.

https://ej.uz/jaunatne21

Sintija Ančeva
Jaunatnes lietu speciāliste
Preiļu novada dome
t. 28291082

Apstiprināts Preiļu novada domes 2020. gada publiskais pārskats

31.05.2021.

27. maija Preiļu novada domes sēdē apstiprināts Preiļu novada domes 2020. gada publiskais pārskats ar diviem pielikumiem.

Publiskajā pārskatā iekļauts Preiļu novada attīstības pamatrādītāju izvērtējums par 2020. gadu un Neatkarīgu revidentu ziņojums.

Ar publisko pārskatu un tā pielikumiem varat iepazīties šeit: https://preili.lv/pasvaldiba/budzets/publiskie-parskati/

 

Pašvaldība piešķir līdzekļus Preiļu pils elektrotīklu pieslēguma ierīkošanai

27. maija domes sēdē deputāti pieņēma lēmumu piešķirt līdzekļus elektrības pieslēgumam Preiļu pilij 8675,73 euro apmērā, tai skaitā PVN. Naudas līdzekļi 3675,73 euro tika paredzēti no Preiļu novada 2021. gada pamatbudžeta sadaļas “Ēku un ielu apgaismošanas izdevumi”, līdzekļi 5000 euro iedalīti no 2021. gada pamatbudžeta sadaļas “Teritoriju un mājokļu apsaimniekošanas izdevumi”.

Kopš 2015. gada Preiļu novada dome veic mērķtiecīgus Preiļu pils un parka atjaunošanas darbus. Šogad paredzēts uzsākt Preiļu pils pārbūves 3. kārtas būvdarbus Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta Nr.3.3.1.0/20/I/011 “Preiļu pils 1. stāva atjaunošana komercdarbības attīstības nodrošināšanai” un Interreg V-A pārrobežu sadarbības programmas Latvija-Lietuva projekta Nr. LLI-539 „Amatniecība kā tūrisma produkts bez robežām” ietvaros.

Plānoto darbu veikšanai 2021. gada sākumā tika noslēgts līgums starp Preiļu novada domi un AS “Sadales tīkls” par pils pieslēgumu elektrotīkliem. Līgumā paredzēta pieslēguma maksas daļa – 8675,73 euro, kas jāmaksā lietotājam, tas ir, pašvaldībai. Izmaksas pieslēguma izveidei sākotnēji nav paredzētas ne pils atjaunošanas projektos, ne domes budžetā.