Pārbaudi savas zināšanas par mājas (istabas) dzīvnieku labturību Latvijā un saņem balvas!

07.12.2022.

Kurā ir zinošākie un azartiskākie mīļdzīvnieku saimnieki vai arī vēlas uzzināt, kā kļūt par labāko saimnieku savam četrkājainajam draugam?
Vai esi labs saimnieks savam mīlulim? Cik daudz Tu zini par dzīvnieku labturību? – Atbildi uz 33 jautājumiem un pārbaudi sevi! Būs ne tikai interesanti, bet arī noderīgi, jo atbilžu autori iegūs sertifikātu par savām zināšanām, bet ikviens – pareizo atbilžu aprakstus.

20 zinošākie un ātrākie aptaujas dalībnieki (5 no katra novada), kuri aptaujā piedalīsies līdz 9. decembra 23:59, izlozē saņems balvu – Josera sagādātu dzīvnieku barības komplektu vienam mēnesim, ar ko palutināt savu, drauga vai kādas dzīvnieku patversmes/dzīvnieku aizsardzības organizācijas suni vai kaķi!

Piedalies! Šī ir laba iespēja pārbaudīt sevi un vienlaikus iepriecināt kādu četrkājaino draugu!

Aptaujas noteikumi:
1. ikviens aptaujā var piedalīties vienu reizi,
2. savu rezultātu, labturības prasību aprakstu un sertifikātu saņem e-pastā,
3. ar 20 laimētājiem (pieciem no katra novada: Vidzemes, Latgales, Zemgales, Kurzemes) sazināsimies e-pastā līdz 13. decembrim,
4. pārbaudīt savas zināšanas un piedalīties sacensībās starp zinošākajiem saimniekiem novadā vari visu decembri līdz 31.12.22. (ieskaitot),
5. Latvijas novadu uzvarētāju, kurā mīt aktīvākie un zinošākie saimnieki, Dzīvnieku patversme “Ulubele” paziņos 3. janvārī.

Aptauja pieejama ŠEIT

Informāciju sagatavoja
Biedrība “Dzīvnieku pansija Ulubele”

Pēdējās izmaiņas: 07.12.2022.

SPRK atgādina: neatliec savu sūtījumu svētku laikā uz pēdējo brīdi

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) aicina neatlikt pasta sūtījumu veikšanu svētku laikā uz pēdējo brīdi. Ja mēnesī vidēji pasta operatori Latvijā kopumā apstrādā 1,8 milj. paku un 600 tūkst. sīkpaku sūtījumu, tad gada nogalē šie skaitļi teju trīskāršojas, liecina SPRK apkopotie dati. SPRK skaidro, ko vēl ņemt vērā, lai sūtījums netiktu aizkavēts.

Visu pasta sūtījumu skaits pērn, salīdzinot ar 2020. gadu, palielinājies par gandrīz 10%. Savukārt, pateicoties e-tirdzniecības attīstībai, tieši pasta paku sūtījumu skaits palielinājies teju par 50%. Lielākais paku sūtījumu pieaugums bijis pakomātos/paku skapjos – par 45% iekšzemes sūtījumiem, savukārt pārrobežu sūtījumiem – par 73%, liecina SPRK dati.

“Ja līdz svētkiem ir vēlme ar pasta sūtījumu iepriecināt draugus un ģimeni, jāņem vērā, ka, strauji pieaugot pasta sūtījuma apjomiem gada nogalē, sūtījumu piegāde var būt pat divreiz ilgāka. Sūtījums var aizkavēties arī citu iemeslu dēļ. Piemēram, nesalasāms vai neprecīzs adresāts, neatbilstošs iepakojums, aizdomas par sūtījumā esošu priekšmetu no aizliegto lietu saraksta, izvēlētais piegādes veids u.c., kā arī dažādu attiecīgā pasta komersanta norāžu un noteikumu neievērošana,” norāda SPRK galvenais pasta tirgus pakalpojuma eksperts Bruno Frīdenbergs‑Ansbergs, aicinot ne tikai izvēlēties piemērotāko sūtīšanas laiku, bet arī rūpīgi iepazīties ar konkrētā pasta komersanta nosacījumiem.

Iekšzemes un starptautiskie pasta sūtījumi: ko būtiski ņemt vērā

Pasta sūtījumu piegādes ilgums standarta gadījumos iekšzemē (Latvijas teritorijā) vēstulēm ir viena darba diena, bet pakām – četras darba dienas. Savukārt starptautisko sūtījumu gadījumā (atkarībā no atrašanās vietas) ilgāk. Piemēram, Eiropas Savienībā līdz 10 darba dienām, bet uz ASV, Kanādu vai Austrāliju – 15 līdz 30 darba dienas. Attiecīgi svētkos šis laiks ir ilgāks. Proti, pasta sūtījumu skaita pieauguma dēļ visus sūtījumus vienā transportlīdzeklī pārvest nav iespējams. Līdz ar to veidojas sūtījumu rinda, un tie tiek nogādāti galamērķī ar nākamo pieejamo transportlīdzekli.

Vēl būtiski rēķināties ar to, ka muitā starptautisko pasta sūtījumu var atvērt un pārbaudīt, tā rezultātā aizkavējot piegādi. Pasta sūtījumu var sūtīt atpakaļ adresātam vai pat likvidēt. Tāpēc jābūt zinošam par neatļauto priekšmetu ievietošanu sūtījumos, ko noteikusi starptautiskā gaisa transporta asociācija IATA. Vienlaikus jāņem vērā, ka avio pārvadājumu līnijas var noteikt arī cita veida priekšmetu ierobežojumus. Tomēr gandrīz visas avio kompānijas nepieņem pārvadāšanai jebkāda veida šķidrumus vai priekšmetus, kas var ietekmēt pārvadājuma drošību.

Arī iekšzemes sūtījumiem ir savi ierobežojumi – vispārējie nosacījumi un aizliegumi, kas attiecas arī uz starptautiskajiem sūtījumiem, ko noteikusi katra valsts. Piemēram, priekšmeti vai vielas, kas savas dabas vai iesaiņojuma dēļ var nosmērēt vai sabojāt citus pasta sūtījumus. Savukārt naudu, monētas, banknotes un jebkura veida vērtspapīrus (čekus) ir atļauts nosūtīt tikai apdrošinātos sūtījumos, ja to atļauj attiecīgās valsts likumdošana. Pretējā gadījumā, piemēram, vēstulēs ievietotās banknotes adresātu var arī nesasniegt.

Ja nezini, vai šaubies, ko drīkst sūtīt Latvijā un no Latvijas uz citām valstīm, iepazīsties ar VAS “Latvijas Pasts” tīmekļvietnē pieejamo starptautisko pasta sūtījumu pieņemšanas rokasgrāmatu: https://www.pasts.lv/lv/privatpersonam/noderigi/aizliegts_sutit/

Kurjers un pakomāti/paku skapji: ko būtiski ņemt vērā

Ja esi izvēlējies nosūtīt pasta paku vai saņemt sūtījumu ar kurjera starpniecību, noteikti norādi precīzu adresi, kurā saņēmējs atradīsies norādītajā laikā – darbā, mājās vai citur –, kā arī kontaktinformāciju. Savukārt, ja nepieciešams mainīt sūtījuma piegādes adresi, pie attiecīgā pasta operatora jāvēršas savlaicīgi – pirms pasta sūtījuma nogādāšanas no pēdējās pasta šķirošanas vietas līdz adresātam. Tikpat svarīgs ir arī atbilstošs iepakojums, lai sūtījums piegādes laikā tas netiktu bojāts.

Saņemot pasta sūtījumu, ko izsniedz pret parakstu, jāatceras to vienmēr vizuāli novērtēt piegādes brīdī, lai konstatētu, vai pasta paka no ārpuses nav bojāta. Ja saņēmējam ir pretenzijas, viņam ir tiesības neparakstīties par sūtījuma saņemšanu, savukārt kurjeram pavadzīmē ir jāfiksē iemesls sūtījuma neizsniegšanai. Ja pasta komersants ir sūtījumu sabojājis, tam ir pienākums izmaksāt kompensāciju.

Arī sūtījuma saņēmēji var ietekmēt pasta sūtījuma piegādes ātrumu. Proti, pēc paziņojuma saņemšanas par sūtījuma nogādi pakomātā/paku skapī, iespējami ātrāk sūtījums tās saņēmējam ir jāizņem, tādējādi atbrīvojot vietu ievietot tajos sūtījumus citiem saņēmējiem. Vienlaikus jābūt zinošam, cik dienas pasta sūtījums tiks glabāts pakomātā/paku skapī, un ka pēc glabāšanas termiņa beigām tas tiks sūtīts atpakaļ nosūtītājam.

SPRK ieteikumi, lai izvairītos no dažādiem nepatīkamiem pārsteigumiem pasta sūtījumu sūtīšanā/saņemšanā:

 • izvēlies sev piemērotāko pasta sūtījuma sūtīšanas/saņemšanas veidu;
 • rūpīgi iepazīsties ar konkrētā pasta operatora nosacījumiem (piegādes laiki, iepakošanas kārtība, aizliegtie priekšmeti, kompensācijas, iespēja apdrošināt sūtījumu u.c.);
 • pārdomāti un atbilstoši iesaiņo/iepako sūtījumu;
 • pēc iespējas nemaini sūtījuma saņemšanas datumu un vietu;
 • lai mainītu pasta sūtījuma piegādes adresi, pie komersanta vērsies savlaicīgi;
 • laicīgi izņem sūtījumu pasta pakalpojuma sniegšanas vietā vai pakomātā/paku skapī;
 • seko līdzi piegādes laikam, lai sūtījumu būtu iespēja saņemt norādītajā vietā un laikā;
 • piegādes brīdī vizuāli novērtē sūtījumu (ja tas tiek izsniegts pret parakstu), lai konstatētu, vai tas no ārpuses nav bojāts. Ja atsakies sūtījumu saņemt, neparaksties, kurjeram/pasta komersantam tādā gadījumā pavadzīmē jāatzīmē neizsniegšanas iemesls;
 • ja neizdodas atrisināt domstarpības ar Latvijā reģistrētu pasta komersantu, ar oficiālu iesniegumu vērsies SPRK!*

Pasta pakalpojumi ir regulējami sabiedriskie pakalpojumi, kurus iedala tradicionālajos pasta pakalpojumos, eksprespasta, kurjerpasta un abonēto preses izdevumu piegādes un ar to saistītajos pakalpojumos. Lai sniegtu pasta pakalpojumus, pasta operatoriem jāreģistrējas SPRK uzturētajā pasta komersantu reģistrā. SPRK datu bāzē šobrīd (uz 07.12.22.) reģistrēti 63 pasta komersanti. Ar SPRK reģistrētajiem pasta komersantiem var iepazīties SPRK komersantu reģistrā.

*Pasta nozarē SPRK kvalitātes prasības un tarifus apstiprina tikai universālā pasta pakalpojuma sniedzējam, kas šobrīd ir VAS “Latvijas Pasts”. Tomēr, ja kāds no pasta komersantiem sūtījumu ir sabojājis, nozaudējis vai kā citādi pārkāpis pasta nozares normatīvos aktus, tādā gadījumā tam jāmaksā kompensācija atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.227 “Noteikumi par kārtību, kādā pasta komersants izmaksā atlīdzību par iekšzemes pasta sūtījumu nozaudēšanu, to satura bojājumu vai iztrūkumu”. Gadījumos, kad saņemtā atbilde no pasta komersanta neapmierina, tad ar normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā parakstītu sūdzību, pievienojot saraksti ar pasta komersantu, var vērsties SPRK.

Par SPRK:

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir neatkarīga valsts iestāde, kas Latvijā uzrauga sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju (ap 600 regulēto komersantu) darbību, tirgus attīstību un rūpējas, lai iedzīvotāji saņemtu nepārtrauktus, drošus un kvalitatīvus sabiedriskos pakalpojumus par ekonomiski pamatotu cenu. SPRK regulē sabiedriskos pakalpojumus enerģētikas, ūdenssaimniecības, elektronisko sakaru, pasta, depozīta iepakojuma un sadzīves atkritumu apsaimniekošanas nozarē. Plašāk www.sprk.gov.lv.

Papildu informācija:
Ieva Lazdiņa,
Sabiedrisko attiecību vadītāja
ieva.lazdina@sprk.gov.lv
26158480
www.sprk.gov.lv

Bezmaksas keramikas radošās meistarklases Preiļos

Projekta LLI-539 «Tour de Crafts» ietvaros tiek organizētas bezmaksas keramikas radošās meistarklases:

🌲17.12. tirdziņa laikā no 11.00 līdz 12.00 Svētku laukumā visus interesentus gaidīs Raivo Andersons, lai kopā veidotu eglīšu rotājumus.

🌲20.12. Preiļu Galvenās bibliotēkas telpās no 13.00 līdz 17.00 kopā ar zīmola “Piece Of Touch” radītāju Sintiju Bērziņu būs iespēja piedalīties meistarklasē “Izveido savu sargeņģeli”.

Tāpat šajos svētkos īpaši aicinām iepirkties pie Preiļu novada amatniekiem, mājražotājiem un mazajiem uzņēmējiem. Preiļu novadā dāvanas un cienastus svētku galdam būs iespējams sarūpēt vairākos tirdziņos, plašāka informācija https://ieej.lv/Yaeg6

VID iedrošina izmantot e-kvīšu priekšrocības vieglākai attaisnoto izdevumu atgūšanai

Latvijā jau 358 ārstniecības iestādes papīra kases čeku un kvīšu vietā saviem pacientiem var izsniegt e-kvītis. Ja pacients rakstiski piekrīt, ārstniecības iestāde e-kvīts datus nodod VID. Tādā gadījumā cilvēkam, aizpildot gada ienākumu deklarāciju, kvīts par šiem izdevumiem pašam nav jāpievieno, jo tā jau deklarācijai ir pievienota automātiski.

Elektroniski sagatavota VID reģistrēta kvīts ir līdzvērtīgs maksājuma apliecinājums kases čekam un papīra kvītij.

Iedzīvotājiem e-kvīts vienkāršo un paātrina gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanu, jo dati par konkrētajiem ārstniecības izdevumiem ir nosūtīti VID un automātiski parādās deklarācijā – cilvēkam pašam tie vairs nav jāievada. Atšķirībā no papīra čekiem e-kvītis neizbalo un nepazūd.

Lai ārstniecības iestāde E-kvīti drīkstētu automātiski nosūtīt VID, pacientam saskaņā ar Vispārīgās datu aizsardzības regulas prasībām ārstniecības iestādei rakstiski jāapliecina savu piekrišanu par e-kvītī iekļauto datu nosūtīšanu VID.

Ja ārstniecības iestāde izmanto e-kvīti, pacientam tiek izsniegta tās izdruka vai informācija tiek nosūtīta uz e-pastu. Šie dokumenti jāsaglabā. Tāpat tie noder gadījumos, kad plānots iesniegt attaisnojuma dokumentus par ģimenes locekļiem, piemēriem, bērniem vai vecākiem, jo savā deklarācijā iedzīvotāji automātiski redz tikai paši savas e-kvītis, savukārt radinieku dokumenti ir jāpievieno manuāli.

E-kvīšu dati no ārstniecības iestādēm VID sistēmā nonāk reizi ceturksnī, tāpēc informāciju par katru konkrēto kvīti VID Elektroniskās deklarācijas sistēmā parasti nebūs iespējams apskatīt dienā, kad tā saņemta. Tomēr līdz laikam, kad iedzīvotājiem jāiesniedz gada ienākumu deklarācijas par iepriekšējo gadu, arī datu apmaiņa ar ārstniecības iestādēm jau būs notikusi.

Iespēju papīra kases čeku un kvīšu vietā izsniegt elektronisku dokumenti pirmās ārstniecības iestādes Latvijā sāka izmantot 2019.gadā, bet pašlaik šo iespēju var nodrošināt jau 358 ārstniecības iestādes.

Informāciju sagatavoja:
VID Sabiedrisko attiecību daļa
Tālr. 67122670, 67122668
Talejas iela 1, Rīga, LV-1978
www.vid.gov.lv

Preiļu novada senioru forums

29. decembrī plkst. 11.00 Rožkalnu Kultūras namā (Saules iela 16, Rimicāni, Rožkalnu pag., Preiļu nov.) notiks Preiļu novada Senioru forums, kurā piedalīsies Aglonas novada senioru biedrība, biedrība “Riebiņu varavīksne”, biedrība “Sīļukalna Zilais lakatiņš”, Preiļu novada pensionāru biedrība, biedrība „Mūsmājas” un biedrība “Vārkavas novada pensionāri”.

Foruma DARBA KĀRTĪBA (PDF)

Forums notiek Kultūras ministrijas un Dienvidlatgales NVO atbalsta centra noslēgtā “Līdzdarbības līgums par atsevišķu valsts pārvaldes uzdevumu veikšanu pilsoniskās sabiedrības un starpkultūru sadarbības attīstības un mazākumtautību nevalstisko organizāciju līdzdalības veicināšanas jomā Latgales reģionā” (Nr.: Nr.2.5-8-23) ietvaros.

Preiļu novada Pensionāru biedrības valde izsludina Preiļu novada senioru jaunrades prozas konkursu

06.12.2022.

Aicinām piedalīties radošo darbu konkursā par tēmu “Mazs bij tēva novadiņis, bet diženi turējās…”. Radošais darbs var būt prozā – eseja, apraksts, miniatūra utt. Brīva izvēle.

Konkursa mērķis: Aktivizēt Preiļu novada senioru sociālās integrācijas procesu. Dot iespēju Preiļu novada senioriem, iepazīstot savu novadu, pastāstīt par to citiem.

Norises laiks: Konkursa jaunrades darbi jāiesniedz līdz 2023. gada 31. janvārim elektroniski vai personīgi Preiļu novada Pensionāru biedrības valdei. Saziņai – Marija Briška, tālr. 26668665, e-pasts: marija2501@inbox.lv

Konkursa nolikums (PDF)

Konkursa vērtējums tiks paziņots un balvas pasniegtas Preiļu novada Pensionāru biedrības valdes sēdē 2023. gada 14. februārī.

Labu veiksmi darbā!

Informāciju sagatavojusi
Preiļu novada Pensionāru biedrības
valdes priekšsēdētāja Marija Briška

Baltijas valstu uzņēmumi tiek aicināti piedalīties tiešsaistes semināros ar Ungārijas uzņēmumiem

Baltijas valstu uzņēmumi tiek aicināti piedalīties tiešaistes semināru sesijā ar Ungārijas MVU. Apmeklējot 30 minūšu sesiju, arī Latvijas uzņēmumiem ir iespēja tikties ar zemāk uzskaitītajiem uzņēmumiem, kuri vēlas atrast biznesa partnerus Baltijas valstīs.

Szemes 007 piedāvā biznesa iespējas veselības un labklājības segmenta uzņēmumiem.
Partnerības iespējas: medicīnas ierīču, fitnesa un labsajūtas ierīču izplatītājiem, trenažieru zāļu un ārstniecības centru pārstāvjiem
Tiešsaistes seminārs: 2022. gada 8. decembris, plkst. 14:00 (CET)
Reģistrācija: https://forms.gle/WXiCGwRtin1qEX22A

Viaplant ražo radošus (uz augu bāzes) kompozītmateriālus. Tos izmanto arhitektūras un dizaina jomā.
Sadarbības iespējas: arhitektiem, interjera dizaineriem
Tīmekļa vietnehttps://viaplant.com/en/
Tiešsaistes seminārs: 2022. gada 15. decembris, plkst. 11:00 (CET)
Reģistrācija: https://forms.gle/j8dMELYFT58CQxsp7

Pieejams atbalsts investīcijām pasākumā “Ieguldījumi materiālajos aktīvos”. Informatīvā vebināra ieraksts

No 2023. gada 2. janvāra līdz 2. februārim lauksaimnieki var pieteikties atbalstam pasākumā “Ieguldījumi materiālajos aktīvos”, lai veiktu investīcijas lauku saimniecībās un lauksaimniecības produktu pārstrādes uzņēmumos. Atbalsts pieejams divos apakšpasākumos.

Apakšpasākums “Atbalsts ieguldījumiem lauku saimniecībās”

Pasākuma mērķis ir atbalstīt lauku saimniecības, lai uzlabotu to konkurētspēju un ekonomiskos rādītājus, kā arī nodrošinātu vides prasību ievērošanu.

Pieejamais finansējums šajā atbalsta pasākumā kārtā ir:

 • Siltumnīcu būvniecībai un pārbūvei – 0,704 miljoni eiro;
 • Būvniecībai putnkopības un cūkkopības nozarēs – 14,52 miljoni eiro;
 • Lauku saimniecībām  – 64,796 miljoni eiro;
 • Kooperatīviem – 1,5 miljoni eiro.

Atbalstu šajā pasākumā var saņemt saimniecības, ievērojot šādus nosacījumus:

 • Mazās saimniecības, kuru kopējais apgrozījums 4 000 – 70 000 eiro, var veikt visa veida ieguldījumus;
 • Vidējās un lielās saimniecības (kopējais apgrozījums no 70 001 eiro) var veikt tikai “zaļās investīcijas”;
 • Bioloģiskajām saimniecībām atbalsts pieejams visiem ieguldījumiem, izņemot vidējās un lielās bioloģiskās saimniecībās nevar veikt traktoru un ražas novākšanas tehnikas, t.sk., kombainu iegādi.

Tehniku un iekārtas lauksaimnieki šajā apakšpasākumā var iegādāties, izmantojot Tehnikas un iekārtu katalogu. Beigu datums tehnikas tirgotāju piedāvājumu pieņemšanai katalogā ir 2023 .gada 19. janvāris.

Apakšpasākums “Atbalsts ieguldījumiem pārstrādē”

Pieejamais finansējums apakšpasākumā ir 11 miljoni eiro. Pasākuma mērķis ir palielināt lauksaimniecības produktu pārstrādes efektivitāti un produktu pievienoto vērtību, veicot atbilstošas investīcijas uzņēmumos.

Projekta iesnieguma veidlapa un pasākumu nosacījumi pieejami mājaslapā sadaļā “Atbalsta veidi”.

Projektu iesniegumi jāiesniedz, izmantojot LAD Elektroniskās pieteikšanās sistēmu (EPS). Tālrunis uzziņām +37167095000.

Atbalsts tiek piešķirts  Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai un Lauku attīstības programmas pasākuma “Ieguldījumi materiālajos aktīvos” ietvaros.

LAD prezentācija “Apakšpasākuma “Atbalsts ieguldījumiem lauku saimniecībās” nosacījumi”
ZM prezentācija “Pasākuma “Ieguldījumi materiālajos aktīvos” nosacījumi pārejas laikā otrajā kārtā”

SIA “PREIĻU SAIMNIEKS” aicina savā komandā Traktortehnikas vadītāju

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “PREIĻU SAIMNIEKS”, reģ. Nr. 47703001720, aicina savā komandā Traktortehnikas vadītāju (profesijas kods 8341 06)

Prasības:

 • traktortehnikas vadītāja apliecība ar kategoriju TR1,TR2;
 • prasme veikt ikdienišķus traktortehnikas apkopju un remontdarbus;
 • prasme savlaicīgi diagnosticēt plašākus tehnikas defektus;
 • kvalitatīva un precīza darbu izpilde;
 • spēja strādāt patstāvīgi un komandā.

Galvenie darba pienākumi:

 • vadīt un apkalpot traktortehniku;
 • laikus veikt tehnikas apkopi, remontdarbus;
 • savlaicīgi diagnosticēt plašākus tehnikas defektus un ziņot par tiem tiešajam vadītājam;
 • ziemas periodā, pēc nepieciešamības, ar traktortehniku tīrīt ietves, laukumus, daudzdzīvokļu māju iekšpagalmus.

Mēs piedāvājam:

 • stabilu darbu un sociālās garantijas.

Darba laiks: Summētais darba laiks.

Alga (bruto): stundas tarifa likme EUR 3.865.

Līgums: darbinieka amats uz nenoteiktu laiku.

Iesniedzamie dokumenti:

 • CV (dzīves apraksts);
 • izglītības dokumentu kopijas.

Pieteikumu vakancei iesniegt līdz 2022. gada 15. decembrim, sūtot pa pastu uz adresi: Liepu iela 2, Preiļi, Preiļu novads, LV-5301 vai e-pastā: psaimnieks@preili.lv ar norādi “Traktortehnikas vadītāja vakancei”.

Pasākums Latgales reģiona 12. klašu skolēniem “Karjeras labākās individuālās perspektīvas un izvēles”

Latgales plānošanas reģiona Latgales uzņēmējdarbības centrs 08.12.2022. organizē pasākumu Latgales reģiona 12. klašu skolēniem, kuri ir aktīvi, izvēlējušies padziļināti apgūt fizikas un ķīmijas priekšmetus – “Karjeras labākās individuālās perspektīvas un izvēles”. Pasākuma mērķis ir izcelt/apzināt katra skolēna personīgās kompetences, kas noderēs turpmākajā karjeras dzīvē/uzņēmējdarbībā; apzināt savu lomu komandā/sadarbības veicināšanā savu vai kopējo mērķu realizēšanā; gūt iedvesmu un motivāciju turpināt padziļināti apgūt eksaktos priekšmetus (īpaši fiziku un ķīmiju) kā savas turpmākās veiksmīgākās nākotnes karjeras izvēles bāzi. Cilvēks kā vērtība ir priekšplānā.

Pasākumam ir divas daļas – interaktīvas nodarbības ar mācību treneri Zuarguss un ekskursija uz uzņēmumu, kas kalpo kā labs piemērs eksakto priekšmetu, kā fizika un ķīmija, pielietojumam un veiksmīgas karjeras veidošanas pamatam.

Preiļu novadu Rēzeknē pārstāvēs Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas audzēkņi: Emīls Verčinskis (12.A klase) un Anastasija Krohmaļuka (12.A klase).

Pasākuma DARBA KĀRTĪBA. 

Informāciju sagatavojusi
Preiļu novada Izglītības pārvaldes
pieaugušo, karjeras un neformālās izglītības speciāliste
Solvita Ķibere

Valsts izglītības un attīstības aģentūra: arodizglītība ir Latvijas ekonomikas atspēriena punkts

Strauja iedzīvotāju skaita samazināšanās, kas vairs nenodrošina prasmīgu darbinieku aizvietošanu, rada arvien lielāku pieprasījumu pēc darbiniekiem ar arodizglītību jeb nepieciešamajām prasmēm un pieredzi. Ekonomikas ministrijas dati liecina, ka Latvijas iedzīvotāju skaits līdz 2027. gadam samazināsies par vairāk nekā 65 000 cilvēkiem. Būtiskākais kritums (7%) sagaidāms darbspējīgo iedzīvotāju vidū (no 15 līdz 64 gadu vecumam). Tas vēl vairāk sarežģīs darba devēju iespējas aizvietot prasmīgus darbiniekus, kuri beidz savu karjeru.

“Tādos uzņēmējdarbības sektoros kā viesmīlība, būvniecība, ražošana, IT, tirdzniecība un pārdošana, kā arī loģistika jau šobrīd ir trūkst darbinieku, īpaši gados jaunu. Risinājums ir arodizglītība, kas apmāca, attīsta un pilnveido cilvēku prasmes, nevis tikai koncentrējas uz teorētiskajām zināšanām kā vidusskolās. Arodizglītība un apmācība var kļūt par atspēriena punktu, kā arī iespēju papildināt praktiskas prasmes augsti vērtētai augstākās izglītības kvalifikācijai,” uzskata Inta Asare, Valsts izglītības un attīstības aģentūra (VIAA) Izglītības atbalsta un starptautiskās sadarbības departamenta direktore.

Iespējas līdzvērtīgas vidusskolu absolventiem

Veiksmīgākajiem arodizglītības iestāžu absolventiem nereti piedāvā subsidētas studiju vietas augstskolās, sniedzot tādas pašas izglītības iespējas kā vidusskolu absolventiem. Savukārt tādi pasākumi kā VIAA rīkotais ikgadējais “SkillsLatvia” konkurss ir iespēja arodskolu audzēkņiem attīstīt prasmes un demonstrēt savas spējas gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī.

“Šie konkursi uzlabo skolēnu pašapziņu un demonstrē viņu entuziasmu un motivāciju, kā arī uzlabo iespējas atrast darbu un vairo konkurētspēju, ienākot darba tirgū,” norāda I. Asare.

 Konkursi tiek veidoti arī tādēļ, lai uzlabotu sabiedrības uzskatus par arodizglītību un apmācību. “Sacenšoties konkursos, skolēni veicina arī arodizglītības iestāžu prestižu. Tas ir svarīgi, jo joprojām pastāv stereotipi, ka arodizglītības standarti ir zemāki nekā vidusskolās un augstskolās,” atzīst departamenta direktore.

Konkursi kā tramplīns karjeras izaugsmei

Pavāra Nila Ģēveles karjera sākās restorānā “36. līnija” Jūrmalā. Mācoties, kā darbojas profesionāla virtuve, N.Ģēvele iestājās Restorānu servisa skolā Mālpils Profesionālajā vidusskolā un sāka piedalīties konkursos, lai pilnveidotu savas prasmes virtuvē. Šobrīd viņš ir šefpavārs vienā no Latvijas prestižākajiem restorāniem “FERMA”. Viens no pirmajiem konkursiem, kurā viņš piedalījās, bija “SkillsLatvia 2017”, iegūstot 3. vietu un ļoti ātri saņemot darba piedāvājumu restorānā “FERMA”.

“Prasmju konkursi bija liels izaicinājums manām profesionālajām spējām. Tie parādīja, kāds ir mans līmenis un kādas prasmes vēl jāuzlabo, lai augtu gastronomijas pasaulē,” atzīst šefpavārs.

Pēc tam N. Ģēvele piedalījās “EuroSkills 2018” konkursā, ieguva izcilības balvu “WorldSkills 2019” konkursā un titulu “Latvijas gada pavārs 2022”.

“Gada pavāra titula iegūšana bija mans augstākais sasniegums ēdināšanas nozarē. Tas sniedza pārliecību un vēlmi izvirzīt vērienīgākus mērķus, lai pilnveidotos nākamajiem konkursiem. Tas arī mani padarīja zināmu kā jauno pavāru.” Ārpus konkursiem N. Ģēvele kāpj pa karjeras kāpnēm un izdzīvo savu profesionālo sapni, pateicoties tieši arodizglītībai un apmācībai.

“Ja vēlaties kļūt par veiksmīgu pavāru, viena no galvenajām lietām, kas jādara — nazis jātur rokās biežāk nekā telefons. Koncentrējoties un veltot laiku apmācībām, ātri attīstīsiet savas prasmes un motivāciju labāk gatavot, servēt, plānot un attīstīties,” uzskata šefpavārs.

Pamatinformācija:

SkillsLatvia konkursus atbalsta Eiropas Sociālais fonds (ESF), lai veicinātu arodizglītības attīstību un prestižu Latvijā. Veiksmīgākie dalībnieki var kļūt par EuroSkills un WorldSkills konkursu kandidātiem un vēlāk piedalīties ESF finansētās sagatavošanas apmācībās. ESF arī stiprina arodizglītības un apmācību iestāžu pārvaldību, apmāca skolotājus un citus darbiniekus, nodrošina praktiskas apmācības izglītojamiem un vispārīgus aktivitāšu pasākumus NEET (cilvēkiem, kuri “nav nodarbināti, neizglītojas un nav iesaistīti apmācībā”).

Inga Tauriņa
e-pasts: inga.taurina@lejina.eu
mob.t.nr.: +371 26564629
“Lejiņa & Partneri”

Latvijas Neredzīgo sporta savienība aicina pievienoties draugu pulkam un atsaukties vājredzīgus/neredzīgus sportot gribētājus, brīvprātīgos un tiesnešus sacensībām

Vai spēj iedomāties, ka var spēlēt galda tenisu ar aizsietām acīm? Nē? Varbūt zini, ka var braukt arī ar velosipēdu, neredzot ceļu? Latvijā senas un bagātas neredzīgo sporta tradīcijas un šodien vairāki desmiti neredzīgu un vājredzīgu cilvēku, kuri guvuši prieku sportošanā un kopābūšanā aicina pievienoties, nākt pulkā un atklāt jaunas izjūtas!

Mēs, LNSS Aktīvo iedzīvotāju fonda atbalstīta projekta “Biedrības Latvijas Neredzīgo sporta savienības darbības un kapacitātes stiprināšana” ietvaros aicinām ikvienu aktīvu sportot gribētāju, neatkarīgi no veselības stāvokļa pievienoties draugu pulkam un būt aktīviem ikdienā un sacensību brīžos!

LNSS ir tā organizācija, kura Latvijā organizē cilvēkiem ar redzes traucējumiem treniņus un sacensības, pārstāv viņus Paralimpiskajā komitejā atbalstot ikvienu sportot gribētāju. Tādi sporta veidi kā Šoudauns (pielāgotais galda teniss), vieglatlētika, šahs, dambrete, tandēmriteņbraukšana ir tikai daži no tiem.

Diemžēl Latvijā daudzi, kuriem pilnībā vai daļēji zudusi redze, nezina par šīm plašajām iespējām. Tāpēc Latvijas Neredzīgo sporta savienība ik brīdi tiecas uzrunāt novadus, pašvaldību speciālistus un – ikvienu šo risndu lasītāju, lai apzinātu cilvēkus ar redzes traucējumiem Jūsu tuvumā, kuri būtu gatavi mainīt savu dzīvi, padarīt to priekpilnu un iesaistīties sporta aktivitātēs. Varam arī piedāvāt sadarbības iespējas aktīviem cilvēkiem, kuri vēlētos iesaistīties un līdzdarboties mūsu organizācijā, kā brīvprātīgie vai praktiski apgūt starptautiski atzīta parasporta tiesnešu prasmes.

Tieši tāpēc mēs vēlamies uzrunāt nevalstiskās organizācijas, pašvaldību sociālo dienestu, izglītības iestāžu pārstāvjus, kā arī ikvienu citu interesentu. Cilvēkam ar redzes invaliditāti ir plašas iespējas kļūt aktīvam sabiedrības loceklim un attīstīt savas fiziskās spējas, palielināt savu draugu loku un izkļūt no invaliditātes radītā depresijas stāvokļa.

Ar projekta palīdzību esam uzlabojuši esam padarījuši  mūsu mājas lapu interesantāku tās saturu esam papildinājuši ar video materiāliem, kuros ir iespēja iepazīties ar stāstiem par LNSS darbiniekiem, sportistiem un sporta veidiem. Ar projekta laikā iegādāto video tehniku tagad varam nodrošināt to, ka sacensību tiešraides var vērot mūsu Youtube kanālā un tās tiešām ir kvalitatīvas to saka mūsu kanāla skatītāji ārzemēs.

Mūsu organizāciju var atrast sociālā tīklā Facebook sekojot tēmturim #NeredzigoSports,  YouTube kanālā https://www.youtube.com/@LNSSSports un mājaslapā lnsssports.lv, var sazināties arī e-pastā: lnsssports@gmail.com.

Esam atvērti sadarbībai ar pašvaldību pārstāvjiem, brīvprātīgajiem un aicinām ikvienu kurš vēlas izmēģināt spēkus sacensībās, piedalīties treniņos un būt daļa no mūsu komandas.

Esam atvērti sadarbībai ar pašvaldību pārstāvjiem, brīvprātīgajiem un aicinām ikvienu kurš vēlas izmēģināt spēkus sacensībās, piedalīties treniņos un būt daļa no mūsu komandas.

Projekta “Biedrības Latvijas Neredzīgo sporta savienības darbības un kapacitātes stiprināšana” iespējama pateicoties finansējumam no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas, izmantojot Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) un Norvēģijas finanšu instrumentus, programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” ietvaros.

Cieņā,
Indulis Bumbieris
LNSS valdes loceklis, projekta vadītājs
Tālr.26955934 e-pasts lnss.projekti@gmail.com

Latvijas Neredzīgo sporta savienība (LNSS) ir patstāvīga sabiedriska sporta organizācija Latvijas Republikā, kas uz brīvprātības principiem apvieno Latvijas neredzīgo sporta klubus un citus kolektīvus un individuālos biedrus. LNSS sadarbojas ar Starptautisko Neredzīgo sporta asociāciju (IBSA), Eiropas Neredzīgo sporta asociāciju un daudzām citām organizācijām, lai veicinātu neredzīgu cilvēku integrāciju sabiedrībā caur sportu.

Preiļu pilsēta ietērpjas Ziemassvētku rotā

Kā smaržo Tavi Ziemassvētki? Varbūt pēc piparkūkām, mandarīniem, krustnagliņām vai tikko pašceptiem omes pīrādziņiem? Bet varbūt pēc krāsainām karamelēm, kas tik kārdinoši kūst uz mēles?! Šogad Preiļu pilsētas galvenā egle ir ieskauta 8 mirdzošu konfekšu ielokā, tajās iestrādāti spoguļstikla fragmenti, ko veidoja SIA “VOLMĀRKOKS”. Pašu objektu vienojošais elements ir apjomīgas bantes sarkanā krāsā. Savukārt eglīte ieguvusi spožus rotājumus, kas papildināta ar kopējo konfekšu ideju.

Ziemassvētku sajūtas nav mērāmas spožās starmešu gaismās, tās slēpjas vienkāršās lietās, attiecībās, sadzīves sīkumos, cilvēcībā. Šajā svētku laikā vēlam, lai esam gaisma viens otram, sniedzot labu vārdu, domas un palīdzību, lai gaismai vieglāk uzvarētu tumsu.

Ziemassvētku noformējums tapis sadarbībā ar SIA “VOLMĀRKOKS”, SIA “PREIĻU SAIMNIEKS”, ZS “VIKTORIJA”, SIA “VICARS”, SIA “Vektors”. Noformējuma idejas un foto autore Inese Anina.


Informācija Preiļu novada Labklājības pārvaldes  SAC “Vārkava” klientu radiniekiem!

Tikšanās ar klientu radiniekiem, draugiem, ciemiņiem tiek organizēta, ievērojot institūcijā noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības un var tikt organizēta tikai tad, ja:

 • persona var uzrādīt vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu;
 • tuviniekam nav noteikta izolācija, tuvinieks nav bijis ciešā kontaktā ar Covid-19 infekcijas slimnieku vai cilvēku, kurš atrodas mājas karantīnā, kā arī tuviniekam nav Covid-19 raksturīgo klīnisko simptomu– https://covid19.gov.lv/covid-19/par-covid-19/simptomi un elpceļu infekcijas slimības pazīmju;
 • tuvinieks 10 dienu laikā nav uzturējies Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā publicētajā valstī, uz kuru ir attiecināmi īpašie piesardzības un ierobežojošie pasākumi –https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0;
 • tikšanos var organizēt īpaši izveidotā tikšanās telpā – SAC “Vārkava” zālē (vienā apmeklējuma reizē ne vairāk kā viena persona, izņemot, ja apmeklētāji ir vairāki vienā mājsaimniecībā dzīvojoši vienas ģimenes locekļi) vai ārtelpās – SAC “Vārkava” lapenē (piemērotos laikapstākļos);
 • tikšanās laikā tiek ievēroti drošības pasākumi – 2 m distance, individuālo aizsardzības līdzekļu (medicīnisko aizsargmasku) lietošana, roku dezinficēšana;
 • tikšanās laiks klientu tuviniekiem, draugiem, ciemiņiem darba dienās  un brīvdienās) iepriekš ir jāsaskaņo ar administrāciju, tālr.: 28440356 (darba dienās no plkst. 8.00 līdz 16.30) vai zvanot uz stacionāro diennakts tālruni 65823999;
 • apmeklētājs tiek reģistrēts apmeklētāju žurnālā.

Pastāv arī iespēja ar tuviniekiem sazināties telefoniski, izmantojot mobilos sakarus, t.sk. WhatsApp darba dienās no plkst. 8.00 līdz 16.30.

Karantīnas laikā SAC “Vārkava” klientu ciemiņiem ir iespēja nodot sūtījumus, zvanot uz stacionāro diennakts tālruni 65823999.

Ciemiņu apmeklēšanas laiks SAC “Vārkava”:

Laika  posmā no 1. marta līdz 30. septembrim – no plkst. 10:00 līdz 20:00;

Laika  posmā no 1. oktobra līdz 1. martam – no plkst. 10:00 līdz 20:00.

Lūdzam tuviniekus, radiniekus un draugus būt saprotošiem un ievērot noteiktos ierobežojošos pasākumus, lai pasargātu no iespējas inficēt ar Covid–19, gripas un citu elpceļu slimību  infekcijām savus tuviniekus un citus SAC klientus, kā arī SAC darbiniekus. 

Vēršam uzmanību, ka, ja SAC tiek noteikta karantīna, apmeklētāju pieņemšana tiek pārtraukta!

Informāciju sagatavoja
Sociālās aprūpes centrs “Vārkava”

Preiļu novada pašvaldības vadība un speciālisti aicina iedzīvotājus uz sanāksmēm visā novadā

05.12.2022.

Lai informētu par 2022. gada paveiktajiem darbiem un to gaitu, kā arī iepazīstinātu iedzīvotājus ar 2023. gada budžeta plāniem, Preiļu novada pašvaldības vadība un speciālisti aicina iedzīvotājus uz sanāksmēm visā novadā no 12. līdz 19. decembrim. Aicinām būt aktīviem un iesaistīties ar saviem jautājumiem un priekšlikumiem, lai veidotu dzīves vidi savā pagastā, ciemā un novadā arvien labāku.

Jauniešu centra “ČETRI” rīkotajā izaicinājumā “103 km Latvijai” dalībnieki kopumā pievarējuši 3000 kilometrus

No 11.11.22. līdz 30.11.22. aktīvie Preiļu iedzīvotāji tika aicināti piedalīties Jauniešu centra “ČETRI” rīkotajā izaicinājumā “104 km Latvijai”, kura laikā dalībnieku uzdevums bija, skrienot, pastaigājoties, soļojot sasniegt 104 kilometrus! Visu periodu izaicinājuma dalībnieki dalījās ar saviem rezultātiem, nu kilometri ir saskaitīti un noskaidroti izaicinājuma rezultāti. 

Ziņas par izaicinājumu:

 • Kopējais dalībnieku skaits – 33.
 • Kopējais sasniegto kilometru skaits – 3000,15 km.
 • Vidēji katru dienu dalībnieki iesūtīja 150 km.
 • Visātrāk izaicinājuma mērķi sasniedza dalībnieks Nr. 13. Septiņās dienās (19.11.) sasniedzot jau 104km!
 • Kopā tika iesūtītas mēneša laikā aptuveni – 1500 bildes.
 • Kopumā izaicinājuma laikā vislielāko skaitu kilometru sasniedza 11. un 19. kārtas numurs – 160 km.

VISI, KURI SASNIEDZA 104 KILOMETRUS UN SAŅĒMA ZIŅAS, LAIPNI AICINĀTI UZ JAUNIEŠU CENTRU “ČETRI” IZŅEMT BALVIŅAS!

Paldies visiem dalībniekiem, kuri piedalījās, visiem, kuri sekoja līdzi!

Informāciju sagatavojusi
Jauniešu centra “ČETRI” vadītāja
Sintija Ančeva


13. decembrī notiks Preiļu novada Interešu un pieaugušo neformālās izglītības programmu licencēšanas komisijas sēde

Preiļu novada Interešu un pieaugušo neformālās izglītības programmu licencēšanas komisija sēde notiks 13. decembrī plkst. 13.00 Preiļu novada Izglītības pārvaldē (Preiļos, Rēzeknes ielā 26, 207. kabinetā).

Informāciju sagatavojusi
Preiļu novada Izglītības pārvaldes
pieaugušo, karjeras un neformālās izglītības speciālists
Solvita Ķibere

Preiļos sāk darboties slēpošanas trase un slidotava

Līdz ar ziemas sezonas iestāšanos Preiļos sākušas darboties slēpošanas trase un slidotava.

Preiļu pilsētas parka distanču slēpošanas trase ir iebraukta un tie, kuriem ir savs inventārs, var doties atjaunināt piemirstās iemaņas. Savukārt tiem, kam nav pieejams savs ziemas inventārs, aicinām apmeklēt slēpju nomas punktu. Ziemas sporta inventāra bezmaksas noma darbojas Preiļu Bērnu un jauniešu sporta skolas stadiona tribīnēs ar ieeju no Sporta ielas puses. Nomas punktā pieejamas distanču slēpes gan pieaugušajiem, gan bērniem, tādēļ ziemas priekus baudīt aicinām arī ģimenes. Nomas punkts darbosies darbadienās no plkst. 16.00 līdz plkst. 20.00, bet brīvdienās no plkst. 11.00 līdz plkst. 16.00. Trasē apgaismojums ir ieslēgts līdz plkst. 21.00. Papildu informācija par nomas punktu un tā aktualitātēm, sazinoties ar Jāni Jaudzemu pa tālr. 29522996.

No 6. decembra iedzīvotājiem ir pieejama slidotava, kura atrodas laukumā pie Preiļu 1. pamatskolas Daugavpils ielā 34. Treniņu nodarbībām var iznomāt dažādu izmēru slidas. Darbadienās slidu noma darbojas no plkst. 17.00 līdz plkst. 20.00, bet brīvdienās no plkst. 11.00 līdz plkst. 12.00. Darbadienās slidotava darbojas līdz plkst. 20.00, bet brīvdienās atvērta līdz plkst. 17.00. Papildu informācija par nomas punktu un tā aktualitātēm, sazinoties ar Jāni Bravacki pa tālr. 25541599.

Ziemas baudītāji tiek aicināti aktīvi un pilnvērtīgi pavadīt brīvo laiku, slēpojot, slidojot, spēlējot hokeju un priecājoties par sagaidīto ziemu! Lūgums ievērot drošības tehnikas noteikumus, ģērbties atbilstoši laika apstākļiem, ievērot tīrību un kārtību slēpošanas trasē un slidotavā, gan arī ārpus tām.

Preiļu novada pašvaldība 18.01.2023. ZOOM platformā rīko izsoli par nekustamā īpašuma “Skariņas”, Antānos, Silajāņu pagastā, Preiļu novadā atsavināšanu

Preiļu novada pašvaldība 2023. gada 18. janvārī plkst. 10.00 attālinātā veidā ZOOM platformā rīko atsavināšanas izsoli objektam –

Preiļu novada pašvaldības nekustamajam īpašumam “Skariņas”, Antānos, Silajāņu  pagasts, Preiļu novads, (īpašuma kadastra Nr.76760040148), kas sastāv no vienas neapbūvētas zemes vienības ar kadastra apzīmējumu 76760040148 4,64 ha platībā.

Ar izsoles noteikumiem var iepazīties ŠEIT (PDF), pieteikums ŠEIT (DOCX), zemes robežu plāns – ŠEIT (PDF)

Izsoles objekta nosacītā maksa ir EUR 7900,00.

Izsoles dalības maksa ir 10,00 EUR (desmit eiro, 00 centi) (izsoles dalības maksa netiek atmaksāta).

Izsoles nodrošinājums 790,00 EUR. Pašvaldība rēķinu par Izsoles nodrošinājumu neizraksta.

Izsoles solis ir 100,00 EUR (viens simts eiro un 00 centi).

Izsoles reģistrācijas maksa un nodrošinājuma nauda jāsamaksā līdz 2023. gada 16. janvārim plkst. 12.00 Preiļu novada pašvaldības kontā Nr.LV08UNLA0026000130630, SEB banka.

Pieteikumi izsolei tiek pieņemti no sludinājuma publicēšanas dienas “Latvijas Vēstnesī” un novada pašvaldības mājaslapā www.preili.lv līdz 2023. gada 16. janvārim plkst. 12.00. Pēc norādītā laika dokumenti netiek pieņemti.

Pašvaldība sveic visus Preiļu novada pašvaldības policijas un Valsts policijas darbiniekus profesionālajos svētkos!

Sirsnīgi sveicam visus Preiļu novada pašvaldības policijas un Valsts policijas darbiniekus profesionālajos svētkos!

Paldies, ka tik pašaizliedzīgi rūpējaties par sabiedrības drošību!