2023. gadā mainīsies braukšanas maksas atvieglojumu izmantošanas kārtība reģionālajā sabiedriskajā transportā

12.12.2022.

Atvieglojumu izmantošanai sabiedriskajā transportā būs jāreģistrē tikai derīga eID karte

 2023. gadā tiks modernizēta un vienkāršota valsts noteikto braukšanas maksas atvieglojumu izmantošanas kārtība reģionālajā sabiedriskajā transportā. Pēc sistēmas modernizācijas valsts noteiktos braukšanas maksas atvieglojumus reģionālajos starppilsētu un vietējās nozīmes autobusu un vilcienu maršrutos pasažieri varēs izmantot, reģistrējot tikai derīgu eID karti. Citas apliecības (piemēram, invalīdu, daudzbērnu ģimeņu, represēto personu u. c.) reģionālās nozīmes sabiedriskajā transportā vairs nebūs nepieciešamas. Plānots, ka jaunā sistēma sāks darboties 2023. gada 1. pusgadā.

Plānotās izmaiņas primāri attieksies uz personām ar 1. un 2. grupas invaliditāti, personām līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, apliecības “Goda ģimene” īpašniekiem, politiski represētajām personām, nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem, bērniem bāreņiem un bez vecāku apgādības palikušiem bērniem, kas braukšanai reģionālajā sabiedriskajā transportā izmanto valsts noteiktos braukšanas maksas atvieglojumus. Kopumā valsts noteiktie atvieglojumi braukšanai reģionālajā sabiedriskajā transportā pienākas aptuveni 280 000 iedzīvotāju.

Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš: “Jaunā sistēma vienkāršos pasažieriem atlaides izmantošanu, jo cilvēkiem būs nepieciešama tikai eID karte, kura būs jāreģistrē biļešu tirdzniecības vietā vai pie vadītāja. Visu pārējo paveiks pati sistēma, tostarp nolasīs, kāda tieši atlaide personai pienākas. Pasažierim vairs nebūs jāinformē transporta vadītājs par pienākošos atlaidi un nevajadzēs arī uzrādīt citas apliecības, kas nereti mēdza pazust, izbalēt un bija grūti salasāmas. Ejam kopsolī arī ar to, ka no nākamā gada eID karte kļūs par personu apliecinošu dokumentu visiem Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kuri ir sasnieguši 15 gadu vecumu. Jauno atvieglojumu saņemšanas sistēmu plānojam ieviest pirmā pusgada laikā, līdz ar to visiem pasažieriem ir pietiekošs laiks pieteikties vai nomainīt savu eID karti. Tomēr aicinām to neatlikt uz pēdējo brīdi un saņemt eID karti savlaicīgi.”

Pasažieriem, kuriem vēl joprojām nav savas eID kartes, to iespējams saņemt jebkurā no 29 Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) nodaļām rindas kārtībā. Klientu ērtībai ieviesta iespēja konkrētajā dienā iestāties rindā attālināti, izmantojot Qticket mobilo lietotni. Plašāk par eID karšu saņemšanu iespējams uzzināt, zvanot uz PMLP informatīvo tālruni: +371 67209400.

Pēc jaunas kartes jādodas arī tiem eID kartes īpašniekiem, kuriem karte ir izsniegta līdz 2019. gada 1. septembrim. Šajās kartēs nav pieejama Autorizētās identifikācijas sīklietotne (AIF), un tāpēc ir nepieciešams saņemt jaunu eID karti, lai arī turpmāk varētu izmantot valsts noteiktos braukšanas maksas atvieglojumus reģionālās nozīmes sabiedriskajā transportā.

Ja eID karte ir izsniegta laikposmā no 2019. gada 2. septembra līdz 2021. gada 27. decembrim, tajā nepieciešams aktivizēt braukšanas maksas atvieglojumu saņemšanas funkcionalitāti. Ņemot līdzi eID kartes PIN kodus, to ir iespējams izdarīt gan Ceļu satiksmes drošības direkcijas Klientu apkalpošanas centros (CSDD KAC) un PMLP, gan arī kādā no Valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centriem (VPVKAC). Ja eID kartes PIN kodi ir nozaudēti, tad karti būs iespējams aktivizēt tikai kādā no PMLP nodaļām.

Braukšanas maksas atvieglojumu saņemšanai pilnībā gatavas ir visas eID kartes, kas ir izdotas no 2021. gada 28. decembra. Šo karšu īpašnieki varēs saņemt visus pienākošos braukšanas atvieglojumus, izmantojot savas eID kartes, kolīdz jaunā sistēma nākamgad sāks darboties.

Plašāk iepazīties ar aktuālo informāciju par braukšanas maksas atvieglojumu saņemšanas jauno kartību iespējams Autotransporta direkcijas mājaslapas sadaļā “Braukšanas maksas atvieglojumi”: https://www.atd.lv/lv/braukšanas-maksas-atvieglojumi

Par valsts SIA “Autotransporta direkcija”

Autotransporta direkcija ir vienotas valsts politikas realizētāja starptautisko pārvadājumu jomā, autotransporta komercpārvadājumu uzņēmējdarbības licencēšanā, kā arī sabiedriskā transporta plānošanā. Regulāri veicot sabiedriskā transporta finanšu analīzi un auditu, direkcija nodrošina vienotu, nepārtrauktu un pieejamu sabiedriskā transporta sistēmu visā valstī. Autotransporta direkcijas uzdevums ir īstenot pasākumu kompleksu, lai Latvijas autopārvadātājiem tiktu nodrošināta likumīga iespēja veikt pārvadājumus Latvijas teritorijā un ārpus tās.

Papildu informācijai:
Viktors Zaķis,
VSIA “Autotransporta direkcija”
sabiedrisko attiecību vadītājs
Tālr.: + 371 29476754
E-pasts: viktors.zakis@atd.lv

Pēdējās izmaiņas: 12.12.2022.