Preiļu novada nevalstiskais sektors iepazīst digitālās demokrātijas iesaistes rīkus

31.10.2022.

27. oktobrī Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas datorklasē notika Preiļu novada nevalstisko organizāciju, kas darbojas dažādās jomās, tikšanās ar organizāciju “ManaBalss” ar mērķi iepazīt digitālās demokrātijas iesaistes rīkus pilsoniskās sabiedrības stiprināšanai un praktiski darboties likumu darināšanas darbnīcā.

Pasākuma laikā organizācijas “ManaBalss” pārstāvji prezentēja iniciatīvu vietni www.ManaBalss.lv, balsošanas un aptauju rīku www.lemejs.lv un sabiedrības iesaistes platformu www.Open2Vote.eu, savukārt likumu darināšanas darbnīcas gaitā bija iespēja izveidot organizācijas profilu vietnē www.OpenSaeima.lv un iepazīt platformas sniegtās iespējas, kā arī rediģēt un ar priekšlikumiem papildināt kādu konkrētu likumprojektu.

Organizācijas “ManaBalss” misija ir veidot un stiprināt digitālās demokrātijas ekosistēmu Latvijā un pasaulē. Pēdējo 11 gadu laikā jau 56 likumi un valsts līmeņa regulējumi Latvijā ir pieņemti, atsaucoties uz www.ManaBalss.lv publicētajām pilsoņu iniciatīvām. Tas ir noturīgs pasaules rekords pilsoniskajai līdzdalībai likumdošanā tieši parlamentā. “OpenSaeima” šo līdzdalību padziļina, dodot sākumā tieši organizētajai pilsoniskajai sabiedrībai jeb NVO iespēju konsultēt Saeimas komisijas par tās interesējošajiem likumprojektiem – ļauj komentēt, rediģēt un citādi līdzdarboties likuma tapšanas gaitā, kamēr likumprojekts atrodas kādā no Saeimas komisijām.

Iepazīstot platformu piedāvātās iespējas praktiskās mācībās, pasākuma dalībnieki bija pārsteigti, cik viegli un ātri iedzīvotājiem ir iespēja iesaistīties. Pašvaldības vecākā eksperte sadarbībai ar NVO Ineta Liepniece akcentēja, ka rīku pielietojums ikdienā ir ļoti liela iespēja sabiedrībai pavisam cieši līdzdarboties, būt pilsoniski aktīviem, paust savu viedokli un darboties likumu veidošanas procesā, pat neizejot no mājām.

Pēc tikšanās ar nevalstiskā sektora pārstāvjiem, “ManaBalss” komanda rīkus prezentēja arī Preiļu novada pašvaldības vadībai. Šī tikšanās bija nozīmīga, jo šobrīd pašvaldība izskata iespējas ieviest digitālās koplemšanas platformu (aptaujām, balsojumiem, diskusijām, ierosinājumiem utt.) ar mērķi kvalitatīvāk un plašāk iesaistīt novada iedzīvotājus lēmumu pieņemšanas procesos un veicināt aktīvāku pilsonisko līdzdalību.

Informāciju sagatavojusi
Preiļu novada pašvaldības
Sabiedrības iesaistes un mārketinga daļa


Pēdējās izmaiņas: 31.10.2022.