Aktivitātes rudens noskaņās SAC “Preiļi’

07.10.2022.

Pieskaras rudens ar otu pie lapām,
Āboliem sulīgu nokrāsu dod,
Steidzos pie tā es pa vienu no takām,
Lai mani ar’ rudens iekrāso.

Gluži nemanot, straujiem soļiem ir pienācis dabas skaistākais gadalaiks – rudens. Drūmas nav nevienas dienas, jo aktivitātes Preiļu novada Labklājības pārvaldes sociālās aprūpes centrā “Preiļi” (turpmāk SAC “Preiļi”) notiek katru dienu. Mazāk vai vairāk esam aktīvi, bet mēģinām būt mainīgi – citādāki, lai neiestājas rutīna, lai kopā ir jautra sadzīvošana.

SAC “Preiļi” sadarbojas ar Mācību centru “Austrumi”, tai skaitā piedalās jauno aprūpētāju apmācībās, nodrošinot prakses vietas topošajiem aprūpētājiem mācību programmā “Aprūpētājs” laika periodā no 1. septembra līdz 12. oktobrim. Šajā programmā institūcija nodrošina apmācību pieciem praktikantiem, kas, protams, ir papildu slodze darbiniekiem, bet tai pašā laikā sniedz gandarījumu tas, ka tiek apmācīti šim ne vieglajam arodam cilvēki, kuriem ir interese un vēlme praktiski palīdzēt vecākā gājuma cilvēkiem, kuriem tas ir tik ļoti nepieciešams.

SAC “Preiļi” iemītnieki kopā ar darbiniekiem š.g. 22. septembrī devās ikgadējā izzinošā izbraukuma ekskursijā. Maršruts “Apkārt Feimaņu ezeram” nebija nejauši izvēlēts, jo daļēji tika pielāgots arī klientiem ar funkcionālajiem traucējumiem, lai piestāšanās vietās būtu ērti izbraucams ar ratiņkrēsliem.

Nedaudz atskatoties uz skaistajiem mirkļiem ekskursijā, dalāmies ar gūtajiem iespaidiem. Rīta pusē viesojāmies Riebiņu zirgu audzētavā “Trīs vītolu staļļi”, kur mūs jauki sagaidīja zirgu trenere un gide Madara, kura iepazīstināja ar zirgu staļļa vēsturi un patreizējo darbību. Riebiņu zirgu stallī ir skatāmi un izjādei tiek piedāvāti sporta zirgi, kuri ir ļoti liela auguma un spēcīgu miesas būvi. Īpašs prieks bija skatīties, kā viens no jaunzirgiem, kuram ir vēl tikai 2 gadi, jau tiek trenēts un apmācīts lēkšanai. Zirgs ir ļoti gudrs dzīvnieks, kurš nekad nepieviļ savu saimnieku. Par to varēja pārliecināties kādā no mēģinājumiem, kad zirgam bija jāpārlec šķērslis, bet gadījās vājāks ieskrējiens, un viņš to barjeru nepārlēca, bet, lai sevi attaisnotu, viņš nesamulsa, griezās riņķī apkārt un skaisti šķērsoja latiņu. Tas tiešām ir Latvijas lepnums, skaistulis un mīlulis. Trenere Madara pastāstīja par sasniegumiem, kurus viņi ir guvuši arī ārpus Latvijas. Nevar nepieminēt arī citus sastaptos mājdzīvniekus – kazas, trušus un poniju. Ponijs šoreiz plūca laurus, jo viņam bija pievērsta vislielākā uzmanība, katrs ekskursants samīļoja viņu.

Apmeklējām arī Ēvalda Daukšta saimniecību, kur īpašnieks nodarbojas ar dārzniecību, audzē krāšņumkokus, puķes un augļu kokus. Katrs augs ir kopts un izlolots. Saimnieks ekskursantiem izrādīja savu skaisti sakopto saimniecību un cienāja ar rudens augļiem – vīnogām, āboliem un bumbieriem.  Paldies Ēvaldam un viņa ģimenei, novēlot izturību ikdienā.

Tālāk ciemojāmies Silajāņos, kur bija dota lieliska iespēja atgriezties vecajos laikos, ieraudzīt unikālas lietas, kuras kādreiz ir redzētas, bet, laikam ritot, sen utilizētas, gan vecās, labās radio, gan velosipēdi, gan retro mašīnas, kuras ir restaurētas un darba kārtībā, ar kurām varēja arī pavizināties. Saimnieks stāstīja, ka astoņas mašīnas no viņu kolekcijas šobrīd atrodas izstādē Daugavpilī. Jāsaka, tiešām interesants un radošs hobijs visai Boļšakovu ģimenei. Sirsnīgi pateicamies Oļega Bolšakova ģimenei par uzņemšanu un viesmīlību, izrādot brīnišķo ģimenes kolekciju.

Ekskursija noslēdzās ar ceļojumu pa Feimaņu ezeru, kuru šķērsojām ar kuģīti “Vimāna”. Protams, SAC seniori sākumā nedaudz jutās izbijušies, jo vizināties pa ezeru, tā likās tāda neparasta lieta. Bet visi tika iedrošināti, un, palīdzot tikt uz kuģīša klāja, mūsu seniori nomierinājās un baudīja skaisto ceļojumu pa Feimaņu ezeru ar apkārtējo krāšņo rudenīgo dabu. Īpašs paldies jāsaka saimniekam – kapteinim Mārim Rumakam, kurš pats ir vēsturnieks, tāpēc tik aizraujoši un interesanti stāstīja par apkārtnes vēsturi, par novadu tradīcijām, kultūru  un robežām. Neizpalika arī nostāsti un anekdotes. Iespaidi bija fascinējoši, kad vēl, ja ne tagad paceļot un pasapņot, varbūt kāds sapnis piepildās.

Katru gadu rudenī tiek atzīmēta arī Starptautiskā senioru diena, kura SAC “Preiļi” iesākās ar Svēto Misi katoļticīgajiem un pēcpusdienā turpinājās svētku pasākumā ar “Kaļinuškas”  koncertu. Tika dziedātas vecās, mīļās dziesmas no kinofilmām, trauksmainajām jaunības dienām  un vēl un vēl, kā arī kopējās, visiem zināmās  dziesmas dažādās valodās, kuras dzied katrā saviesīgā pasākumā, tai skaitā sevišķi Latgalē visiem iemīļotā “Rūžeņa”, “Goju pa mežu” u.c. Mūsu seniori bija ļoti aktīvi, dziedāja līdzi, kurš pat sita kājas ritmā. Visi seniori – gan SAC “Preiļi” iemītnieki, gan pašas mākslinieces tika sveikti šajos svētkos ar krāšņajiem rudens ziediem – mārtiņrozēm, katrs saņēma ziedu pušķi ar dāvaniņu, kā arī našķus – kūkas, konfektes, ābolus, kā arī laba vēlējumus no visiem SAC darbiniekiem novēlēja vadītāja Inga, lai ikdienā dzīvesprieks un veselība  pavada ikdienu.

Mēneša pēdējā diena bija vissaspringtākā, jo SAC “Preiļi” viesojās ilggadējie sadarbības partneri no Norvēģijas – Organizācija Afjūras brīvprātīgo centrāles, Baltijas draugi “Baltikums Vernner”. Norvēģu seniori brīvprātīgi un ļoti aktīvi nodarbojas ar labdarību. Viņi interesējas par mūsu problēmām, tai skaitā materiālajiem atbalstiem. Sadarbība ar šo dibinājumu SAC “Preiļi” jau ir vairāku gadu garumā. Viņi ir atbalstījuši mūs un apgādājuši mūsu iemītniekus ar dažādām ikdienas vajadzībām nepieciešamām  mantām. Tāpēc ar prieku uzņēmām šī gada ekskursantus – norvēģu Baltijas draugus un novēlējām norvēģu senioriem uzturēt draudzīgās saites ar Latviju, tai skaitā mums arī turpmāk.

Septembra pēdējās nedēļas nogale SAC “Preiļi” iemītniekiem bija ļoti aktīva ar to, ka mūsu seniori piedalījās 14. Saeimas vēlēšanās, balsojot jau pirmsvēlēšanu dienā š.g. 30.septembrī. Daļa no viņiem apmeklēja vēlēšanu iecirkni, bet tie, kuri nespēja, izmantoja iespēju un pieteica balsošanu uz vietas iestādē un 1.oktobrī arī nobalsoja.

SAC Preiļi iemītnieku vārdā arī sirsnīgi pateicamies “Čaklo bitīšu klubiņam” un tā koordinatorei Līgai Korniševai, kuri uzdāvināja adījumus (zeķes, šalles, cimdus) mūsu iemītniekiem.

SAC “Preiļi” sociālā darbiniece J.Sparāne

Pēdējās izmaiņas: 07.10.2022.