LRT arī šogad turpinās sižetu izveidi latgaliešu valodā

01.09.2021.

Jau šonedēļ Latgales reģionālās televīzijas veidotajos ziņu raidījumos “Runā Latgale” un “Pieci novadi Latvijā” kanālos Re:TV un RīgaTV 24 tiks iekļauts aptuveni piecas minūtes garš sižets latgaliešu valodā par vienu no Latgales reģiona attīstības aģentūras, Latvijas Valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā “Latgales kultūras programmas 2021” projektu konkursa laureātiem. Sižets tiks veidots par Galēnu muižas 3D vizualizāciju, arhitekta Viestura Baloža un Galēnu Kultūrvēstures biedrības ieguldīto darbu muižas atdzimšanas stāstā.

Ar šo sižetu LRT uzsāks projekta “Latgolys kultura = identitate, volūda, jaunrade TV ekranā III” īstenošanu, kas būs turpinājums pēdējos divos gados veidotajiem sižetiem latgaliski. Šajā reizē taps astoņi piecas minūtes gari sižeti par Latgales kultūras programmas laureātu veikumu, piemēram, laikraksta “Vietējā Latgales avīze” tematisko lapu latgaliešu valodā, Subates ebreju kultūras mantojuma saglabāšanu un citiem, kas gada nogalē tiks apkopoti ar Latgales reģiona attīstības aģentūras ekspertu viedokļiem divos 24 minūtes garos raidījumos.

Projekta īpašā loma ir tāda, ka televīzijā nacionālā līmenī izskanēs ziņas un raidījumi latgaliešu valodā un iedzīvotāji tiks radināti pie tā, ka valoda attīstās un to var lietot ne tikai ģimenē, bet arī publiskajā telpā. Tāpat arī pārnovadniekiem tiks veicināta izpratne, ka vietējie iedzīvotāji aktīvi latgaliski sazinās ikdienā, turklāt sižetu un raidījumu autores būs žurnālistes, kas pašas nāk no Latgales un, kam dzimtā valoda ir latgaliešu.

Ar sižetu un raidījumu palīdzību popularitāti gūs gan iedzīvotāji, gan intervējamās personas – aktivitāšu īstenotāji – un viņu padarītais darbs. Visas LRT žurnālistes regulāri mudina intervējamos, dažādu nozaru pārstāvjus, profesionāļus un vietējos iedzīvotājus sniegt intervijas latgaliešu valodā, vismaz tā saglabājot valodas izskanēšanu arī masu medijos, taču ir svarīgi gūt atbalstu pilnīgai sižetu izveidei latgaliski un “Latgales kultūras programma” ir viena no šādām iespējām.

Šogad “Latgales kultūras programmas 2021” konkursa gaitā LRT projekta “Latgolys kuļtura = identitate, volūda, jaunrade TV ekranā III” īstenošanai saņemts finansējums 5000 eiro apmērā. Kopumā konkursam bija iesniegti 142 projekti no tiem atbalstīti 71 projekts ar kopējo finansējumu 155 150 eiro.

LRT veidotos sižetus un raidījumu latgaliešu valodā varēs redzēt darba dienās kanāla Re:TV virszemes apraidē raidījumā “Runā Latgale” pl. 18:30, ceturtdienās un svētdienās raidījumā “Pieci novadi Latvijā” kanālā Rīga TV24, kā arī Re:TV kanāla interaktīvajā apraidē raidījumā “Reģionālās televīzijas piedāvā” otrdienās un ceturtdienās. Pēc pārraides tos varēs atrast LRT mājas lapā www.lrtv.lv un sociālo tīklu lapās www.facebook.com un www.youtube.com.

Projekta vadītāja, LRT žurnāliste

Ausma Sprukte

Pēdējās izmaiņas: 01.09.2021.