Krāsaini izskanējis pirmais Preiļu parka festivāls

23.08.2021.

Šī publikācija ir sagatavota ar Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Preiļu novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Programmas, Programmas dalībvalstu Latvijas un Krievijas, kā arī Eiropas Savienības viedokli. Projekts “Parks without borders” Nr. LV-RU-023.

Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programma 2014.-2020.gadam finansiāli  atbalsta  vienotas  pārrobežu  attīstības  aktivitātes  ar  mērķi uzlabot  reģionu konkurētspēju,  izmantojot  to potenciālu  un  atrašanās priekšrocības krustcelēs starp Eiropas Savienību un Krievijas Federāciju. Programmas mājas lapa ir www.latruscbc.eu

Projekta “Parki bez robežām” aktivitāšu ietvaros kopā ar Preiļu pilsētas svētkiem notika vērienīgs Preiļu parka festivāls “Izstaigā Preiļu parku”. Parkā, kurš pēdējo 3 gadu laikā tiek mērķtiecīgi atjaunots un labiekārtots, pirmo reizi notika parka festivāls ar nosaukumu “Izstaigā Preiļu parku” – tādējādi rosinot ikvienu apmeklētāju divu dienu laikā izstaigāt 47 ha lielo parku un izbaudīt kultūras norises, kas tika organizētas dabas tēmas ietvaros. Parka festivālu 20. augustā ar dziesmām par ziediem un dabu atklāja mūziķis Dainis Skutelis.

Jāmin, ka festivāla programmā netika minēts, konkrēti kurā parka vietā notiks kāda no aktivitātēm, tādējādi rosinot festivāla apmeklētājus, izstaigājot parku, satikt māksliniekus, ieraudzīt meistarklašu vietas, pastaigā satikt mājdzīvniekus, fotogrāfus, kuri iemūžināja ikvienu fotografēties vēlošo parka dabas vidienē, un atrast piekariņus, magnētiņus, kas bija paslēpti visā parka teritorijā.

Bērni un jaunieši divas dienas ar azartu devās parkā, lai atrastu kādu no parka dabas dzīvniekiem, kuri bija izgatavoti piekariņu vai magnētu veidā – šeit varēja atrast gan spāri, tauriņu, bizbizmārīti, gan skaisto un cēlo gulbi, ašo vāveri un jau popularitāti ieguvušo sikspārni. Bērni aizrautīgi un ar lielu patiku piedalījās gan krāsaino smilšu, gan kūciņu dekorēšanas, gan augu un ziedu lapu nospiedumu meistarklasēs. Tāpat ar prieku izbaudīja iespēju sev uz ķermeņa attēlot kādu no dzīvniekiem vai dabas augiem.

Vēsturisko šarmu parka festivālā nodrošināja seno mūzikas instrumentu skaņas Lenarda Gotluba un Dzintara Beitāna meistarīgajā izpildījumā. Īpašie viesi bija arī Preiļu muižas kompleksa un parka vēsturiskie saimnieki – Grāfu Borhu pāris, kā arī vieglā un gaisīgā leģendām apvītā parka Baltā dāma. Vēstures noskaņai 21. augustā parku apmeklēja arī viesi no Daugavpils, Cietokšņa biedrības “Dinaburg 1812” vēsturisko deju grupa.

Festivāla laikā īpašu noskaņu un ieklausīšanos dabas ritmu skaņās radīja gongu meistare Krista Džulija Kirkupa, kura parka Lielajā laucē ieskandināja dažāda izmēra gongus. Arī čellistu duets “Celloz” radīja virtuozas skaņas un burvīgu mirkļu noskaņas iepretim Preiļu pilij. Mūzikas pavadījumā uz pils balkoniņa iznāca arī grāfu Borhu pāris, lai kopā izbaudītu mūzikas skanējumu un vasaras pilnbriedu. Vakarā ikvienam bija iespēja turpināt pastaigas parkā, izbaudīt divas izgaismotās parka saliņas un, vakaram satumstot, pils logos iemirdzējās gaismas, kas radīja īpaši romantisku noskaņu.

Dabas dzīvnieku un putnu popularizēšanai parkā ikviens varēja izbaudīt iespēju apsveicināties ar zosīm, noglaudīt trušus un priecāties par zīda vistiņām. Festivāla apmeklētāji bija īpaši aktīvi pie dzīvniekiem, par kuru klātesamību parūpējās divas saimniecības – Brišku ģimene un Zemnieku saimniecība “Eglāji”. Bērnu interese par dzīvniekiem bija tik liela, ka daudzi, pastaigājot pa parku, atkārtoti nāca apsveicināties ar dzīvniekiem un uzklausīt stāstus par to kopšanu un katra dzīvnieka niansēm.

Fotogrāfi, kas ikvienu fotografēties vēlošo iemūžināja parka skaistajās ainavās, bija tik pieprasīti, ka darbojās nepārtraukti. Radītās fotogrāfijas nedēļas laikā tiks apstrādātas un nosūtītas katram modelim uz norādīto e-pastu vai telefonu.

Šāda formāta festivāli, kas notiek dabā, parkos, ikvienam apmeklētājam rada iespēju relaksēties, izjust dabas brīvo ritmu, ieraudzīt tās skaistumu un kā pievienoto vērtību – klausīties mūzikas skaņās, darboties brīvā dabā un novērtēt parku iespējas un vērtību.

S.Čingule-Vinogradova,
projekta “Parki bez robežām” vadītāja

Pēdējās izmaiņas: 23.08.2021.