Pensionāru biedrības aktīvistu ekskursija pa Latgali

19.08.2021.

17. augusta rīts atausa ar spēcīgiem pērkona grāvieniem un pamatīgu lietu. Tas netraucēja Preiļu novada Pensionāru biedrības aktīvistus doties ceļojumā pa savu dzimto novadu – Latgali.

Pirmais apskates objekts –  Krāsalavas novada Indras pagasta Laimes muzejs.  Interesants un zinātniski pamatots bija vadītājas Ilonas Kangizeres  stāstījums par muzeja tapšanu, par to, ka cilvēkam ir tik daudz iespēju būt laimīgam. Jebkurš radošs darbs ir cilvēka laimes iedvesma. Muzejā izveidoti vairāki pieturas punkti, kur ir pamatīga viela pārdomām , salīdzinājumam ar sevi. Papētījām vīriešu, sieviešu ceļu, mūzikas salonu,  ceļotāja patriotisko ceļu. Paši piepildījām  maisiņus ar tējām, kuras apstiprinātas endofīna laboratorijā. Viela pārdomām bija par krāsām – tai katrai ir sava nozīme cilvēka  dzīvē.

Nākamā pietura –  Maizes muzejs Aglonā. Vispirms apskatījām  Godu saimnieču sētu – Tik daudz te no senču pūra! Saimnieces Vijas Kudiņas stāstījumā izpaudās, cik daudz ir saņemts no mammas, no vecvecākiem…  Kāds darbs ir jāveic, lai maizīte būtu uz galda! Neba maize pate nāca… Sajūsmināja emocionālais stāstījums par tās nozīmi, tikumiem, par pašu  veidošanas procesu. Mūsu spēkus stiprināja piedāvātā tēja, maizīte ar medu un iecienītās kļockas. Teicām paldies Vijai par tik sirsnīgu mirkli.

Vai visi zina, ka Aglonā ir arī Pasta tehnoloģijas muzejs? Atvērts tikai 2020. gada 1. augustā. Var tikai pabrīnīties, cik vēsturiski bagāts materiāls savākts! Muzeja vadītājs Arturs Gražulis dalījās ar savām enciklopēdiskajām zināšanām gan par Mintautu un tā saistību ar Aglonu, gan par vēsturiskajiem notikumiem šeit. Bijuši pasta veidi – bungu telegrāfs, pudeļu pasts, Ķīnas, baložu, arī bišu pasts. Var aplūkot pastmarku vēsturi, pastkastītes, pasta vagonu, pasta ceļu- traktus – zirgu pastu. Pasta darbību padomju laikā, par sakariem mūsdienās.  Iekārtots vīna “pagrabs.

Tālāk – Kara muzeja apskats. Arī te sajūsmināja gida stāstījums par savāktajiem materiāliem. Telpa ir tik pilna,  izklāsts ļoti bagāts, iespaidīgs, taču  noskaņojums padrūms. Kaut nekad neatkārtotos tādas kara šausmas!

Varam tikai priecāties, ka pie mums Latgalē  ir tik darbīgi cilvēki, tik lieliski prot pastāstīt  un parādīt to, kāda ir mūsu vēsture un cik lieli darbi jau paveikti šodien…

Paldies Preiļu novada Pansionātu biedrības priekšsēdētājai Marijai Briškai par organizēto ekskursiju, par tik saturīgi un mērķtiecīgi pavadītu dienu, arī par sarūpēto kafiju un maizītēm ekskursijas noslēgumā! Mīļš paldies Preiļu novada domei par transportu.

 

Marija Volkova

Pēdējās izmaiņas: 23.08.2021.