Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs saņem Pētera Postaža gleznu dāvinājumu

18.12.2020.

Ziemassvētku laiks ir ne vien klusu pārdomu, bet arī dāvināšanas un brīnumu gaidīšanas laiks. Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā kā negaidīts pārsteigums nāca mākslinieka Pētera Postaža dāvinājums topošajai Latvijas ainavu ekspozīcijai Preiļu muižas pilī. Dāvinājums, (21 glezna) ir personālizstādes cienīgs un to tāpat kā visu Pētera Postaža radošo dzīvi raksturo tematiskā daudzveidība.

Pēterim Postažam ir vairākas mīļas vietas Latvijā. Alūksne ir mākslinieka tēva un vecvecāku dzimtā pilsēta, Jaungulbenē sākās mākslinieka gaitas, ar Valmieru viņam saistās sentimentālas atmiņas, Jelgava ir Pētera Postaža dzimtā pilsēta. Nu klāt nākuši Preiļi. Muzeja draudzība ar mākslinieku sākās Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā izstādē Rīgā. Nu muzeja kolekcijā ir 34 Pētera Postaža izcili mākslas darbi. Dāvinājumam līdzi nāk mākslinieka lielā pārliecība –  Preiļi var. Būs Preiļos gan pils, gan Latvijas ainavu ekspozīcija.

Gleznotājs Pēteris Postažs ir absolūts profesionālis. Darbarūķis, cilvēks ar sastrādātām rokām, kurš visu prot, saprot un dara ar zemniekam piemītošu pamatīgumu.

“Māksla ir doma formā”, saka mākslinieks un formu meklē un atrod kūpošas tējas garaiņos, koka zarā, bērna smieklos, sievietes augumā, tautas dziesmā kā Jāzeps Pīgoznis, plandošos brunčos, uguns liesmās un akmeņos.

“Nevajag būt ģēnijam, vajag būt pieticīgam ierindas strādniekam, jo ģenialitāte smadzenes apstādina – šķiet viss sasniegts un ko tālāk vairs darīt? Labāka ir pieticība, lai nemitīgi kaut ko meklētu un ietu vajadzīgajā virzienā,” tā prāto Pēteris Postažs.

Mākslinieks dzimis 1940. gadā Jelgavā. Izglītību ieguvis J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā, Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļā, zināšanas papildinājis Pēterburgas Mākslas akadēmijā, Tallinas Mākslas institūtā, studējis vecmeistaru un laikabiedru pieredzi Eiropas un Amerikas muzejos. Līdz 2019. gadam strādājis kā asociētais profesors Latvijas Mākslas akadēmijā. Rīkojis personālizstādes Latvijā, piedalījies grupu izstādēs Eiropā. Darbi glabājas daudzos muzejos un privātkolekcijās Latvijā un ārvalstīs. Dāsnākais dāvinātājs Latvijas muzeju mākslas kolekcijām.

“Gleznošana ir mans mūžs, strādāju nepārtraukti. Viss nāk un aiziet tālumā, kaut ko atstāju darbos. Ja kādreiz gribēs par mani izveidot izstādi, tad visa radošā dzīve ir gleznās atainota,” saka Pēteris Postažs.

Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs izsaka pateicību māksliniekam par dāvinājumu un plāno apmeklētājus aicināt uz pirmo Pētera Postaža personālizstādi Preiļos 2021. gada novembrī.

Tekla Bekeša,

Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja vadītāja

Pēdējās izmaiņas: 18.12.2020.