Aizvadīta Leģendu nakts Preiļu parkā

28.10.2019.

Sestdien, 26.oktobrī Preiļu parkā vakara stundās norisinājās Leģendu nakts pasākums “Dižkoki – parka leģendu glabātāji”, kas pulcēja lielu apmeklētāju skaitu.

Leģendu nakts pasākums vienlaicīgi notiek visā Latvijā, tas ir Latvijas Piļu un muižu asociācijas organizētais pasākums, kurā dalību var ņemt ikviens asociācijas biedrs. Tā ir ikgadēja akcija oktobra pēdējā sestdienā ar mērķi popularizēt Latvijas piļu un muižu unikālo un bagāto kultūras mantojumu, veicināt vietējo tūrismu un pagarināt tūrisma sezonu. Preiļu pils jau otro gadu ir minētās asociācijas biedrs un jau otro gadu piedalās rudenīgajā pasākumā, kura vienotais nosaukums katru gadu paliek nemainīgs – Leģendu nakts.

Šogad Preiļu parkā pasākums bija kā izzinoša ekspedīcija ar iespēju iepazīt parku, tā dižkokus un leģendas naksnīgā pastaigā pa parku. Pasākums pulcināja ļoti daudz cilvēku, kuri bija ieradušies ne tikai no Preiļu novada, bet arī blakus esošajiem novadiem un pat attālākām vietām, piemēram Jelgavas. Apmeklētāju vidū bija dzirdama arī angļu valoda, kas norāda, ka šāds pasākums ir saistošs arī ārvalstu ciemiņiem. Lielais skaits bērnu, nebaidoties no naksnīgā un tumšā parka, bija pozitīvi “bruņojušies” ar saviem lukturīšiem un gaismekļiem.

Nakts ekspedīcija iesākās, pulcējoties pie Kapelas, kur sagaidīja parka leģendu glabātāji – stāstnieki. Pasākuma apmeklētājus pa dižkoku izziņas taku veda bruņinieks, kas rādīja ceļu, kurp jādodas, lai izzinātu leģendas. Pie ikviena dižkoka ciemiņus sagaidīja stāstnieks un iepazīstināja ar īpašo koku vai vietu, izstāstīja kādu leģendu vai stāstu par parku. Apmeklētājiem bija iespēja piedalīties viktorīnā, atbildēt uz dažādiem ar parku saistītajiem jautājumiem. Arī par pašiem mazākajiem ciemiņiem tika padomāts, tiem bija sagatavoti savi, īpaši uzdevumi ar balvām. Tāpat tika pārbaudīta vīriešu spēka izturība, kā rezultātā izrādījās, ka Preiļu pusē ir varen spēcīgi vīri – kā ikviens cienīgs cīnītājs, neviens nepadevās un sarūpētās dāvanas tika pasniegtas visiem spēka pārbaudes dalībniekiem.

Parks tumsā ir īpašs un nedaudz savādāks kā mums pierasts dienas gaismā, tas rada mistisku pieskaņu, uguns lāpas kā zvaigznes vizuļoja un atdzīvināja rudenīgo dabas šarmu un parka gaisotni. Laikapstākļi un parka labvēlība bija jūtama, naksnīgais vakars bija silts un nokritušās koku lapas līksmi čaukstināja zem kājām. Pastaiga pa parku bija ne tikai pa iestaigātajām taciņām un celiņiem, Leģendu nakts apmeklētājiem nācās uzmanīgi iet arī pa parka mežaino daļu. Lai ciemiņi neapmaldītos, bija dzirdamas arī mednieku ragu sasaukšanās, kuras sauca ikreiz pie jauna pasākuma pieturpunkta. Naksnīgais gājiens noslēdzās parka romantiskajā vietā – Ādama un Ievas salā, kura sagaidīja ar ūdens atspulgā vizuļojošām gaismiņām un īpaši izvēlētu mūziku. Ikviens ceļinieks varēja baudīt parka sarūpēto silto dzērienu un nogaršot pīrādziņus vai gardos Preiļu cepumus. Un kā jau pienākas salai ar šādu mistisku nosaukumu “Ādama un Ievas sala”, tad ikvienam bija arī iespēja uzspēlēt spēli ar āboliem un cienāties ar tiem.

Pagājušā gada pasākums ar kuplo apmeklētāju skaitu norādīja, ka tas ir interesants un saistošs ikvienai paaudzei. Šī gada Leģendu nakts to apstiprināja – pasākuma apmeklētība bija vismaz 3 reizes lielāka ar kuplu skaitu bērnu. Apmeklētāju pozitīvās un iedvesmotās atsauksmes norāda uz to, ka arī nākamgad Preiļu parks ikvienu gaidīs uz jauno Leģendu nakti.

Pasākumu rīkoja Preiļu muižas kompleksa un parka darba grupa, Preiļu novada Tūrisma informācijas centrs un Preiļu novada Vēstures un lietišķās mākslas muzejs. Īpašs paldies par palīdzību pasākuma organizācijā I.Aninai, J. Želvim, V.Martinkus, J.Zieds-Ziediņam un V.Šņepstam!

S.Čingule-Vinogradova,
Preiļu muižas kompleksa un parka pārvaldniece

Foto: Amanda Baško

Pēdējās izmaiņas: 28.10.2019.