Stikla otrreizējā pārstrāde

15.05.2008.

Turpinot rakstu sēriju par dažāda veida atkritumiem, šoreiz pastāstīšu par stiklu.
Lai gan dažādu produktu un dzērienu iesaiņošanai arvien vairāk izmanto plastmasu, stikls vēl joprojām ieņem vienu no galvenajām vietām starp iesaiņojamajiem materiāliem. No stikla ražo dažādu stikla iepakojumu- pudeles, burkas, u.c. Stikla iepakojumus izmanto pārtikas izstrādājumu, dažādu ķīmiju, farmaceitisko un parfimērijas izstrādājumu iepildīšanai. No stikla tiek ražoti dažādi izstrādājumi- logu, durvju, automašīnu logu stikls, lampu kupoli, u.c.


Stikla pirmsākumi meklējami 5. gadu tūkstotī .p.m.ē. Senajā Ēģiptē. Rūpnieciski stiklu sāka ražot tikai 17. gadsimtā. Stikla galvenā sastāvdaļa ir smiltis. Vēl pievieno sodu, lai pazeminātu kušanas temperatūru. Trešā sastāvdaļa ir kaļķakmens, kas ir nepieciešams, lai stiklu padarītu cietu un izturīgu. Šīs trīs pamat sastāvdaļas augstā temperatūrā sakausē. Izkusušo šķidro masu strauji atdzesē un atkarībā no paredzētā galaprodukta, tālāk stiklu lej, pūš vai izveido plakanu lentu. Lai mainītu stikla krāsu un palielinātu izturību, modernajā stikla rūpniecībā pievieno apmēram piecdesmit dažādus ķīmiskos elementus saturošus savienojumus, piemēram, brūno toni iegūst pievienojot dzelzs oksīdu, bet zilganzaļu krāsu- pievienojot vara oksīdu.


Stikls ir 100% pārstrādājams un tā pārstrādes reižu skaits ir neierobežots. To pārkausējot var izveidot jaunus stikla izstrādājumus. Stikla pārstrāde ekonomē ražošanai nepieciešamās izejvielas. No 1.1 tonnas pārstrādājamā stikla var iegūt 1 tonnu jauna stikla, tātad pārstrādei šis materiāls ļoti labi padodas. Vislabāk pārstrādāt ir stikla taru (pudeles, burkas, u.c.). Stikla pārstrāde, salīdzinoši ar pirmreizējo materiāla ražošanu, par 20% mazāk piesārņo gaisu, par 50% samazina ūdens patēriņu, kā arī pārstrādei ir nepieciešams par 40% mazāk enerģijas.


No izkausētā stikla var ražot jaunus izstrādājumus, galvenokārt stikla taru, kā arī to var izmantot kā piedevu asfaltam, celtniecības materiāliem, abrazīvajiem materiāliem u.c.


Preiļos iedzīvotāji, šķirojot atkritumus, stikla iepakojumu (pudeles, burkas u.c.) met konteineros, kuri atkritumu šķirošanas punktos ir ar zaļiem vākiem. Šo konteineru sastāvs ar SIA „Preiļu Saimnieks” atkritumu vedēju tiek nogādāts atkritumu šķirošanas laukumā Rīgas ielā 4, Preiļos. Tālāk stikls, atlasot piejaukumus tiek pāršķirots un uzkrāts prom vešanai uz pārstrādi.


Pārstrādei nodotais stikls nedrīkst saturēt citu materiālu piejaukumus- logu stiklus, spoguļus, spuldzītes, keramiku, automašīnu stiklus- tie ir pārklāti ar plēvi. Arī balzāma pudeles ir keramika. Izskalojiet stikla iepakojumu pirms izmetat to konteinerā ar zaļo vāku, lai palikušās pārtikas paliekas nesāktu bojāties. Noņemiet metāla vāciņus.


Stikla atkritumus ir ļoti svarīgi šķirot tādēļ, ka dabā stikls nesadalās. Izmetot stiklu sadzīves atkritumu konteineros, tas nokļūst atkritumu poligonā, kur aizņem lielas platības. Nemētājiet stikla pudeles! Uz lauskām pilsētā var savainoties bērni, dabā izmesta pudele var savainot dzīvniekus. Ievērosim kārtību pilsētā, jo izmētātas un sasistas pudeles bojā mūsu pilsētas tēlu!


Vēlos pateikt paldies visiem Preiļu iedzīvotājiem, kas šķiro atkritumus un apzinās šīs rīcības nozīmi vides saglabāšanā!


Vineta Igolniece,
SIA „Preiļu Saimnieks” atkritumu apsaimniekošanas daļas vadītāja

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.