Mākslinieka Andra Kaļiņina izstāde “Klusā daba nav daba, bet ir”

12.01.2023 — 11.02.2023
Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs

No 12. janvāra līdz 11. februārim Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs /Raiņa bulvāri 28/ piedāvā mākslinieka Andra Kaļiņina izstādi “Klusā daba nav daba, bet ir”. Izstādi veido gleznas, kas iedvesmotas no klusās dabas žanra klasikas, bet runā par to ar konceptuālu pieeju.

Mākslinieks Andris Kaļiņins veidojot savus darbus meklē ideju kodolu un arī šajā izstādē pievēršoties klusās dabas žanram, novērojama spēlēšanās ar jēdzienu to sadalot, reducējot un meklējot tīrāko formu. Skaidrojošajā vārdnīcā “dabu” apzīmē divējādi – pirmkārt, tas ir visa apkārtesošā ārējais veidols, otrkārt, kādas parādības galvenās īpašības, kas izsaka to būtību.

Reflektējot par šo nozīmju mijiedarbību, Andris Kaļiņins izstādē redzamajos darbos meklē veidus, kā attēlot klasiskajā mākslas žanrā pieņemtos sižetus, neattēlojot to ārējo formu. Tā vietā attēlojums tiek aizstāts ar triepiena rakstura, darba izmēra un konteksta saspēli.

Izstādes nosaukums norāda uz sava veida paradoksu, mēģinot definēt hrestomātisko mākslas žanru, tāpat kā izstādes darbi uzrāda sadzīves paradoksus. Veidojot darbus Andris Kaļiņins citē vairākus labi zināmus māksliniekus – Bruno Vasiļevski, Renē Magritu un Džozefu Košutu – kuru daiļradē objektīvā pasaule attēlota darbiem saturot vairāk nekā to spētu fotogrāfiskās realitātes attēlojums.

Gan mākslinieks Andris Kaļiņins, gan izstādes kuratore Kristīne Ercika abi dzimuši Balvos. Tāpat abiem šķiet svarīga laikmetīgās mākslas pieejamība un decentralizācija, kā arī iespēja strādāt ārpus lielo mākslas centru robežām tajā pašā laikā iepazīstinot reģiona iedzīvotājus ar laikmetīgās mākslas norisēm.

Izstādi papildina izglītības programma, kas ietver ekskursijas skolēniem, darba lapas izstādes apmeklējumam bērniem un pusaudžiem, kā arī plānojas tikšanās un sarunas izstādē ar mākslinieku.

Andris Kaļiņins (1994) studējis Latvijas Kultūras koledžā un Latvijas Mākslas akadēmijā scenogrāfijas nodaļā (prof. A. Freibergs, M. Pormale, V. Jansons), savas zināšanas papildinājis Vīnes Mākslas akadēmijā pie prof.  Annas Fībrokas (Anna Viebrock). Kā scenogrāfs un kostīmu mākslinieks veidojis izrādes Valmieras teātrī, Latvijas Nacionālajā teātrī un Dailes teātrī, kā arī neatkarīgo teātru projektos. Kā patstāvīgs mākslinieks piedalījies vairākās grupu izstādēs (tostarp izstāžu zālē “Arsenāls”, Kalnciema kvartāla galerijā, Cēsu alus brūzī, Rīgas R. Vāgnera namā).

Kristīne Ercika (1994) studējusi Latvijas Kultūras koledžā un Latvijas Mākslas akadēmijā Mākslas vēstures nodaļā. Strādājusi Kim? Laikmetīgās mākslas centrā, Rīgas Starptautiskajā laikmetīgās mākslas biennālē, Eiropas Kultūras centra organizētājā Venēcijas arhitektūras biennālē (Venēcija) un šobrīd Latvijas laikmetīgās mākslas centrā.

Kuratore un izglītības programmas veidotāja: Kristīne Ercika

Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds un Balvu Novada muzejs

https://arterritory.com/lv/vizuala_maksla/intervijas/26458-acumirkliga_filozofija

 Informāciju sagatavoja
Silvija Berezovska
Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja ekspozīciju un izstāžu kuratore

Pēdējās izmaiņas: 23.01.2023.