Tekstilmākslas miniatūru grupas izstāde “Iztēle ir realitāte” Roberta Mūka muzejā Galēnos

09.01.2023 — 24.02.2023
Roberta Mūka muzejs Galēnos

Roberta Mūka muzejā Galēnos no 09.01.2023. līdz 24.02.2023. ir apskatāma Roberta Mūka 100 gadu jubilejai veltīta tekstilmākslas miniatūru grupas izstāde “Iztēle ir realitāte”. Ieeja bez maksas. Izstādi ir iespējams apskatīt ārpus muzeja darba laika, iepriekš piesakoties.

Izstādes kuratori tekstilmāksliniece Līva Kaprāle un Latvijas tekstilmākslas asociācija sadarbībā ar Roberta Mūka muzeju Galēnos.

Roberta Mūka jubilejas atzīmēšana un tikšanās ar māksliniekiem notiks 14.01.2023. plkst. 12.30.

Izstādē piedalās mākslinieki Andra Kurzemniece, Antra Saliņa, Dace Grīnberga, Diāna Janušone, Dina Baumane, Elizabete Klints, Elīna Veilande – Apine, Ērika Zutere, Hele, Ieva Krūmiņa, Ilona Valaine – Blekte, Ilze Grīnberga, Kristīne Kligina, Laura Ščedrova, Liene Lauriņa, Lienīte Slišāne, Līva Kaprāle, Maija Purgaile, Rasa Grāmatiņa, Ruta Bogustova, Una Valtere, Vija Jansone, Zane Šumeiko.

Roberts Mūks (Avens) (1923.-2006.) latviešu filozofs, pasaules reliģiju pētnieks un dzejnieks. Dzimis 1923. gada 14. janvārī rakstveža Miķeļa Avena un viņa sievas Emīlijas ģimenē Galēnos. Mūks studējis Vircburgas Universitātē, Baltijas Universitātē Pinnenburgā, Lēveles Universitātē Beļģijā un Briseles Universitātes Žurnālistikas fakultātē. Roberts Mūks 1956. gadā emigrēja uz ASV, kur Ņujorkas Fordema Universitātes Teoloģijas fakultātē ieguva doktora grādu teoloģijā un vēlāk arī doktora grādu filozofijā. Dzejnieks un domātājs strādāja par bibliotekāru un reliģijas vēstures profesoru Aionas koledžā Ņūrošelā.

Roberts Mūks bija Latvijas Rakstnieku savienības biedrs un Latvijas Kultūras akadēmijas goda doktors. Roberta Mūka filozofiskajos pētījumos pamats ir Austrumu reliģiju salīdzinājums ar Rietumu pasaules uzskatu, reliģiju funkcija modernajā pasaulē un Dieva izpratne. Roberta Mūka dzejai ir raksturīga iezīme – intelektuālisms, kas saistīts ar mitoloģiju un filozofiju. Pēc Roberta Mūka domām, dzeja ir iztēles produkts un dzejnieka uzdevums ir parādīt lietas savā pašpieticībā brīdī, kad tās pārvēršas tēlos. Iztēle ļauj lietas redzēt vienotībā ar matēriju un garu.

Pēdējās izmaiņas: 23.01.2023.