Keramikas cepļa kurināšana Jasmuižā

10.08.2018 — 11.08.2018

Latgales keramikas vecmeistara Andreja Paulāna darbnīcā–ceplī (Preiļu novads, Aizkalne) 10. un 11. augustā notiks ikgadējais keramikas cepļa kurināšanas un atvēršanas pasākums. Cepli kurinās tautas lietišķās mākslas studija (TLMS) „Rēzeknes apriņķa pūdnīki”.

10. augustā norisināsies Aizkalnes pagasta svētki, kas sāksies plkst. 14.00, kad keramiķi ar saviem apdedzināšanai sagatavotajiem māla traukiem piepildīs cepli un ap pusdienlaiku to iekurinās. Kamēr ceplis kurēsies, vakara gaitā būs iespēja aprunāties ar podniekiem, vērot cepļa kurināšanas procesu un ap pusnakti – lielo liesmu.

Par keramiķu darba rezultātu varēs pārliecināties 11. augustā, kad plkst. 11.00 notiks vēl karsto, krāšņi glazēto trauku izņemšana. Būs iespēja darbus arī iegādāties.

Pirms cepļa atvēršanas notiks viktorīna – jautājumi par muzeju, Latgales keramiku, tās tapšanas niansēm, vēsturi, formām, glazūrām. Par pareizām atbildēm – balvas. Viktorīnu vadīs atraktīvais podnieks un TLMS “Rēzeknes apriņķa pūdnīki” vadītājs Andris Ušpelis.

Ušpeļu dzimta ir Latvijā vienīgā, kurā nu jau sestajā paaudzē ir mantojusi podniecības māku. Dokumentārajā informācijā pirmās ziņas par Ušpeļu keramiku ir atrodamas jau tālajā 1800. gadā.

Keramiķis Andrejs Paulāns ir uzskatāms par dekoratīvās keramikas meistaru. Dzimis 1896. gadā Silajāņos, mūžībā devies 1973. gadā. Paulānu dzimtā keramikas tradīcijas koptas vairākās paaudzēs. Andrejs šo mākslu apguvis jau zēna gados no tēva Izidora Paulāna.

Viņa darbu kolekcijā īpaši ievērojami ir svečturi un vāzes. Kā plastiskā rotājuma meistars Paulāns darinājis izcilus, krāšņi rotātus svečturus. Paulāna darbi novērtēti ne vien Latvijā, bet arī ārvalstīs. 1937. gadā Vispasaules amatniecības izstādē Paulāns par savu veikumu keramikā saņēmis Zelta medaļu.

Ieejas maksa cepļa atvēršanas pasākumā un muzejā – pieaugušajiem 2,00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem 1,00 EUR. Dalība Aizkalnes pagasta svētkos 10. augustā (programma http://www.preili.lv/page/474?news_id=21463) – bez maksas.

Vairāk informācijas: 29487589 vai jasmuiza@memorialiemuzeji.lv.

 

Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.

Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

Vairāk informācijas: www.memorialiemuzeji.lv

 

Informāciju sagatavoja:
Kaspars Zalāns
Memoriālo muzeju apvienības sabiedrisko attiecību speciālists
Mob. tālr. 29486114 
Stabu ielā 18, Rīga, LV-1011 
www.memorialiemuzeji.lv

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.