Preiļu novada seniori izzina sava novada vēsturi

19.08.2022.

Siltā vasara ir laiks, kas mudina seniorus nesēdēt mājās, bet doties ekskursijās, izzināt  kaut ko jaunu. Nevajag tālu braukt, arī pašu novadā ir daudz interesantu, sakoptu un vēsturiski bagātu vietu.

Preiļu novada Pensionāru biedrības valdes priekšsēdētāja Marija Briška rosināja doties uz Arendoles muižu. Tur ir veikti lieli restaurācijas darbi, saglabātas seno laiku vērtības. Tā atrodas mūsu pašu novadā Rožkalnu pagastā  Arendolē pie Dubnas upītes. Muižas ēkas celtas 1895. gadā kā medību un atpūtas vieta. Sākumā bijušas 27 ēkas, no tām saglabājušās tikai četras.

No 1996. gadā muižu privatizēja un veica milzīgu darbu  ēku atjaunošanā Arvīds un Faimja  Turlaji.   Līdz 1921. gadam tā piederēja Plāteru-Zibergu dzimtai. Tad to nacionalizēja, sadalīja  iestādēm, bet jau no 1924. gada līdz 1975. gadam te bija Amuļu pamatskola, tad pievienojās Amuļu palīgskola, tā pastāvēja līdz 1978. gadam. Te bija vajadzīgs kapitālais remonts, pamatskolu slēdza, bet palīgskolu izvietoja citur.

Muižas saimniece Faimja pastāstīja par to milzīgo darbu, kas veikts vēsturisko materiālu savākšanā, ēkas fasādes, sienu, logu, durvju, grīdu atjaunošanā. Telpu noformējums ieturēts retro stilā. Daudzas mēbeles atceļojušas no citām muižām. Tagad te ir skaista, eleganta  ar gaumi iekārtota viesu māja. Te var labi atpūsties un ieturēt garšīgu maltīti.

Ekskursijas dalībnieki izteica sirsnīgu pateicību  muižas saimniekiem  par  vēsturiskā mantojuma saglabāšanu, par to, ka šeit  tiek veikti pasākumi, lai saglabātu latgaliešu valodu, par aktīvu darbošanos biedrībā “Es Latgalei”.

 

Preiļu novada
Pensionāru biedrības valde

Pēdējās izmaiņas: 19.08.2022.