Preiļu parka fotokartīšu ceļš: Preiļi–Salacgrīva–Preiļi

04.11.2019.

Šī gada sākumā Salacgrīvas novada muzejs deva ziņu Preiļu muižas kompleksa un parka vadītājai, ka viņu rīcībā ir vairākas fotogrāfijas ar Preiļu parku, pili un Kapelu. Sazinoties ar Salacgrīvas muzeju, noskaidrojās, ka fotokartītes muzejam 2007. gadā ir nodevusi Ilgas Līdakas kaimiņiene, pēc sievietes aiziešanas mūžībā. Ilga Līdaka dzimusi 1918. gadā Madonas apriņķī, kā pirmā darbavieta sievietei bijusi Preiļu skola, kurā bērniem mācīta latviešu valoda, didaktika, psiholoģija un metodika. Skola atradusies pilī, bijušajā Preiļu 2-gadīgā lauksaimniecības skolā.

1941.gadā sākās skolas likvidācijas process, kuru laicīgi pārtrauca 2.pasaules karš, bet I.Līdaka atgriezās dzimtajā pusē. Īsi pēc meitas Ilgas atgriešanās, ģimene pārcēlās uz Salacgrīvu, kur sāka strādāt skolā. Padomju laikā strādāja jau par Lauvu ciema kultūras darbinieku. Salacgrīvas muzeja darbiniece, pēc Ilgas kaimiņienes stāstījuma, zināja teikt, ka sievietei patika kolekcionēt šāda veida fotokartītes, kas bija arī piemiņa par darba gadiem Preiļos, līdz ar to tās tika rūpīgi glabātas visu dzīvi. Tā kā Salacgrīvas novada muzejs bija dzirdējis par Preiļu pils rekonstrukcijas uzsākšanu, viņi piedāvāja fotogrāfijas nodot Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejam.

Salacgrīvas muzejs nodeva 8 fotogrāfijas, 7 no kurām ir fotopastkartes ar zīmīgiem Preiļu parka objektiem – Preiļu muižas pili, kapelu, vārtsarga namiņu un tam blakus esošajiem parka vārtiem, diviem tiltiņiem parkā. Izvērtējot un izpētot fotokartītes, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja speciālisti Rihards Sisojevs un Ilona Vilcāne pastāstīja, ka visas fotopastkartes ir zināmās Preiļu fotodarbnīcas “Ermitaž” fotomeistaru radītās. Dažas no nodotajām fotogrāfijām jau ir muzeja krājumā, citas savukārt ir līdzīgas, kas nebūt nemazina to vērtību, jo ikkatrs jaunais rakurss vai parādījusies detaļa, jau šķietami sen pazīstamā ainā, var kļūt par iztrūkstošo posmu, lielajā stāstā par dzīvi Preiļos. Mūsdienu skatītājam pavisam neparasts var likties skats uz Raiņa bulvāra galā esošajiem vārtiem, kurā nav ne miņas no jau tik pazīstamās apbūves.

Preiļu parka skati

Savukārt vienīgajā cilvēku grupas foto, pēc mūsu muzeja speciālistu izpētes, ir redzama gan pati fotogrāfiju īpašniece un Preiļu 2-gadīgās skolas skolotāja – Ilga Līdaka, gan arī pēdējais izlaidums lauksaimniecības skolā, pirms bēdīgā lēmuma par tās likvidācijas uzsākšanu 1941.gada 31.maijā. Preiļu muzeja krājumā ir Preiļu lauksaimniecības skolas hronika, kuru dažādos laikos ir rakstījuši skolas pārvaldnieki. Dotā izlaiduma fotogrāfija, papildina hronikā aprakstīto – skolotāju reakciju un vēlāko laiku saistībā ar skolas likvidācijas procesu.

Preiļu 2-gadīgās lauksaimniecības skolas izlaidums (10.05.1941)

Pārskatot citus muzeja krājuma fotomateriālus, tika atrastas citas šīs dienas turpinājumā tapušās fotogrāfijas, kurās skolotāja Līdaka ir redzama ar Preiļu 2-gadīgās lauksaimniecības skolas skolniecēm. Kārtējo reizi pierādot vien to, ka Preiļu vēstures mozaīkas daļas ir meklējamas pat tālajā Salacgrīvā, Baltijas jūras krastā. Patiess prieks par šādu atradumu, ko ir radījis atbalss par Preiļu muižas krāšņākās ēkas – pils atjaunošanu.

Sanda Čingule-Vinogradova,
Preiļu muižas kompleksa un parka vadītāja,
sadarbībā ar Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja speciālistiem

Pēdējās izmaiņas: 05.11.2019.