Folkloras kopai “Naktineica” iespaidiem bagāts rudens

16.10.2019.

Preiļu novada Saunas  pagasta folkloras kopa “Naktineica” aktīvi turpina savu darbību, kā galveno mērķi izvirzot sava novada tautasdziesmu saglabāšanu un dziedāšanu tradicionālā manierē. Lai šo procesu padarītu interesantāku, iesaistāmies dažādās norisēs, kuras atspoguļo seno laiku tradīcijas, sadzīvi, paradumus.

Viens no šādiem pasākumiem bija piedalīšanās Pļaujas svētkos Alūksnes novada Kalncempju pagasta Ates muzejā 14. septembrī. Tas ir ikgadējs pasākums, kura apmeklētājiem tiek dota iespēja iesaistīties dažādu  senu Latvijas laukos veiktu darbu restaurēšanā ar vismaz 100 un vairāk gadus atpakaļ izmantotiem darbarīkiem (pareizāk sakot, to precīzām kopijām). Svētkus ieskandināja atklāšanas koncerts, pēc kura sākās īsta rosība. Šogad varēja piedzīvot pilnu linu apstrādes ciklu, labības kulšanu ar spriguļiem un senu kuļmašīnu, piena separēšanu, kāpostu skābēšanu u.c. “Naktineica” uzdevums bija veļas mazgāšana – velēšana, mazgāšana ar koka robdēli, un ar neparastu veļas mašīnu, kas izraisīja sajūsmu visos apmeklētājos. Kā mazgāšanas līdzeklis tika izmantots pelnu sārms, ko vēl atceras un prot pagatavot vairs reti kurš. Kā papildinājums visām aktivitātēm – plašā muzeja ekspozīcija, kas atvērta apmeklētājiem un varens gadatirgus.

Lai neaizmirstu Latgalei tik raksturīgās talku tradīcijas, 28. septembrī kopā ar folkloras studijas “Banga” jauniešiem no Rīgas sarīkojām īstu talku, šoreiz gan darbi bija dažādi – mēslu mēšana no kūts, biešu novākšana no lauka un graudu tīrīšana. Šis pasākums notika pēc “Banga” jauniešu iniciatīvas, jo galvaspilsētā augušie mūsdienu jaunieši vēlējās iepazīties ar lauku darbiem, kurus vēl veic, pēc iespējas izmantojot roku darbu. Bijām gandarīti, ka jauniešus interesē šādas norises, un viņi labprāt darbu paveica līdz galam, nevis tikai iepazinās ar procesu.

Vakarā pēc kārtīgas talkas visus aicinājām uz pasākumu Saunas tautas namā – “Rudynuoji”, ko aizvadījām sadziedoties, sadancojoties, ejot rotaļās un mielojoties ar rudens labumiem.

Folkloras kopa “Naktineica” ir atvērta jauniem dalībniekiem – gaidām savā pulkā! Mums nav vecuma cenza – viskrāšņāk tautas dziesmas skan, kad kopā dzied vairākas paaudzes.

Anita Fedotova,
Folkloras kopas vadītāja

Pēdējās izmaiņas: 16.10.2019.