OKTOBRIS – labo darbu mēnesis pansionātā “Preiļi”

14.10.2019.

IKVIENAI PATIESĪBAI IR SAVA BALSS,
ATRODI TO-UN TU VARĒSI RUNĀT.

IKVIENAI PATIESĪBAI IR SAVS SPĒKS,
ATRODI TO-UN TEVI DZIRDĒS.

IKVIENAI PATIESĪBAI IR SAVI VĀRDI,
ATRODI TOS-UN TEV TICĒS.

IKVIENAI PATIESĪBAI IR SAVI CEĻI,
ATRODI TOS-UN TEV SEKOS.

“Mēs pasaulē esam TIK CIEŠI viens ar otru saistīti, ka paši to pat līdz galam nespējam apjaust. Prāts stāv priekšā un diktē. Tev būs un Tev nebūs, “ tā – dzejniece Ieva Trimalniece.

Dabā ir jūtamas pārmaiņas, kas atgādina, ka vasara jau ir atkāpusies. Nu jau ir bijušas pirmās salnas un sāk dzeltēt koki un puķes. Dienas kļūst aizvien dzestrākas, lietainākas un īsākas, arī saulīte parādās reti un viņas siltumu var sajust tikai caur loga rūti, jo arī āra pastaigas pansionāta “Preiļi” iemītniekiem sākam samazināt drēgno nokrišņu dēļ. Domās pastaigājamies pa zeltaino lapkriti, bet realitātē to vairs nespējam. Rudens vakaros cilvēki bieži vien izvēlas pabūt klusumā, vairāk to izbaudīt, jo cilvēks kļūstot aizvien vecāks, sāk patiesāk novērtēt klusuma patieso jēgu. Klusums ir tas, kas dziedē un palīdz atrast līdzsvaru sevī, kā arī veicina fizisko un garīgo spēju atjaunošanu. Cilvēkam ir vairāk laika pārdomāt, ko es šai dzīvē vēl varu vērtīgu izdarīt?

Preiļu novada Labklājības pārvaldes pansionātā Preiļi” darbdienas speciālistiem paiet spraigā un intensīvā darbā. Aktīvākie seniori labprātīgi piedalās dažādās aktivitātēs un pasākumos. Jāatzīst, ka septembra un oktobra mēneši ir piesātināti ar dažādām aktivitātēm un pasākumiem. Nelielam ieskatam par lielākajiem pasākumiem, kuri ir notikuši pansionātā.

13. septembris pansionātā bija ar satraukumu piepildīts, jo rīta pusē katoļticīgajiem notika Dievkalpojums, kuru vadīja priesteris Vitālijs Filipenoks, bet pēcpusdienā bija ļoti svarīgs notikums – otrās laulības pansionāta vēsturē. Laulāties izdomāja precēts pāris, kurš kopdzīvē bija jau nodzīvojis vairāk kā 40 gadus. Pansionāta kolektīvs apsveica jaunlaulātos – Lidiju un Jāni Zigurdu gan ar ziediem, gan dāvanām, arī pansionāta vadītāja Inga Vilcāne vēlēja ilgus, skaistus un mīlestības piepildītus turpmākos gadus.

Preiļu novada Labklājības pārvaldes pansionāta “Preiļi” seniori 25. septembrī devās ekskursijā uz Aglonas novadu. Maršruta izvēle nebija nejauša, bet apzināta, atbilstoši klientu funkcionālajām spējām, lai seniori varētu brīvi un droši pastaigāties un izbraukt ar ratiņkrēsliem. Šogad izvēlējāmies apciemot “Briežu dārzu”, Kristus karaļa kalnu un Aglonas baziliku. Briežu dārza īpašniece Inese Reine sagaidīja mūs ar sirsnību un sapratni, kā arī pastāstīja, kā radās ideja nopirkt šos jaukos dzīvniekus -briežus, kā tos kopt, barot un uzturēt visa gada garumā. Ekskursantiem bija iespēja pabarot briežus ar cukurbiešu lapām, maizīti utt. Šais Briežu mājās ir skatāmi triju veidu brieži – dambrieži, Dāvida brieži un staltbrieži. Katrs iznesīgs un  bezgala skaists, divus vienādus nevarēja atrast, katrs vienreizējs un neatkārtojams. Pati lielākā vērtība ir trofeja – briežu ragi, kurus brieži nomet reiz gadā. Klienti uzzināja daudz jaunu un interesantu faktu par šiem dzīvniekiem un to audzēšanu. Papildus tam lauku klusums, apkārtni caurvij meži ar īpašu skaistumu un pastaigas svaigā gaisā.

Tālāk apmeklējām Kristus karaļa kalnu, kuram ir sava īpaša aura. Katrs no senioriem saskatīja kaut ko savu, jo izvietotās koka skulptūras spēj sarunāties un vēstīt kaut ko īpatnēju,  tai skaitā Katoļu koka baznīca, Paradīzes dārzs un vēl un vēl…

Ekskursijas noslēgumā apmeklējām un pavadījām klusuma brīžus savās lūgsnās Aglonas Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu bazilikā, par kuru var sajūsmināties ikviens apmeklētājs un ciemiņš.

Starptautiskajā veco ļaužu dienā 1. oktobrī seniori baudīja svētku pīrāgu un īpašs pārsteigums bija jauno frizieru apmeklējums, kad tika veidotas frizūras pansionāta senioriem pēc katra gaumes, par ko mēs pateicamies Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma Struktūrvienības “Preiļi” tehnikuma audzēkņiem un viņu skolotājai Antonijai Rubinei.

Svētku koncerts, veltīts Starptautiskajai senioru dienai pansionātā notika 4.oktobrī. Šogad svētkos sveikt bija ieradušies četri puiši no Aglonas novada – grupa “Brāļi”(Latgalē, protams, “Broļi”), kura savu dzimšanas dienu uzskata 2017.gada 5.novembrī, kad Jēkabpils novada Zasās konkursā “Atnāc ar savu dziesmu” dvīņu brāļi Armīns un Arturs, kā arī audžubrālis Vitālijs jauniešu grupā izpildīja Jāņa Lūsēna un Guntara Rača dziesmu Taurenis”, ar kuru izcīnīja 1.vietu, kā arī ieguva skatītāju simpātiju balvu. Šobrīd puiši mācās Aglonas katoļu ģimnāzijā – Armīns un Arturs pavasarī gatavojas to absolvēt, bet Vitālijs pabeigs mācības 11.klasē. Grupa divu gadu pastāvēšanas laikā ir paguvusi uzstāties dažādos  pasākumos un koncertos gan dzimtajā Aglonā, gan Daugavpilī, Jēkabpilī, Rēzeknē un Krāslavā. Nu jau ir nospēlētas pirmās balles, audzēkņi īpaši pateicīgi ir saviem Aglonas bazilikas kora skolas pedagogiem. Jaunieši 2 gadu laikā patstāvīgi ir apguvuši ģitāras, basģitāras un sitaminstrumentu spēli. Kopā ar jauniešiem muzicē, spēlē taustiņinstrumentus un veido dziesmu aranžējumus viņu mūzikas pedagogs Didzis Vanags. Sirsnīgi pateicamies par jauko koncertu, kur izskanēja dažādas sirds dziesmas, piemēram, “Mātei”,  “Cimdu raksti” un daudzas citas. Sirsnīgs sveiciens jauniešiem, laba vēlējumi turpmākajās mūzikas gaitās.

Lai cilvēks justos patiešām laimīgs viņa ikdiena ir nedaudz jāiekrāso dažādās košās un dzīvespriecīgās krāsās, lai cilvēkam gribētos atcerēties šos skaistos mirkļus un tajos būtu nezūdoša pievienotā vērtība.  Tā, oktobra sākumā Preiļu pansionāta vadītāja I.Vilcāne no grupas “Baltie Lāči” vadītāja Andra Baltača saņēma ielūgumus apmeklēt viņa grupas koncertu Preiļu novada Kultūras centrā 5.oktobrī. Grupa “Baltie Lāči” ir izveidojusi jaunu koncertprogrammu ar Broņislavas Martuževas dzeju un dziesmām “PAMET SKUMJAS , PAMET NIEVAS…”, kas apvieno jau tautā sen pazīstamās dziesmas – “Pacel glāzi priekā”, “ Zvaigžņu strēlnieks”, Dzīve sauc”, “Bruoļeit” un vēl daudzas mazpazīstamākas dziesmas. Kā neatņemama koncerta sastāvdaļa ir B.Martuževas dzeja, kas caurvijas visam koncertam kā uzvilkta zelta dzīves stīga, ko lasa pats grupas vadītājs Andris Baltacis. Nedaudz ar ironiju, bet neaprakstāmi viegli un skaisti, lai varētu nedaudz pasapņot un baudīt mūziku tas būtībā. Paldies sakām vadītājam par brīnišķīgo iespēju un vēlam vērtīgus, darbīgus un veselīgus turpmākos dzīves gadus. Klienti jutās laimīgi, dzīvespriecīgāki un ikdiena nešķita pilna rutīnas. Grupas dalībnieki noslēgumā nofotografējās kopbildē ar Preiļu un Aglonas novada sociālo aprūpes institūciju klientiem un darbiniekiem.

Sadarbībā ar Preiļu Galveno bibliotēku izskanēja Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) atbalstītā projekta “Sarunu cikls: Rakstītājs — lasītājs — bibliotēka” Dzejas dienas pasākums “Jaunas zvaigžņu galaktikas” ar dzejnieci Ievu Trimalnieci, kura  ir dzimusi Rīgā, bet nu jau 25 gadus dzīvo Latgalē, pašlaik – Rēzeknes novada Mākoņkalna pagastā. Beigusi Ogres meža tehnikumu iepazinusi mežsaimniecības jomu, Rēzeknes Augstskolā studējusi baltu filoloģiju, bet Baltijas Starptautiskajā akadēmijā ieguvusi profesionālā bakalaura grādu tirgzinībās un sabiedrisko attiecību menedžera diplomu. Kopš 1991. gada Ieva  strādā par mežsardzi Rēzeknes virsmežniecības Maltas mežniecībā, kā arī par meža sēklu plantāciju vadītāju. Ieva teic, ka mežs viņai ir vairāk nekā mājas un tajā viņa jūtas droši un pasargāta. Dzejniece ir ļoti vienkārša, saprotoša, katram dzejolim caurvijas mīlestība uz dabu, esamību, arī dzīves jēgas meklējums. Mīļākais gadalaiks dzejniecei ir ziema un tikko uzsnidzis pirmais sniegs, Latgales dabas skaistums un burvīgais mežs apkārt mājai. Dzejniece atzīst, ka arī naktij ir sava burvība. Var skumt par aizejošo vasaru, bet rudens nemaz nav sliktāks par vasaru. Vairāk pozitīvu domu un dzīve neliekas tik drūma.

Ievas literārajā krājumā ir gan dzejas, gan prozas teksti, bet šobrīd top dzejproza. Savus darbus viņa publicējusi dažādos žurnālos”, dzejas un fotoalbumā “Latgales sirdspuksti” (2015). Ir trīs grāmatu autore: “Lai paliek viens vārds” (2008), “Zvaigznes plaukstā” (2012) un “Zemei piedošanu lūdzot” (2015). Preiļu novada Labklājības pārvaldes pansionātam dzejniece ir atdāvinājusi divas grāmatas – “Zvaigznes plaukstā” un “Zemei piedošanu lūdzot”.

Latvijas Labdarības organizācija Palīdzēsim.lv jau vienpadsmito gadu organizē akciju “Labo darbu nedēļa”, kad pastiprināta uzmanība tiek pievērsta palīdzībai, kuras sniegšanai nav nepieciešams liels finansiālais ieguldījums. Akcija labo darbu nedēļa 2019 norisinājās  no 7. līdz 13.oktobrim un šīs akcijas ietvaros daudzi cilvēki piegādāja uz pansionātu rudens gardos ābolus. Preiļu 2.vidusskolas 7.klases audzinātāja Vija Daukšte, apzinot savu audzēkņu vēlēšanās kādam palīdzēt,  organizēja bērnus dalībai Preiļu pansionāta uzkopšanā, kur 10.oktobrī skolēni kopā ar medmāsu Tatjanu Grikovu apmeklēja Preiļu novada Labklājības pansionātu “Preiļi” un piedalījās telpu uzkopšanas darbos. Liels paldies atsaucīgajiem jauniešiem un klases audzinātājai Vijai.

Preiļu pansionāta seniori un kolektīvs – vēlam veselību un tuvo cilvēku sirds siltumu! Lai izdodas būt aktīviem, ar možu garu – tad arī dzīvesprieks nezudīs!

J.Sparāne,
Sociālā darbiniece

Pēdējās izmaiņas: 14.10.2019.