Moskvinas vecticībnieki viesojās Veļikijnovgorodā

04.10.2019.

Trīs dienu garumā no 27. līdz 30. septembrim Veļikijnovgorodā norisinājās starptautiska zinātniski-praktiska konference “Vecticībnieki Krievijas ziemeļrietumos un Baltijas valstīs”. Konferencē ar 30 ziņojumiem uzstājās zinātnieki no Krievijas, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

Konferencē piedalījās un Preiļu novadu tajā pārstāvēja neatkarīgā vecticībnieku vēstures pētniece Latvijā pētniece Tatjana Kolosova-Peresta, konferencē uzstājoties ar lekciju par Moskvinas vecticībnieku lūgšanu nama zvana vēsturi, kas 1928. gadā tika atvests no Krievijas, aizstājot evakuācijas laikā pazaudēto 1916. gada zvana torni. Ziņojums konferences auditorijā tika uzklausīts ar lielu interesi.

Konferences otrajā dienā ar garīgajiem dziedājumiem uzstājās Moskvinas vecticībnieku draudzes pārstāvji. Neskatoties uz to, ka kolektīvs uzstājās nepilnā sastāvā, dziedātāji piesaistīja vērā ņemamu konferences dalībnieku uzmanību. Papildus dalībai konferencē, Moskvinas vecticībnieku draudzes pārstāvji apmeklēja dažādas ekskursijas, apskatīja Novgorodas Kremli, kā arī piedalījās dievkalpojumā Novgorodas vecticībnieku kopienā.

Trešajā dienā dalībnieki apmeklēja Krestcu ciematu, apskatot, kā tur norit vecticībnieku baznīcas būvniecība. Jāatzīmē, ka gan Novgorodā, gan Krestcos kalpo vecticībnieki no Latgales, tie ir – Mihails Lavrenovs un Aleksejs Delikatnijs. Konferences dalībnieki paviesojās arī Ziemassvētku eglīšu rotājumu izgatavošanas fabrikā, kur piedalījās bumbiņu krāsošanā. Dalībnieki apmeklēja novadpētniecības muzeju, iepazīstoties ar ekspozīciju, kas veltīta unikālam un senam izšuvuma veidam “Крестецкая строчка”. Ar lielu interesi vecticībnieki viesojās vecticībnieku sētā., kur bija vērojama interesanta ekspozīcija par vecticībnieku iedzīvi. Noslēgumā katrs brauciena dalībnieks varēja piedalīties senās spēlēs vai izgatavot talismanu mājas aizsardzībai.

Konferences dalībnieki mājās pārbrauca interesantu ideju un jaunu pazīšanos bagātāki.

Tatjana Kolosova-Peresta,
Vecticības vēstures pētniece

Pēdējās izmaiņas: 07.10.2019.