Tēlniece Ēvī Upeniece savā dzimšanas dienā dāvina Preiļiem 7 ģipša skulptūras

23.08.2019.

22. augustā Preiļos viesojās un savu 94. dzimšanas dienu kopā ar draugiem un tuviem kaimiņiem, Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja kolektīvu un Preiļu novada domes priekšsēdētāju Marutu Plivdu nosvinēja ievērojamā tēlniece, Latvijas mākslinieku savienības biedre Ēvī Upeniece.

Tēlniece savā dzimšanas dienā ļoti vērtīgu dāvanu pasniedza Preiļu muzejam – 7 ģipša skulptūras, kas, līdzīgi kā 2012. gada 22. augusta dāvinājums, nu ir izvietotas Preiļu muižas kapelā. Kopā ar šīgada vasaras sākumā uzdāvināto darbu “Neziņa” Preiļos apskatāmas nu jau 13 tēlnieces skulptūras. Tāds arī bija Ēvī Upenieces uzstādījums – lai viņas darbi “nekrāj putekļus” krājumā, bet gan ir pieejami ikvienam mākslas baudītājam.

Dzimšanas dienas laikā tēlniece kopā ar viesiem apmeklēja Preiļu muižas kapelu un Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja ekspozīciju “Muzeja stāsti Latvijai”, kur iepazina mūsu novada vēsturi, apskatīja šīgada Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā 5. izstādes 1. daļu, kā arī sameklēja savu dzimšanas gadu Preiļu parka ozola gadskārtās jaunajā ekspozīcijā “Gadskārtu ozols”. Ar savu klātbūtni Preiļus pagodināja arī ievērojamā keramiķe, ilggadējā Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas (tolaik Lietišķās mākslas vidusskolas) Keramikas nodaļas vadītāja un pedagoģe Ausma Žūriņa.

Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejam veiksmīga sadarbība ar Ēvī Upenieci izveidojās jau pirms 7 gadiem, kad tēlniece vērsās pie muzeja direktores Teklas Bekešas pēc palīdzības, lai noskaidrotu sava tēva Eduarda Upenieka dzimtas saknes. Pateicoties Preiļu novada dzimtsarakstu nodaļas atsaucībai, pāris dienu laikā muzeja speciālisti guva apstiprinājumu tam, ka Eduards Upenieks 1895. gadā ir dzimis Preiļu pagasta Jaudzemos un kristīts Preiļos. Arī tālāka izpēte apstiprināja, ka šī dzimta ir dziļi iesakņojusies Preiļos un tuvākajā apkaimē.

Preiļu muižas kapela ir atvērta apmeklētājiem no maija līdz oktobrim:

Pirmdiena–piektdiena plkst. 11.00–18.00
Sestdiena, svētdiena plkst. 12.00–18.00.

Informāciju sagatavoja:
Ilona Vilcāne
Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja speciāliste vēstures jautājumos

Ēvī Upeniece pie 2012. gadā muzejam dāvinātās skulptūras “Asnāte” /2010. g./
Šogad dāvinātie darbi “Skumjā meitene jeb Natālija” /1989.g./ un “Ļeņingradas meitene jeb Aļona” /1987. g./
Pēdējās izmaiņas: 23.08.2019.