Latvijas Ainavu arhitektūras balvas žūrija klātienē vērtē izvirzīto nomināciju – atjaunotā Preiļu parka Ādama un Ievas sala

21.08.2019.

Lai arī šodien, 21. augustā, lietus veldzē un dod prieku augiem, tas nemazināja iespējas izvērtēt klātienē Preiļu parka Ādama un Ievas salu. Latvijas Ainavu arhitektūras balvas 2019 komisija viesojās Preiļos, lai klātienē iepazītos un izvērtētu no Preiļu pašvaldības puses balvai nominēto objektu Preiļu parka Ādama un Ievas salu.

Latvijas Ainavu arhitektūras balvu organizē Latvijas Ainavu arhitektu asociācija, šāds konkurss notiek pirmo reizi. Tā ir Latvijas ainavu arhitektūras profesionāļu labāko sniegumu skate, kas tiek veidota kā laikmetīgs, nozares daudzveidībai atvērts pasākumu kopums. Balvas virsuzdevums ir veicināt izpratni par ārtelpu kā nacionālās kultūrtelpas neatņemamu un neaizstājamu sastāvdaļu, kā sociāli, ekoloģiski un ekonomiski nozīmīgu cilvēku koprades produktu.

Pieteikumu uz kādu no noteiktajām nominācijām varēja pieteikt no šī gada marta līdz maija beigām. Tie varēja būt ārtelpas objekti un projekti, darbīgās personības un aizraujošie procesi, kuri padara Latvijas vidi skaistāku un cilvēkiem draudzīgāku, kas veidoti laika posmā no 2008. līdz 2018. gadam. Pieteicējs varēja būt ikviena publiska vai privāta persona – no lauku sētas īpašnieka līdz pašvaldībai.

Latvijas Ainavu arhitektūras balvas uzdevums ir apzināt un godināt laikmetīgus darbus, atjauninošus procesus un izcilas personības Latvijas ainavu arhitektūrā,  un  būt atvērtai  ainavu arhitektūras nozares daudzveidībai. Nominācijas iesniegumam bija jāpievieno neliels video ieraksts ar objektu, šeit paldies par palīdzēšanu sakāms Jāņa Eglīša Preiļu valsts ģimnāzijas speciālistiem Jurim Ertam un Sanitai Bogdanovai, kas nofilmēja un izveidoja nelielo īsfilmu. Savukārt stāstījuma ierakstā palīdzēja Jānis Zieds-Ziediņš un skanīgās balss īpašniece Irēna Kjarkuža.

Žūrija, kas ir devusies pie katra Latvijā izvirzītā nominanta, bija ieradusies arī Preiļos. Žūrijas sastāvā ir tādas personības kā sociālais plānotājs Jonas Bihels, ainavu arhitekti Aivars Blūms, Loreta Erele un Pauls Grants, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītāja vietniece Katrina Kukaine, arhitekts Juris Poga un mākslinieks Kristians Brekte. Žūrija, esot Preiļos, patīkami pārsteidza ar savu sirsnību, ieinteresētību un kopējās komandas sadarbības vieglumu.

Parkā žūriju sagaidīja un ar nominēto objektu iepazīstināja domes priekšsēdētāja Maruta Plivda, Preiļu muižas kompleksa un parka pārvaldniece Sanda Čingule-Vinogradova, domes arhitekte Agnija Pastare un Preiļu novada Vēstures un lietišķās mākslas muzeja speciāliste vēstures jautājumos Ilona Vilcāne. Tā kā žūrijas komandai Preiļi nav vienīgais objekts, tad īsumā tika pastāstīts par Ādama un Ievas salas vēsturisko aizsākumu, arhitekte iepazīstināja ar būvniecības risinājuma specifiku un izvēlēto salas veidolu, kā arī komisija bija ieinteresēta uzzināt par salas izmantošanu mūsdienās. Stāstījumi ieinteresēja atbraukušos ciemiņus, jo sala nav atrauti skatāma no visa parka, kas ir unikāls, daudzveidīgs un pārsteigumiem pilns. To atzina arī žūrija, kas ar interesi vēlējās ieraudzīt gan pili, Kapelu, gan jauno muzeja ekspozīciju “Gadskārtu ozols”. Apskatījusi minētos objektus, žūrija ar pašvaldības speciālistiem diskusijas un jautājumus par un ap Ādama un Ievas salu turpināja parka terasītē kafejnīcā “Pampūkas”. Paldies kafejnīcas īpašniekiem, kas uzsauca nominācijas vērtētājiem kafijas pauzi un arī pacienāja ar īpašo Preiļu siera čedara saldējumu!

Īpašs paldies pašvaldības speciālistam Jānim Zieds-Ziediņam par atraktīvo un skanīgo Preiļu himnas ieskandināšanu parkā, tā priecējot ne tikai žūriju, bet arī ikvienu garāmgājēju (tūristi no Baltkrievijas bija sajūsmināti par dzirdēto)! Latvijas Ainavu arhitektūras balvas žūrijai šī bija pēdējā no sešām dienām, kuru laikā klātienē tiek iepazīti visi nominētie objekti. Tikšanās beigās, no vairākām žūrijas personām, izrādītā interese par Preiļiem kā iespēju šeit atbraukt vēlreiz liecina par to, ka Preiļi un parks ir skaists, šarmants un pievilcīgs arī tad, ja laukā krīt skaistas lietus lāses.

Latvijas Ainavu arhitektūras balvas rezultāti tiks paziņoti Rīgā, 13.septembrī. Kā par skatītāju simpātiju ikviens var nobalsot Latvijas Ainavu Arhitektu Asociācijas interneta mājas lapā www.laaab.lv. līdz 10.septembrim.

S.Čingule-Vinogradova.
Preiļu muižas kompleksa un parka pārvaldniece 

Foto: Ilona Vilcāne, Kristīne Loginova, Sanda Čingule-Vinogradova

Pēdējās izmaiņas: 21.08.2019.